Krajský soud v Ostravě ustanovil prozatímní věřitelský výbor společnosti OKD, která je v úpadku. Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že má tři členy - český stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnu Revírní bratrská pokladna a firmu Advanced World Transport (AWT).
Vláda podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka předpokládá, že insolvenční správce s podporou prozatímního věřitelského výboru učiní kroky, které zajistí financování OKD na nejbližší dobu tak, aby bylo na výplaty a odstupné pro případně propouštěné horníky.
Mládek na začátku května řekl, že hlavním věřitelem OKD je podle všeho skupina Ad Hoc Group (AHG), které patří firma New World Resources (NWR), jež je majitelem OKD. V prozatímním výboru AHG není. V úterý Mládek ve Frýdku-Místku uvedl, že je otázkou, zda AHG ve výboru bude. „Mají konflikt zájmu, jsou zároveň majitelé i věřitelé,“ řekl. Mluvčí AHG Roman Pařík odmítl situaci komentovat.
„Respektuji rozhodnutí soudu,“ sdělil bez bližších podrobností v reakci Mládek. Insolvenční správce OKD Lee Louda v dopise Krajskému soudu v Ostravě uvedl, že ČSSZ podala k insolvenčnímu soudu přihlášku pohledávky téměř 75 milionů korun, zdravotní pojišťovna Revírní bratrská pokladna ve výši 34 milionů korun a AWT ve výši téměř 142 milionů korun.
Soud dále uvedl, že v této fázi řízení neuvažoval, že by členem výboru měl být věřitel s dosud nejvyšší přihlášenou pohledávkou, což je Citibank. „Tato pohledávka je přihlášena z titulu ručení. Členy výboru soud vybíral pouze z věřitelů nezajištěných, neboť žádný zajištěný věřitel se dosud nepřihlásil,“ stojí v usnesení soudu.
Mluvčí AWT Lukáš Kresač uvedl, že OKD je pro skupinu dlouholetým partnerem a významným zákazníkem. Skupina má za těžební firmou stamilionové pohledávky. „Vítáme rozhodnutí soudu, který nás ustanovil členem prozatímního věřitelského výboru. Důvěry podílet se na dalších krocích, které zajistí provoz OKD, si velmi vážíme,“ uvedl Kresač.
Z OKD si začali zaměstnanci odvážet materiál. Čtěte: Nespokojenost roste. Horníci začali rozkrádat OKD |
Podle insolvenčního zákona chrání věřitelský výbor společný zájem věřitelů a v součinnosti s insolvenčním správcem přispívá k naplnění účelu insolvenčního řízení. Do doby, než je ustanoven a než je potvrzena volba jeho členů a náhradníků, může insolvenční soud, a to i před první schůzí věřitelů a před rozhodnutím o úpadku, jmenovat právě prozatímní věřitelský výbor.
V insolvenčním návrhu, který uhelná společnost sama na sebe podala, OKD uvedla, že má více než 650 věřitelů a dluží přes 17 miliard korun, které nedokáže splácet. Do insolvenčního řízení už se se svými pohledávkami přihlásilo pět sto věřitelů, kteří po OKD chtějí celkem více než deset miliard korun.
V dolech OKD se dál těží uhlí. Společnost má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání ale hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. OKD má existenční problémy kvůli klesajícím cenám uhlí, podle analytiků ale i kvůli vysokému zadlužení. Návrhy řešení dopadů útlumu těžby řeší vláda.