V Maďarsku dnes začal platit zákon, který umožňuje systematicky omezovat svobodu pohybu migrantů. Na základě nových opatření budou muset žadatelé o azyl pobývat do vyřízení své žádosti pouze ve dvou táborech na jižní hranici, informovala agentura DPA. Budapešť si kvůli tomu vysloužila kritiku. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku zastavil podle Maďarského helsinského výboru předběžným opatřením přesun prvních devíti migrantů do tábora u hranice.
Zpřísnění azylových pravidel schválil maďarský parlament na počátku března velkou většinou. Zadržování migrantů na hranicích uplatňovalo Maďarsko již v minulosti, praxi ale zrušilo v roce 2013 na nátlak Evropské unie, vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Evropského soudu pro lidská práva.
Na základě nového zákona budou nyní v Maďarsku zadržovat všechny žadatele o azyl ve dvou kontejnerových táborech u hranice se Srbskem, a to až do definitivního vyřízení jejich žádostí. Opustit tábory u obcí Röszke a Tompa by migranti mohli pouze směrem do Srbska nebo Chorvatska. Za jižní hranice Maďarska bude policie moci deportovat i ty běžence, které zadrží na území státu bez povolení opustit záchytný tábor. Nové zákonné opatření o zadržování v táborech na hranici se týká i nezletilých ve věku 14 až 18 let, kteří přijdou do země bez doprovodu dospělého.
Přečtěte si, co o migrantech řekl maďarský premiér:
Orbán: Migranti jsou jako jed. Rizikem je i jediný
Zákon, který prosadila vláda premiéra Viktora Orbána, si vysloužil tvrdou kritiku ze strany mezinárodních organizací. Podle agentury DPA ho řada právníků považuje za porušení mezinárodního práva.
Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) dnes vyzvala Evropskou unii, aby proti maďarskému zákonu zasáhla. „Evropská komise byla v minulosti váhavá, když šlo o to, aby pohnala Maďarsko za jeho postup vůči žadatelům o azyl k odpovědnosti,“ stojí v prohlášení. To podle HRW vedlo k tomu, že mezitím postup Budapešti začaly kopírovat i další členské země EU.
Zadržování migrantů nejen v Maďarsku, ale i v České republice v minulosti kritizoval například vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.
Z migrační krize čtěte více:
Své závazky jsme splnili: Rakousko se z přerozdělování migrantů pokusí vyjednat výjimku
Maďarsko omezí svobodu pohybu migrantů, pošle je do uprchlických táborů
Kraťme zemím odmítajícím migranty peníze, vybízí rakouský kancléř
S maďarským ministrem vnitra Sándorem Pintérem a ministrem spravedlnosti Lászlóem Trócsányim se dnes v maďarské metropoli setkal eurokomisař pro vnitro a migraci Dimitris Avramopulos. Budapešť vyzval, aby dodržovala azylová pravidla EU.
Maďarský helsinský výbor mezitím informoval, že Evropský soud pro lidská práva vydal v pondělí odpoledne na jeho žádost předběžné opatření, které zakazuje Maďarsku poslat osm mladistvých a jednu žen s rizikovým těhotenstvím z uprchlického centra u Budapešti do kontejnerového tábora na jižní hranici. Zároveň soud položil maďarské vládě otázky týkající se podmínek v táborech, které musí Budapešť zodpovědět do 10. dubna.
Loni požádalo o azyl v Maďarsku 29.432 migrantů, ale drtivá většina z nich pokračovala v cestě na Západ. Pouze 452 uprchlíků azyl dostalo.