Ovzduší v Ostravě by letos v zimě mělo být lepší než v předchozích letech. Pomoci zůepšit situaci v regionu, který má nejhorší kvalitu ovzduší v republice, pomůže nový filtr, který v pátek spustila hutní společnost ArcelorMittal.
Foto: Profimedia.cz
Zařízení začalo pracovat tři měsíce před původně plánovaným termínem. Investice v hodnotě jedné miliardy korun sníží emise prachu z aglomerace Sever pod 20 miligramů na metr krychlový ze současných 50 miligramů na metr krychlový. Celkové roční emise prachu z aglomerací, které jsou důležitou součástí výroby tekutého železa, tak klesnou o 270 tun ročně.
„Odprášení aglomerace Sever je zásadní investicí společnosti ArcelorMittal Ostrava. Jsem rád, že tento první „dárek“, můžeme rozbalit o několik měsíců dříve, než se budou rozbalovat ty vánoční,“ uvedl Augustine Kochuparampil, generální ředitel společnosti.
Supervýkonné tkaninové filtry zachytí o 70 procent více prachových částic než současné elektrostatické filtry. Tlumiče instalované v gigantickém potrubí navíc sníží hlučnost filtru o 15 procent, což je důležité, neboť stejně jako ostatní filtry ve firmě bude funkční po celých 24 hodin. Účinnost zařízení je 99,9 procenta pro prachové částice v kategoriích PM1, PM2,5 a PM10.
Pro odprášení spalin hutních aglomerací je v celé Evropě v provozu pouze šest zařízení s technologií látkových filtrů. Řešení použité v ArcelorMittal Ostrava má díky přidanému reaktoru dokonce schopnost zachycovat vedle prachu až 60 procent oxidu siřičitého a stejné množství dioxinů. Zařízení funguje na podobném principu jako vysavač. Spaliny jsou odsávány z elektrostatických filtrů mezi speciální textilie, na jejichž povrchu se zachycují prachové částice. Jakmile je tkanina celá pokryta vrstvou prachu, dojde k jeho oklepnutí z povrchu tkaniny. Prach se poté odvádí do zásobníku a dále k likvidaci.
Dodavatelem stavby byla německá společnost Lühr Filter. Smlouva byla podepsána v roce 2008 výstavba zařízení začala v únoru 2010. Na začátku října získal projekt na odprášení aglomerace Sever cenu za ekologický přínos Český Patron, kterou uděluje Hospodářská komora ČR pod záštitou Ministerstva životního prostředí. Porota projekt ocenila jako nejvýznamnější podnikový příspěvek k ochraně životního prostředí v České republice. „Ocenění Český Patron si velmi vážíme, je pro nás potvrzením, že cesta ekologických investic, které zpříjemní život obyvatelům Ostravy a okolí, je správná,“ uvedl Petr Baranek, ředitel ArcelorMittal Ostrava pro životní prostředí.
ArcelorMittal Ostrava je největší hutní firmou v České republice a patří do největší světové ocelářské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby společnosti je 3,6 miliónu tun oceli, exportuje zhruba 50 % produkce do více než 50 zemí celého světa. Zaměstnává téměř 5 tisíc lidí, dohromady s dceřinými společnostmi pak devět tisíc.