Menu Zavřít

V roce 2017 přiznali sami Číňané, že virová laboratoř ve Wu-chanu je nebezpečná. Zpráva nikoho nezajímala

31. 3. 2021
Autor: Profimedia
  • Kniha amerického novináře informuje o tom, že čínští vědci varovali před zdravotní hrozbou spojenou s koronaviry už dva roky před prvním oficiálním případem infekce

  • Na jejich varování ale údajně nikdo nereagoval, a to i kvůli zhoršujícím se čínsko-americkým vztahům

  • Původ viru by mohli přiblížit vědci ze Světové zdravotnické organizace. Ta ale čelí podezření, že je pod silným vlivem Číny


Čínští vědci varovali před rizikem propuknutí pandemie nového typu koronaviru už dva roky před prvním případem nákazy onemocněním Covid-19. Uvádí to kniha novináře listu Washington Post Joshe Rogina s názvem Chaos Under Heaven: Trump, Xi and the Battle for the Twenty-First Century, podle které tato varování nikdo nevyslyšel.

Rogin ve svém díle, jehož výňatek v první polovině března citoval web Politico, uvedl, že se američtí vědci a zdravotníci v roce 2017 zúčastnili konference v Pekingu, jejíž součástí bylo varování ze strany čínských vědců před potenciálním nebezpečím. Konkrétně se jednalo o možnou hrozbu nových typů koronavirů souvisejících s onemocněním SARS, které přenášejí netopýři. Vědci zjistili, že tzv. spike protein těchto virů je biologicky mimořádně vhodný k zachycení  na lidských ACE2 receptorech.

Během následujících měsíců vyslala americká ambasáda odborníky, aby se setkali přímo s virology z Wuchanského institutu virologie (WIV). Na těchto setkáních pak čínští vědci informovali americké diplomaty o nedostatečném personálním i technickém zabezpečení laboratoří.

Informace čínských vědců údajně Američany šokovaly. Zpráva, která koncem roku 2017 odešla z ambasády v Pekingu do Washingtonu, upozorňovala na „vážný nedostatek patřičně vyškolených techniků a vyšetřovatelů potřebných k zajištění bezpečného chodu laboratoře s vysoce nakažlivými látkami“.

Humbuk, který nebyl dostatečný

Podle Rogina měly tyto zprávy varovat před potenciální katastrofou týkající se veřejného zdraví. Upozorňovaly totiž jak na snadnou přenositelnost netopýřích koronavirů na člověka, tak na nedostatečné standardy v laboratoři, která viry zkoumala. Kvůli zhoršujícím se vztahům mezi Čínou a USA však údajně nebyly zveřejněny.

„Snažili jsme se varovat, že laboratoř představuje vážné nebezpečí,“ řekl jeden z autorů diplomatické zprávy s tím, že myslel, že by se mohl opakovat scénář pandemie SARS. „Kdybych věděl, že se z toho stane největší pandemie v lidské historii, udělal bych kolem toho větší humbuk,“ dodal.

Pochází covid z laboratoře? Vědci z Wu-chanu onemocněli už na podzim 2019, naznačují USA
Přečtěte si také:

Pochází covid z laboratoře? Vědci z Wu-chanu onemocněli už na podzim 2019, naznačují USA

S prohlášením, které naznačovalo, že koronavirus unikl z Wuchanského institutu virologie, přišly v polovině ledna i americké zpravodajské služby, toto tvrzení však postrádalo jasné důkazy. Původ nového typu koronaviru tak zůstává i nadále nejasný.

MM25_AI

Pravdu se do čínského Wu-chanu vydal v lednu vyšetřovat i tým pracovníků Světové zdravotnické organizace. V úterý nicméně organizace oznámila, že původ viru nezjistila, protože se nedokázala dostat k původním datům. Vědecký tým považuje únik z laboratoře za „nejméně pravděpodobnou“ variantu, připouští však, že záležitost vyžaduje další vyšetřování.

  • Našli jste v článku chybu?