Krize ve vlastní zemi vyhání stále více Ukrajinců hledajících práci do sousedního Polska, kde je o ně navíc značný zájem. "Bez Ukrajinců by v našem hospodářství nastala úplná katastrofa," řekl agentuře DPA předseda polského Svazu podnikatelů a zaměstnavatelů Cezary Kaźmierczak.
Nedostatek pracovních sil je totiž v Polsku obrovský. Téměř dva miliony Poláků opustily po vstupu do Evropské unie v roce 2004 svou vlast ve snaze najít lépe placenou práci. Většina odešla do Británie a Německa. Neustávající příliv Ukrajinců pomáhá vzniklou mezeru na polském pracovním trhu zaplnit.
Počet Ukrajinců, kteří chtějí v Polsku pracovat, se od roku 2014 zvýšil o polovinu na téměř milion, uvádí studie polské centrální banky. Velmi k tomu přispívá ozbrojený konflikt s proruskými separatisty na východě země, a tím způsobená špatná hospodářská situace.
V loňském roce podali podle údajů cizineckého úřadu v Polsku téměř 90 procent všech žádostí o povolení k pobytu či o pracovní povolení právě Ukrajinci. Východní sousedé se rychle přizpůsobí a polské obyvatelstvo je dobře přijímá, zdůrazňuje Kaźmierczak. „Sami se naučí jazyk a svěřenou práci provádějí svědomitě,“ říká.
V Polsku ukrajinští „gastarbajtři“ vykonávají především práce v domácnosti, na stavbách a v zemědělství. To jsou přesně obory, v nichž kvůli lepšímu ohodnocení často pracují polští migranti v zahraničí. Na polském pracovním trhu Ukrajinci nepředstavují žádnou konkurenci. „Jsou to práce, které Poláci dělat nechtějí,“ říká Kaźmierczak. Firmy imigrantům nabízejí i pomoc při jednání s úřady a při hledání ubytování.
Polské podniky se chystají vyřešit pomocí pracovníků z Ukrajiny i hrozící akutní nedostatek pracovních sil na místním trhu. Odborníci ale varují, že vyšší mzdy budou Ukrajince brzy lákat do jiných členských zemí EU. Obava je to přitom opodstatněná. Průměrný plat v Polsku je totiž ve srovnání s některými západními členskými zeměmi EU nízký, činí kolem 1080 eur (asi 29.000 Kč) měsíčně. Evropská unie navíc nedávno pro Ukrajince schválila bezvízový styk.
V Polsku se nedávno protestovalo proti vládě. Čtěte více: