Menu Zavřít

Vakcínu proti prasečí chřipce Česku dodá Novartis

7. 8. 2009
Autor: profit

Očkovací látku proti prasečí chřipce dodá Česku podle informací deníku Aktuálně.cz firma Novartis. Smlouvu by měla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková podepsat během několika následujících dnů.

Autor: Isifa.cz

„Smlouva se původně měla podepsat dnes. Jsou v ní ale nějaké nesrovnalosti, proto ji má nyní v rukou právník. Podepsána by ale měla být skutečně brzo, řádově během několika dnů,“ řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

O tom, která z firem to bude, ale mluvit nechtěl.

Vakcíny od Baxteru ne, řekla Jurásková

Jurásková už ale ve středu předeslala, že Česko určitě nenakoupí vakcíny proti viru A/H1N1 od firmy Baxter, která má svůj výrobní závod také v Bohumile na Kolínsku. Jako důvod uvedla to, že společnost nemá vakcínu registrovanou.

„Koupíme vakcínu bezpečnou a registrovanou evropskou autoritou. Od výrobce, který se ve smlouvě zaváže mimo jiné k tomu, že ponese odpovědnost za vakcínu i případné její vedlejší účinky. To ale Baxter nezaručil,“ řekla Jurásková.

V Česku se podle ní nemusí tak jako ve Spojených státech nebo ve Velké Británii riskovat s neschválenou látkou, protože lidé v tuzemsku se nepotýkají s natolik vysokým počtem případů prasečí chřipky, ani s takovým množstvím jejích obětí. „My jsme naštěstí v jiné situaci,“ řekl mluvčí úřadu Vlastimil Sršeň.

Klinické testy teprve začínají

Společnost Baxter se proti výroku ministryně ohradila.

Na klinické testy očkovací látky na dospělých, starších lidech a dětech se chystá tento měsíc. Modelová vakcína CELVAPAN, která firmě při vývoji nové látky sloužila, podle firmy licenci má. Zkušenosti s ní jsou podle mluvčí společnosti Jany Čechové dobré.

„Naše společnost navíc neusiluje o to, aby mohla v současné době České republice vakcíny proti viru A/H1N1 dodávat,“ řekla Čechová.

Firma na to podle ní nemá ani kapacity, protože už zabezpečuje vakcíny pro pětici jiných zemí včetně Velké Británie, Irska a Nového Zélandu. Tyto státy si u Baxteru objednaly na osmdesát milionů dávek. České republice to společnost údajně oznámila už před několika týdny.

„Spolupráci v budoucnu se přesto nebráníme,“ podotkla.

Kromě společnosti Baxter jednalo ministerstvo zdravotnictví také s firmami Novartis a GlaxoSmithKline.

Za očkování se zaplatí půl miliardy

Hlavní hygienik Michael Vít připomenul, že pokud některá ze zemí začala s očkováním svých občanů už dnes, vždy se tak děje s neregistrovanou vakcínou. Každý stát si podle něj musí sám rozhodnout, jestli k tomu přistoupí, nebo ne. A to podle toho, jaká rizika s sebou v daném regionu pandemie nese.

bitcoin_skoleni

Česká vláda v původním pandemickém plánu počítala s vakcínami pro 60 procent obyvatel, v aktualizovaném plánu jsou ale vakcíny pro čtvrtinu obyvatel. Pro stejné množství lidí chce Jurásková nakoupit i antivirotika Tamiflu a Relenza.

„Česko zaplatí za blokaci výrobních kapacit 236 milionů korun a ve chvíli, kdy se rozhodneme na základě doporučení Světové zdravotnické organizace, že budeme očkovat, potom budeme platit. Vakcína bude stát necelou miliardu korun,“ upřesnila už dříve Jurásková.

  • Našli jste v článku chybu?