Menu Zavřít

V TOM JEDETE S NÁMI!

9. 8. 2001
Autor: Euro.cz

Vladimír Železný už dávno není jen mediální podnikatel

Bylo to takhle. Za peníze amerických investorů si Vladimír Železný pořídil licenci na vysílání televize Nova. Předtím se ale zavázal, že pouze Američané budou pro TV Nova vyrábět program. Když se naskytla vhodná příležitost, vypověděl Železný investorům spolupráci, začal program vyrábět sám a většinový podíl ve firmě s televizní licencí rozpustil ve prospěch svých kamarádů. A když teď mezinárodní arbitráž po letech tahanic dospěla k závěru, že Vladimír Železný nesplnil uzavřenou dohodu, nemá už televizní ředitel skoro žádný majetek. Jenom těžko si tak lze představit, že bude Američanům vracet zhruba jednu miliardu korun, která jim podle nálezu arbitráže náleží.

Podvedení investoři minulý týden oznámili, že se obrátí na české soudy se žádostí o naplnění litery arbitrážního nálezu. Požadují po českých úřadech, aby Železnému zabavily veškerý majetek. Odvolávají se na takzvanou Newyorskou konvenci o respektování a vykonávání arbitrážních nálezů, jejímž signatářem je i Česká republika.

Už teď můžeme odhadovat, jak celá záležitost skončí. Český soudce oznámí, že Vladimír Železný nemá skoro žádný majetek, protože oficiálně skoro žádný opravdu nemá. Zbytek (možná) nechá zabavit. Nikdo se však nebude zabývat tím, že ještě před rokem a čtvrt ovládal Vladimír Železný šedesát procent společnosti CET 21, která drží vysílací licenci. Nikdo si už nevzpomene, že to byla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která Železnému dovolila, aby tento podíl rozpustil ještě před oznámením výsledku mezinárodní arbitráže. Členové rady si přitom museli velmi dobře uvědomovat, že Železnému hrozí u mezinárodní arbitráže fiasko. Radní také museli vědět, že pokud Železný prohraje, bude muset Američanům peníze vracet. Psal o tom i tento týdeník (EURO 17/1999). Většinový podíl v CET 21 by přitom na odškodnění podvedených investorů bohatě stačil a rada mohla převod zakázat. To by ovšem musela mít zájem dohlížet na regulérnost televizního trhu, a ne jen plnit všechna přání Vladimíra Železného.

Je tu však i druhý možný scénář, protože ve sporu o televizi Nova hraje důležitou roli domácí a zahraniční politika. Podvedený americký podnikatel Ronald Lauder je významným sponzorem Republikánské strany, jejíž kandidát se nedávno zabydlel v Bílém domě. A jestliže se o osud Lauderových televizních investic velice zajímala diplomacie demokratického prezidenta Billa Clintona, lze si dost dobře představit, že tlak z administrativy George W. Bushe bude ještě mnohem silnější.

Za další politikum lze považovat arbitrážní řízení, které vede Lauder proti České republice. České úřady prý nedokázaly ochránit Lauderovy investice, a tím měly porušit platné mezistátní dohody. Slyšení argumentů obou stran začíná v Londýně za pouhé dva týdny. Případná neochota českých úřadů dostat z Vladimíra Železného miliardu přiznanou investorům arbitráží v Amsterdamu jistě nezvýší šance tento spor vyhrát. Nejde přitom o žádné malé peníze. Lauder požaduje na České republice odškodnění ve výši zhruba šestnácti miliard korun. Lauder má už tak na své straně docela dobré argumenty. Jedním z nich je nedávný výrok Ivana Langra, který ve sporu o Českou televizi prohlásil: „Stát je slabý, když nedokáže vymoci dodržování platných zákonů. Anebo stát není slabý, ale prostě nekoná. A to je ještě horší. Udělá–li si londýnská arbitráž obrázek o českých zákonech podle výroku místopředsedy Poslanecké sněmovny(!), musí dát Lauderovi za pravdu.

bitcoin školení listopad 24

Uvedené aspekty sporu o televizi Nova vytvářejí docela silnou politickou objednávku, aby byl Železný obětován. Dohoda o neútočení s vlivným televizním ředitelem sice z valné části podepírá opoziční smlouvu, ale Miloš Zeman už dal jednou najevo, že ho osud nedotknutelných z Klausovy éry příliš netrápí. To když nechal obsadit centrálu Investiční a Poštovní banky maskovaným policejním komandem se samopaly. Tentokrát se však Zeman může obávat vzpoury „Nováků , kteří přijdou o telenovely. V úvahu tak spíše přichází zákulisní dohoda v duchu „dej televizi, a my tě necháme být .

Případný pád dalšího blízkého muže Václava Klause by zase změnil pozice na české politické scéně. Po nové bankovní elitě by mohla přijít nová elita mediální, která se zatím tísní v sídle metropolitní televizní stanice TV 3. Střídání elit by pak vyvrcholilo změnou politickou, kterou lze očekávat od voleb v příštím roce.

  • Našli jste v článku chybu?