Menu Zavřít

Boj o čipy pokračuje. Japonská vláda plánuje omezit vývoz některých zařízení pro výrobu polovodičů, odnese to Čína

3. 4. 2023
Doba čtení: 2 minuty
Autor: Depositphotos
  • V posledních měsících schválila americká a nizozemská vláda různá omezení vztahující se k vývozu počítačových čipů
  • K oběma zemím se nyní připojilo také Japonsko, které od července nebude exportovat zařízení sloužící k výrobě polovodičů
  • Ačkoliv Tokio oficiálně nejmenovalo žádný stát, opatření pravděpodobně poškodí hlavně čínské firmy

Japonská vláda oznámila, že plánuje omezit vývoz některých počítačových čipů. Opatření se bude týkat 23 typů zařízení sloužících k výrobě polovodičů, jež pohánějí vše od mobilních telefonů po vojenský hardware. Ostrovní stát se k tomuto opatření odhodlal po podobných krocích zavedených USA a Nizozemskem, jež vyústily v ostrý spor s Čínou.

Čína totiž často nazývá USA ,technologickým hegemonem, a to právě v reakci na vývozní kontroly zavedené administrativou prezidenta Joea Bidena. Páteční prohlášení japonského ministerstva obchodu a průmyslu se však o žádných jiných zemích nezmiňovalo. „Plníme svoji odpovědnost, když jako technologický národ přispíváme k mezinárodnímu míru a stabilitě,“ uvedlo podle BBC ministerstvo.

Dopad má být omezený

Nová opatření budou v nejbližší době předmětem veřejného připomínkování, jejich zavedení je pak plánované na letošní červenec. Japonský ministr obchodu Jasutoši Nišimura novinářům řekl, že tento krok nebyl nijak koordinován s americkými omezeními. „Pokud naše výrobky nebudou využívány pro vojenské účely, budeme ve vývozu pokračovat. Věříme, že dopad na společnosti bude omezený,“ dodal Nišimura.

Když nedodáte čipy, vyrobíme si vlastní. Po omezení exportu z USA investuje Čína biliony korun do polovodičového průmyslu
Přečtěte si také:

Když nedodáte čipy, vyrobíme si vlastní. Po omezení exportu z USA investuje Čína biliony korun do polovodičového průmyslu

Oznámení přišlo v době, kdy měl japonský ministr zahraničí Jošimasa Hajaši vyjet na státní návštěvu do Pekingu. Podle Hajašiho mělo být hlavním cílem cesty setkání s jeho čínským protějškem Čchinem Kangem, a to za účelem „upřímné diskuze o vytvoření konstruktivního a stabilního vztahu mezi oběma zeměmi“.

Japonská omezení se budou vztahovat na zařízení dodávaná velkými technologickými společnostmi včetně Tokyo Electron a Nikon. Ovlivní to například vývoz nástrojů k čištění křemíkových plátků, ale i ponorné litografické stroje. Ty využívají lasery k tisku miniaturních vzorů na křemík, což je důležitou součástí výrobního procesu mikročipů.

K Američanům se připojili také Nizozemci

Obchodní spory o tyto technologie začaly už loni v říjnu. Tehdy vláda ve Washingtonu oznámila, že bude vyžadovat licence pro společnosti vyvážející čipy do Číny pomocí amerických nástrojů nebo softwaru. Opatření přitom nebralo ohled na fakt, v jaké zemi byly dané čipy vyrobeny. Spojené státy následně k přijetí podobných omezení vyzvaly také Nizozemsko a Japonsko.

bitcoin_skoleni

Ani jedna země se však k uvedenému kroku dlouho neodhodlala. Až tento měsíc nizozemská vláda oznámila, že zavede omezení na vývoz „nejpokročilejších“ technologií mikročipů, aby ochránila národní bezpečnost. Tamní ministryně obchodu Liesje Schreinemacherová k tomu uvedla, že opatření ovlivní „velmi specifické technologie v cyklu výroby polovodičů“.

Indie sází na výrobu polovodičů. Touží se stát čipovou velmocí
Přečtěte si také:

Indie sází na výrobu polovodičů. Touží se stát čipovou velmocí

Stejně jako japonská vláda i ta nizozemská omezení přímo s Čínou oficiálně nijak nespojuje, odůvodnila jej pouze nejnovějším „technologickým vývojem a geopolitický kontextem“. V případě Nizozemska však opatření zasáhne hlavně tamního výrobce čipových zařízení ASML. Tato společnost je jednou z nejdůležitějších firem v globálním dodavatelském řetězci mikročipů, protože vyrábí stroje, které dokáží vytvořit nejpokročilejší čipy na světě.

  • Našli jste v článku chybu?