Menu Zavřít

V ROCE JEDNA

31. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Komise pro cenné papíry 

S rozpaky hodnotí většina lidí počínání hlídacího psa - Komise pro cenné papíry, jenž bude na apríla slavit své roční výročí existence. Odborníci tvrdí jednohlasně: s tím, co komise zdědila po svém předchůdci - Úřadu pro cenné papíry - bylo těžké za tak krátkou dobu dokázat něco převratného. Přesto mnozí očekávali poněkud razantnější tah na bránu.

Hodnocení komise se značně rozcházejí od jednoho krajního pólu ke druhému. Jedni dokonce volají po zásahu vlády a prezidenta. Hovoří o nekompetenci a stíhání drobných provinění, zatímco velcí porušovatelé zákonů jsou v pohodě. Druzí tv rdí, že komise víc udělat nemohla. Převažují však hlasy kritické a nespokojené.

Nechutné personální třenice

Vůbec největším zklamáním, které je alfou a omegou další činnosti komise a její viditelnou brzdou, jsou personální třenice mezi jednotlivými členy prezidia jakožto jejího vrcholného orgánu. Proti sobě totiž stojí dva znesvářené tábory - na jedné straně předseda prezidia Jan Müller s kolegyní Janou Pospíšilovou, proti nim především Tomáš Ježek, František Jakub a podle všeho i zbrusu nová komisařka Irena Pelikánová.

„Dlouhohodobě přetrvávající koncepční neshody mezi členy prezidia jsou katastrofou a nejhorším krokem komise pak byla jejich medializace, říká například Radek Vávra z představenstva Citibank. Podle něj je komise paralyzována a současný s tav povede k jejímu faktickému zániku. Proto musí jedna ze znesvářených stran ustoupit druhé a je jedno, která z nich to bude a která koncepce tak bude uplatněna. „Lepší nějaká komise než žádná, dodává Vávra.

Nemůžeme mluvit

Jeho kolegové však tolik sdílní nebyli. „O komisi vám rádi řekneme spoustu věcí, ale nechtějte po nás, abychom se pod to podepsali , odpovídala nám většina dotazovaných. Není divu, komise totiž nedávno nastartovala proces přezkoumávání licencí účastníků trhu a všichni se bojí mluvit, aby nepřišli o své živnosti.

Oslovení odborníci se nicméně shodují alespoň v několika věcech - vzhledem k chudému rozpočtu, nedostatku kvalitních lidí a ubohé legislativní podpoře zřejmě komise nemohla dosáhnou více. Mezi bezesporu pozitivní kroky lze určitě zařadit zmiňovaný proces přezkoumávání licencí, které by mělo pročistit trh. V tuto chvíli mají nové živnosti potvrzeny dva subjekty - IKS Komerční banky a IS Citicorp - další fondy a brokeři se na ně mohou těšit v nejbližších dnech. Patří se m i tři nucené správy uvalené na neposlušné fondy (především Evbak).

„Bude-li se proces přelicencování vyvíjet tak, jak začal, pak si myslím, že to bude základní kámen, díky němuž bude možné naše obchodní prostředí standardizovat tak, aby bylo integrovatelné s evropským obchodním prostředím, říká k tomu portfo lio manažer a místopředseda představenstva Pioneer česká investiční společnost Vladimír Fichtner.

Minusů je víc

Z pozitivního soudku je to však, zdá se, všechno. Za celý rok nevyšla z dílny komise žádná hotová vyhláška či předpis. Rok se například hovoří o vyhlášce upravující takzvané povinné odkupy pro menšinové akcionáře. „Z hlediska malých akcionářů j e aktivita komise neuspokojivá, nechal se nedávno slyšet Karel Staněk, předseda Sdružení malých akcionářů OSMA. „My jsme na této vyhlášce o odkupech s komisí spolupracovali a záměrem bylo, aby platila od začátku letošního roku. Dnes o ní nevíme nic, uvedl Staněk s tím, že reakce komise na různé podněty jsou velmi zdlouhavé. „Uvítal bych větší a hlavně systematickou spolupráci s Unií investičních společnost í, doplňuje zase Jiří Brabec, generální ředitel Investiční společnosti ŽB Trust. Ten chápe, že proces přelicencování je mimořádně administrativně náročný a že zahltil kapacity celého aparátu komise. Nicméně je podle něj opravdu nutné, aby komise na šla kapacitu i na další činnosti.

I když v minulém týdnu vydala právní stanovisko k otvírání fondů (píšeme o něm na další straně), faktem zůstává, že to trvalo více než rok. Stejně dlouhou dobu čeká na povolení své přeměny například SPIF Český.

Neúcta k právu

Mnozí rovněž hovoří o přímo diletantském právním vědomí komise. To by měla pozvednout nová komisařka Irena Pelikánová, do jejíž právnických zkušeností mnozí vládají velké naděje. „Jsem překvapen, čekal jsem širokou legislativní iniciativu, neboť v českých zákonech je řada slabých míst a mezer. Doufám, že komise na těchto problémech pracuje a bude publikovat slíbené novely či návrhy v nejbližší době, říká Jan Sýkora, ředitel brokerské firmy Wood & Company.

Katastrofální je rovněž spolupráce na poli legislativy mezi komisí a ministerstvem financí. To totiž musí podle nepříliš povedené pasáže zákona o komisi všechny jí navrhované vyhlášky definitivně posvětit, čímž se celý proces velmi zdržuje. Vl áda například minulý týden schválila návrh zákona o cenných papírech a dluhopisech předložený ministerstvem. Komise ho však podle nedávných slov Tomáše Ježka skoro ani neviděla. Nicméně s týmem najatých zahraničních odborníků, inspirovanýc h především kritickou analýzou Světové banky, pracuje na další kultivaci právního prostředí na tuzemském trhu s cennými papíry. Poněkud přepych, který napovídá mnohé o nekoordinovanosti na legislativním poli. Není ani divu, že pravá nešlape tak jak levá, když třeba Marie Ježková, která dostala před časem z komise výpověď, nyní pracuje na ministerstvu financí. Také vyhrála pracovněprávní spor s komisí.

Likvidace podniků?

S negativním ohlasem podnikové sféry se očekávaně setkalo další z velkých rozhodnutí komise - udělení mnohamilionových pokut - (celkem za téměř 700 milionů korun) pro stovky emitentů, kteří neplní své informační povinnosti vůči akcionářům. Z hl ediska transparentnosti trhu a morálky mnohých firem, které si s informováním hlavu rozhodně nelámou, se jedná jistě o chvályhodný počin. Podniková sféra je však jiného názoru. „Komise pro cenné papíry se zviditelňuje způsobem, který diskr edituje její činnost, stojí například v otevřeném dopise, který nedávno komisi zaslal prezident Svazu průmyslu a dopravy Štěpán Popovič. Podle něj komise velmi dobře ví, že v současné době je pro většinu akciových společností vzniklých z kuponové privatizace i půlmilionová sankce něčím, co sice společnost ještě přežije, ale nabourá to plnění jejich dalších platebních povinností. Za likvidační a za projev nekompetentnosti označil zase na jedné z konferencí o kapit álovém trhu tyto pokuty dokonce i ředitel Liberálního institutu Miroslav Ševčík.

Tajemné cíle

MM25_AI

Jeden významný postřeh k dosavadní činnosti komise ještě přidává Fichtner, který je jako jeden z mála dalek jejího odsuzování. „Podstatnou charakteristikou efektivní regulační instituce je její systémová koncepčnost. A zda taková komise je , nelze říct, protože to v této fázi ještě nepoznáte. Mnohým se může zdát, že její kroky nejsou adekvátní šíři problémů, ovšem toto hodnocení lze těžko pronést, jestliže neznáte další kroky, říká. Nicméně dodává, že jednání orgánu musí být transpar entní, aby dovolilo subjektům trhu spolehlivě predikovat další vývoj. V takovém případě totiž subjekty předvídají další kroky regulátora, chovají se podle toho a efekt jeho činnosti vzrůstá.

O vlastní zhodnocení ročního působení komise, stejně tak jako o její priority na další roky jsme žádali samozřejmě i komisi samotnou. Její tisková mluvčí Šárka Samková nás pro pracovní zaneprázdněnost jednotlivých pracovníků odkázala na tento týden. V něm totiž hodlá komise vydat kompletní materiály právě o roční historii.

  • Našli jste v článku chybu?