Menu Zavřít

V Řeporyjích postaví pomník vlasovců. Dlužíme jim to, řekl starosta Novotný

11. 12. 2019
Autor: čtk

Pražské Řeporyje nechají příští rok k 75. výročí konce druhé světové války zbudovat vzpomínkové místo na padlé vojáky Ruské osvobozenecké armády, takzvané vlasovce. Záměr na úterním jednání jednomyslně schválilo místní zastupitelstvo. Podle starosty Pavla Novotného (ODS) Řeporyje zhruba 300 padlým vojákům, kteří pomáhali při osvobozování Prahy v květnu 1945, důstojné pietní místo dluží.

O podobě pamětního místa bude vedení řeporyjské radnice dále jednat. Veřejnou výtvarnou soutěž ale radnice vypsat neplánuje, uvedl Novotný. Na pomníku by se neměl objevit termín vlasovci, který je v tomto kontextu zavádějící a budí velkou kontroverzi. Podle Novotného budou brány v úvahu připomínky, které lidé k podobě pomníku dodají. Budoucí vzpomínkové místo bude podle Novotného pod kamerovým systémem a chráněno antigraffiti nátěrem.

Vystoupili zastupitel Prahy 11 za SPD Robert Vašíček nebo proruský aktivista Žarko Jovanovič, kteří Novotného záměr kritizovali. Stavbu pomníku zpochybnili i další lidé, kteří v Řeporyjích žijí. Upozorňovali na kruté činy, které vlasovci ve službách německé armády, vykonali.

Padl také návrh na vypsání referenda na zbudování pomníku , což ale Novotný odmítl. Několik místních zmínilo vzpomínky svých rodičů či prarodičů. Shodli se na tom, že o vlasovcích mluvili jedině v dobrém.

Souhlasíte s nápadem postavit v Praze pomník vlasovcům?

Na jednání promluvil také historik a poslanec za ODS Pavel Žáček, který za Novotným přišel s návrhem na zbudování pomníku. Podle něj právě v Řeporyjích bylo rozhodnuto, že jedna z divizí Ruské osvobozené armády pomůže českým povstalcům proti Němcům. „Chceme uctít život obyčejných vojáků, nechceme uctívat generála Vlasova nebo Buňačenka,“ uvedl místostarosta Řeporyjí David Roznětinský (Zelení). K podobě pomníku by se měla uskutečnit širší debata, doplnil.


V Česku se vám smějeme, řekl starosta Novotný v ruské státní televizi

 Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný


Podle ruského velvyslanectví by byl pomník vlasovcům porušením mezinárodních závazků České republiky vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Ruská diplomacie označila nápad na pomník za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům. Velitel jedné z divizí vlasovců Sergej Buňačenko vydal 6. května 1945 v Řeporyjích rozkaz, po kterém vlasovci přišli na pomoc protinacistickému Pražskému povstání.

Sledujte rozhovor s Pavlem Novotným:

Přečtěte si komentář: I naše armáda má černé vzpomínky. Srpen 1969 je jednou z nich

Ondřej Stratilík

Čtěte také:

Sedm mrtvých. Srpen 1969 má víc obětí, než se dosud vědělo

Rusko se drží dohody s Českem ohledně okupace z roku 1968, ujistil velvyslanec Zemana

Esej: Dějiny československé zahraniční politiky jsou dějinami neúspěšného napravovaní důsledků jejího počátečního triumfu

Pražské jaro zosnovaly USA, vstup vojsk byl na Dubčekovu žádost, píše ruský komentátor

FIN25

Kauza Koněv: Rusko obvinilo české politiky z války proti symbolům vítězství nad fašismem

  • Našli jste v článku chybu?