Menu Zavřít

V širším vedení KDU-ČSL zasednou Roithová a Čunek

28. 5. 2017
Autor: Profimedia.cz

Sjezd KDU-ČSL zvolil do širšího vedení strany Zuzanu Roithovou, která neuspěla při kandidatuře na místopředsedkyni. V celostátním výboru zasedne i zlínský hejtman Jiří Čunek, který neúspěšně kandidoval na předsedu, na rozdíl od Roithové měl však svou pozici zajištěnou díky funkci v kraji a kandidovat nemusel. Do výboru se nedostal poslanec Ludvík Hovorka, který kritizoval dohodnutou volební koalici mezi KDU-ČSL a hnutím Starostové a nezávislí (STAN).

Lidovci volili 15 členů celostátního výboru v sobotu večer, sjezdová volební komise výsledky oznámila dnes na úvod druhého dne sjezdu. Funkce ve výboru obhájili například senátor Jiří Carbol, poslanci Vít Kaňkovský a Jaroslav Klaška nebo předseda pražské organizace strany Jan Wolf. Kromě Roithové byly zvoleny další dvě ženy, dosavadní členka výboru Olga Haláková a kroměřížská senátorka Šárka Jelínková. V předsednictvu strany žádná žena zastoupená není.

Čunek, který v posledních týdnech kritizoval některé kroky vedení strany a neúspěšně kandidoval na předsedu proti Pavlovi Bělobrádkovi, je v celostátním výboru zastoupen z titulu hejtmanské funkce a ve volbách kandidovat nemusel. Hovorka, který vůči vedení strany vystupoval rovněž kriticky a žádal jinou formu spolupráce se STAN, ve volbě neuspěl.

Roithová navrhla, aby se lidovci zasazovali o zavedení dobrovolného zdravotního pojištění. „Aby si občané mohli legálně připlatit za rozdíl mezi zdravotní péčí, která přesahuje rozsah péče veřejného zdravotního pojištění,“ řekla. Vyzvala také k úsilí zvýšit prestiž lékařů a sester a zajistit jejich dostatečný počet v českém zdravotnictví. Zároveň by se podle ní měl zvyšovat podíl zdravotnictví na českém HDP.

Obranné výdaje se mají zvýšit

KDU-ČSL by se v příštích letech měla zaměřit na zvyšování výdajů na obranu, na umožnění dobrovolného zdravotního pojištění pro péči nad rámec povinného pojistného nebo na vytvoření přehlednější legislativy. Vyplývá to z dalších návrhů usnesení, které přednesli delegáti sjezdu. Jednotlivá usnesení ještě bude muset sjezd schválit, hlasovat o nich bude odpoledne.

Jan Šafařík z komise lidovců pro obranu na sjezdu zdůraznil, že bezpečnostní situace v Evropě i ve světě je vážná, a proto je v zájmu Česka zajistit jednotu v Severoatlantické alianci. Lidovci by se proto měli zasadit o zvýšení českých výdajů na obranu na dvě procenta HDP, jak NATO vyžaduje. Výdaje by přitom měly jít do růstu bojových schopností české armády, uvedl Šafařík v návrhu usnesení.

V souvislosti s bezpečnostními hrozbami padl na sjezdu i návrh usnesení, že by KDU-ČSL měla usilovat o spolupráci zemí Evropské unie při ochraně vnějších hranic. Zároveň zaznělo odmítnutí kvót pro rozdělování uprchlíků mezi členské země unie.

Místopředseda strany Daniel Herman vyzval ke zjednodušení legislativy, které by zajistilo přehlednější právní řád a snížilo byrokratickou zátěž pro občany i firmy způsobovanou častými novelizacemi. Lidovci by podle něj také měli vyzývat představitele státu, aby dbali ústavních zákonů a ústavních zvyklostí.

FIN25

Více o lidoveckém sjezdu:

Osvědčený tandem. V čele lidovců zůstávají Bělobrádek a Jurečka

Bělobrádek burcuje proti Zemanovi a Babišovi: Bojujeme o charakter společnosti

Šance pro Čunka? Lidovci zvolí vedení a rozhodnou o paktu se Starosty

Lidovci schválili koalici se STAN. Čunek chce vystřídat Bělobrádka

 Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek


  • Našli jste v článku chybu?