Menu Zavřít

V New Yorku se vydražila Rockefellerova sbírka. Aukce vynesla 18 miliard korun

12. 5. 2018
Autor: čtk

Třídenní dražba uměleckých předmětů a dalších cenností ze sbírky loni zesnulého amerického miliardáře Davida Rockefellera a jeho manželky Peggy vynesla tento týden rekordní výtěžek 833 milionů dolarů (17,8 miliardy korun). Jedná se tak o nejdražší soukromou sbírku prodanou v aukci. Dosavadní rekord držela sbírka módního návrháře Yvesa Saint-Laurenta, která vynesla v roce 2009 v Paříži 373 milionů eur (přes 9,5 miliardy korun).

Aukci předmětů z Rockefellerovy sbírky, zahrnující také nábytek či porcelán, pořádala aukční síň Christie's v New Yorku. Všech 893 položek nabízených v živé dražbě bylo prodáno, oznámila aukční síň. Rekordní částka za draženou soukromou sbírku byla přitom překonána hned první den aukce, v úterý. Stovky předmětů byly rovněž nabídnuty v internetové dražbě. Výtěžek má jít podle Rockefellerovy závěti na dobročinné účely.

Nejdražší položkou dražby byl obraz španělského malíře Pabla Picassa Dívka s květinovým košem, který změnil majitele za 115 milionů dolarů. Květinářka z pařížského Montmartru je na něm vyobrazena v podobě aktu s kyticí rudých růží. Picasso ho namaloval v roce 1905, tedy pouhý rok poté, co se usadil v Paříži. Před Rockefellerem obraz vlastnila spisovatelka Gertrude Steinová, která ho koupila přímo od autora.

Některé položky v dražbě překonaly rekordy, pokud jde o ceny za obrazy jednotlivých malířů. Například obraz Lekníny v květu Claudea Moneta dosáhl částky 84,7 milionu dolarů, což značně překonalo odhadovanou cenu díla 50 milionů dolarů i doposud rekordní sumu za Monetův obraz v dražbě 81 milionů dolarů, napsala agentura AP.

Akt Odaliska s magnoliemi se stal s 80,8 milionu dolarů nejdražším obrazem od Henriho Matisse. Nejdražším Delacroixovým obrazem je Tygr s želvou. Nový majitel za něj dal 9,9 milionu dolarů.

Americký bankéř, průmyslník a filantrop David Rockefeller zemřel loni ve věku 101 let. Jeho žena Margaret „Peggy“ McGrathová, s níž žil přes půl století a s níž měl šest dětí, zemřela v roce 1996. Rodinný podnik založil v 60. letech 19. století Davidův dědeček John Davison Rockefeller (1839-1937), který vybudoval takřka z ničeho mocné průmyslové impérium Standard Oil. Velkou část života se věnoval charitě, podporoval vědu, školství či zdravotnictví.

FIN25

Dále čtěte:

Optimističtí boháči. Většina dolarových milionářů věří, že se dožije 100 let

Marketing za deset miliard

 Jan Brož


  • Našli jste v článku chybu?