Moc nechybělo a Harry Jelínek před 92 lety prodal Karlštejn. Nyní, 5. listopadu 2023, se hlavním tahákem dražby stane jiný hrad stojící poblíž Berouna. Naštěstí ale půjde pouze o poštovní známku, respektive meziarší s kresbou Křivoklátu. Starožitná známka ve specifickém formátu se kdysi prodávala za 3,50 koruny, dnes její vyvolávací cena startuje na milionu.
„Už nyní se objevují zájemci, kteří budou o tuto známku v aukci usilovat. Mezi československými známkami jde o výjimečnou položku. Známých je pouze 10 kusů a v dražbách se objevují jen výjimečně. Dá se předpokládat, že dalších několik let nebude možné tuto známku pořídit,“ popisuje Petr Flaška z aukčního domu Filatelie Flaška. Navíc jde o exemplář s levým okrajem, který je podle dostupných zdrojů zcela unikátní. Jeho cena pravděpodobně přesáhne milion a půl.
Sběratelé se v Obecním domě budou moci utkat i o další vzácnou známku z dob před vznikem samostatného českého státu. Tříkorunová známka má na sobě rudě vyvedený znak rakouské pošty, který překrývá černé razítko. Její vyvolávací cena činí půl milionu korun. Jedná se totiž o jeden z nejvzácnějších převrácených přetisků – na světě se podobných vyskytuje méně než pět. Český filatelistický klub Prestige Philately Club Prague ve spolupráci s hostujícími kluby Vindobona a slavnou filatelistickou organizací Club de Monte-Carlo na výstavě odprezentuje známky v celkové hodnotě přes půl miliardy korun.
Chyby mají svoji cenu
V minulosti se posílalo mnohem více dopisů než dnes, tudíž vydávaných známek byly miliony. Nyní se jich používá násobně méně, a proto těch raritních, s milionovými hodnotami, pravděpodobně už moc přibývat nebude. Začínající filatelista by proto měl pátrat po zajímavých kusech, jejichž množství je limitované. Nejčastěji se jedná o různé chybotisky, nevydané známky nebo různé provizorní kusy.
Stejně jako u ostatních alternativních investic i zde totiž platí, že čím vzácnější exemplář, tím vyšší cena. Na rozdíl například od hokejových karet, kde jsou vadné kusy spíše na škodu a počet vydaných kusů závisí pouze na výrobci dané série, u poštovních známek nejcennější náhody vznikají nepozorností tiskárny cenin v podobě chybotisku, na který pošta přijde rychle a prodá se pouze několik kusů ,zmetkové‘ poštovní známky.
Jak investovat do poštovních známek? Poslechněte si podcast našeho sesterského webu Finance.cz, který se právě této problematice obsáhle věnuje.
Aukce se bude týkat především československých známek, po kterých je mezi místními sběrateli a investory stále největší poptávka. Podle experta Tomáše Mádla se s nimi však dá obchodovat jedině v tuzemsku. Samozřejmě až na výjimky – československé známky totiž v minulosti sbíral například frontman kapely Queen Freddie Mercury, který měl doma třeba ty s automobilem Tatra 603 nebo s prezidentem Zápotockým.
Modrý mauricius pro královnu
Investiční sázkou na jistotu jsou hlavně známky z bývalých britských kolonií. Patří mezi ně například i slavný modrý mauricius. „Pravdou je, že je modrý mauricius protěžován možná až trochu nespravedlivě. Je to samozřejmě známka, ke které se pojí mnoho legend a které je relativně málo – existuje ve 12 exemplářích. Červených mauriciů je pak celkem čtrnáct. Oba druhy známek jsou součástí těch nejvyhlášenějších sbírek a v mnoha případech jsou vystavovány ve slavných muzeích. Jeden dokonce měla i anglická královna, takže už jen proto jsou natolik zajímavé,“ řekl Mádl redakci Euro.cz v loňském rozhovoru.
Na listopadové výstavě sice žádný z nich nebude, objeví se zde ale jiné poklady. Mezi nejvyhledávanější artikly tak bude patřit například legendární italská známka Trinacria z roku 1860 s atestem renomovaného znalce Giorgia Colla Asinelliho. Na světě existuje podle všeho jen pět nepoužitých exemplářů. Obdobná známka, ale v horší kvalitě s reparací, se v minulosti prodala za 1,2 milionu korun. Ta, jež bude k vidění v Obecním domě, pochází z významné světové sbírky a na trhu se již více než 25 let neobjevila. Vyvolávací cena tohoto exempláře je 950 tisíc.
Miliardový trh
Největší zájem nicméně Flaška očekává u známek, které startují o řád níže. „Máme zkušenost, že nejvíce se ceny šponují u známek za desítky až stovky tisíc korun,“ objasňuje filatelista a dodává: „Mezi sběrateli a investory jde o položky, které jsou velmi vyhledávané. Když se v aukci objeví taková známka, její finální dražební cena překonává tu vyvolávací i několikrát.“ Jako příklad uvádí různé varianty emise Hradčany. Ještě před několika lety se běžně obchodovaly za 30 tisíc korun, nyní lze předpokládat, že budou vydraženy za osmdesát tisíc.
Ceny československého materiálu rostou už 10 let v řadě. Přestože někteří odborníci varují, že nastalý trend by nyní měl končit, ukazuje se, že zájem o tyto známky trvá. Dražby výjimečných československých známek jsou stále vyhledávané a za cenově dostupnější materiál jsou sběratelé a investoři ochotni si v rámci aukcí připlácet. Ročně se u nás za známky protočí zhruba miliarda korun.