O podobě pamětního místa bude vedení řeporyjské radnice dále jednat. Veřejnou výtvarnou soutěž ale radnice vypsat neplánuje, uvedl Novotný. Na pomníku by se neměl objevit termín vlasovci, který je v tomto kontextu zavádějící a budí velkou kontroverzi. Podle Novotného budou brány v úvahu připomínky, které lidé k podobě pomníku dodají. Budoucí vzpomínkové místo bude podle Novotného pod kamerovým systémem a chráněno antigraffiti nátěrem.
Vystoupili zastupitel Prahy 11 za SPD Robert Vašíček nebo proruský aktivista Žarko Jovanovič, kteří Novotného záměr kritizovali. Stavbu pomníku zpochybnili i další lidé, kteří v Řeporyjích žijí. Upozorňovali na kruté činy, které vlasovci ve službách německé armády, vykonali.
Padl také návrh na vypsání referenda na zbudování pomníku , což ale Novotný odmítl. Několik místních zmínilo vzpomínky svých rodičů či prarodičů. Shodli se na tom, že o vlasovcích mluvili jedině v dobrém.
Souhlasíte s nápadem postavit v Praze pomník vlasovcům?
Na jednání promluvil také historik a poslanec za ODS Pavel Žáček, který za Novotným přišel s návrhem na zbudování pomníku. Podle něj právě v Řeporyjích bylo rozhodnuto, že jedna z divizí Ruské osvobozené armády pomůže českým povstalcům proti Němcům. „Chceme uctít život obyčejných vojáků, nechceme uctívat generála Vlasova nebo Buňačenka,“ uvedl místostarosta Řeporyjí David Roznětinský (Zelení). K podobě pomníku by se měla uskutečnit širší debata, doplnil.
V Česku se vám smějeme, řekl starosta Novotný v ruské státní televizi
Podle ruského velvyslanectví by byl pomník vlasovcům porušením mezinárodních závazků České republiky vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Ruská diplomacie označila nápad na pomník za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu.
Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům. Velitel jedné z divizí vlasovců Sergej Buňačenko vydal 6. května 1945 v Řeporyjích rozkaz, po kterém vlasovci přišli na pomoc protinacistickému Pražskému povstání.
Sledujte rozhovor s Pavlem Novotným:
Přečtěte si komentář: I naše armáda má černé vzpomínky. Srpen 1969 je jednou z nich
Čtěte také:
Sedm mrtvých. Srpen 1969 má víc obětí, než se dosud vědělo
Rusko se drží dohody s Českem ohledně okupace z roku 1968, ujistil velvyslanec Zemana
Pražské jaro zosnovaly USA, vstup vojsk byl na Dubčekovu žádost, píše ruský komentátor
Kauza Koněv: Rusko obvinilo české politiky z války proti symbolům vítězství nad fašismem