Francouzská metropole je městem, kde byla podepsána mezinárodní smlouva o změně klimatu známá jako Pařížská dohoda. Jde tedy příkladem a i v rámci XXXIII. olympijských her se zaměřuje na udržitelnost a ochranu životního prostředí. Olympijská vesnice podle svých tvůrců splňuje všechny požadavky na moderní čtvrť, kterou se do budoucna skutečně stane. Nejdřív ale bude sloužit olympionikům a paralympionikům z celého světa včetně několika desítek Čechů, kterým se podařilo na nejprestižnější klání kvalifikovat.
Le projet semblait assez fou et incertain.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) February 29, 2024
Démonstration que nous sommes au rendez-vous des jeux olympiques et paralympiques, que la France est une Nation de bâtisseurs, le village des athlètes est prêt !
Héritage immense pour la Seine-Saint-Denis, les Franciliens et la France. pic.twitter.com/y4aLV3mZi0
Vesnice se rozkládá na předměstích Saint-Denis, Saint-Queen a l'Ile-Saint Denis v severní části Paříže, kde protéká řeka Seina. Od centra města je vzdálená zhruba devět kilometrů a zaujímá plochu o velikosti 53 hektarů, na níž ještě nedávno stály obrovské průmyslové haly. Právě revitalizace oblasti ale byla podle magazínu Forbes jedním z důvodů, proč se město pořadatelem letošních olympijských her stalo, a proto nikoho nepřekvapí, že je dnes plná zeleně a nových ekologicky šetrných budov.
K dispozici vše kromě alkoholu
Celá čtvrť ožije 18. července, kdy přivítá olympioniky, paralympioniky i členy jejich týmů, tedy až patnáct, respektive devět tisíc lidí z každé skupiny. Ti všichni budou ubytováni v moderních jednoduše zařízených prostorách, které se jen pár měsíců po skončení olympiády promění v nové bydlení pro tisíce místních obyvatel. Už nyní se proto v okolí nachází několik supermarketů a nechybí ani restaurace, fitness centrum s nepřetržitým provozem nebo kadeřnictví, kosmetika a další služby.
Sportovci mají celodenní stravu zajištěnou přímo v místní jídelně, která má kapacitu tři a půl tisíce lidí, plánuje vydávat až čtyřicet tisíc jídel denně a myslí i na stánky s rychlým, byť zdravým občerstvením. Všichni obyvatelé se mohou těšit na široký výběr omelet i sladkostí ve francouzském stylu, pokud jim to tréninkový plán dovolí. Alkohol ale v nabídce nebude.
Vzor města budoucnosti
Cekově vyšla stavba pařížské olympijské vesnice na 1,85 miliardy dolarů (dle současného kurzu asi 43 miliard korun) a nikoho asi nepřekvapí, že jde o největší stavební projekt na jednom místě v celé Francii. Měla by se stát vzorem evropského města v roce 2050, a tak spojuje šetrné materiály s dostatkem zeleně a vodních prvků.
Budovy nižší než 28 metrů jsou postaveny ze dřeva, přičemž dalším použitým materiálem je nízkouhlíkový beton. Až 75 procent materiálů navíc pochází z recyklovaných zdrojů a mělo by bez problému odolat vysokým teplotám, které se během letních měsíců očekávají, a to nejen letos, ale především po zmiňovaném roce 2050.
Většina závodů proběhne na již existujících sportovištích, na která se sportovci dostanou do 30 minut jízdy autem. O přepravu po olympijské vesnici se postarají kyvadlové autobusy a také elektrokola. Jediným novým sportovištěm je hala na badminton a gymnastiku, která se také nachází na severu Paříže a pojme až osm tisíc diváků.
Česko pravděpodobně vyšle kolem stovky sportovců
Už nyní je jasné, že se do olympijské vesnice v Paříži podívá také několik desítek olympioniků a paralympioniků z Česka, kteří se utkají ve 32 různých sportech a 329 disciplínách. Podle vyjádření Českého olympijského výboru (ČOV) ale jejich počet není konečný.
„V tuto chvíli se kvalifikovalo 54 českých sportovců. Doufáme, že ve výpravě jich bude celkově kolem stovky a těšíme se, že sportovce i fanoušky přivítáme také v Českém domě, který bude situován v parku la Villette ve velké mezinárodní fanouškovské zóně,“ okomentovala českou účast pro Euro.cz ředitelka komunikace ČOV Barbora Žehanová.