Menu Zavřít

V novém obalu

27. 5. 2005
Autor: Euro.cz

RKAW: Plynárenský klub

Konverze budovy někdejších garáží a skladů v ostravské čtvrti Přívoz v Plynárenský klub - jídelnu pro zaměstnance, kavárnu a zákaznické centrum společnosti Severomoravská plynárenská - je dílem pražského ateliéru Radek Kolařík Architectural Workshop a ostravského Atelieru Simona. „Projektovat dům na vzdálenost čtyř set kilometrů vyžaduje mít v místě silného, zkušeného a profesionálního partnera. Atelier Simona tyto požadavky splnil výborně. Naše kancelář odpovídala za architektonické, dispoziční řešení, řešení konstrukčních detailů obvodového pláště a vybavení interiéru. Atelier Simona za vypracování stavební a profesní části na základě námi určených standardů,“ vysvětluje rozdělení úloh architekt Radek Kolařík.

Požadavkem investora byla podle Kolaříka stavba, která by symbolicky vyjadřovala, že se jedná o transparentní moderní společnost, a která by svým architektonickým výrazem a technickým řešením odpovídala dnešním možnostem stavebnictví. Původní jednopatrová budova zůstala zachována, architekti ji však obalili předsazenou fasádou ze skla a hliníku. Desky pláště jako by vybíhaly přímo z chodníku, nahoře ukončeny pouze vlastní hranou jemně nařezávají oblohu. Nepravidelný rytmus střídání transparentních a matně černých dílců je navržen s ohledem na organizaci vnitřního prostoru a optimalizaci tepelných ztrát a zisků.

Vnitřní atmosféra je vytvořena interakcí repasovaného nemotorného skeletu a precizně provedeného obvodového pláště. Odhalené rozvody vzduchotechniky vnášejí do designově čistého interiéru, kterému vládne bílá barva, sympaticky industriální motiv. Nová dispozice bezkolizně integruje řadu provozů pouze uspořádáním vestavěného bloku zázemí. Promyšlenou orientací vstupů došlo k oddělení toků klientů, zaměstnanců, návštěvníků kavárny, zásobování a údržby v jednom komunikačním uzlu.

bitcoin školení listopad 24

„Asi poprvé jsem poznal ‚abstraktní‘ architekturu (zde navíc až ‚křižácky‘ dotaženou do konce), která by měla lidské měřítko a nebyla odtažitá. Je neuvěřitelné, že tak výtvarný objekt přirozeně slouží svému účelu a že přirozeně zapadá zrovna do ostravské reality. A nejen to, on jí navíc pomáhá k prosvětlení. Dokazuje, že poctivost v hledání genia místa nesmí být dopředu svázána představou o formě budoucího domu. Možná proto je výsledná forma tak krásně přirozená, tak přirozeně krásná,“ píše o Plynárenském klubu v letošní Ročence její autor, architekt Jan Jehlík.

  • Našli jste v článku chybu?