Menu Zavřít

VÁLKA S DŮCHODCI

14. 9. 2001
Autor: Euro.cz

Úsporný balíček může SPD zlámat vaz.

Vládnoucí sociální demokracie kancléře Gerharda Schrödera pochopila, že německému státu blahobytu zvoní hrana. Vyrukovala proto s razantním plánem úspor na oživení rozpočtu a snížení obrovského státního dluhu 1,5 bilionu marek. Pravicových tezí, které nedávno adresoval šéf kabinetu spolu s britským premiérem Tonym Blairem evropské levici a ekonomice, se chopili šéf spolkové kasy Hans Eichel a ministr práce Walter Riester. Jejich společné dílo schválil kabinet a posoudí ho tento měsíc parlament. Balíček opatření, který bude projednáván pouze jako celek a jehož součástí je i důchodová reforma, kvitují němečtí ekonomové s povděkem. Opozice a levicové křídlo v SPD už ale daly najevo, že změny nepodpoří. Snaha zachránit, co se dá, může navíc v probíhajících volbách do zemských sněmů zlomit vládní koalici vaz. Předvolební průzkumy hlásí drtivou porážku SPD nejen v jejích dosavadních tradičních baštách, ale zejména v bývalých východoněmeckých státech, jejichž hlasy vynesly stranu k moci.

Padni komu padni. Škrty ve výdajích omezují především růst důchodů a příjmů ve státním a veřejném sektoru v následujících dvou letech na pouhé vyrovnání inflace. Příspěvky na bydlení pro sociálně slabší nepůjdou už ze spolkové pokladny, jejich výplata bude převedena na jednotlivé spolkové země. Dále stoupne ekologická daň: odvody se budou v následujících čtyřech letech zvyšovat o šest feniků na litr pohonných hmot a o 0,5 feniku na kilowatthodinu elektřiny. Úlevu by naopak měly pocítit výdělečně činné osoby, podnikatelé a rodiny s dětmi. Základní daňová sazba klesne příští rok u fyzických osob na 22,9 procenta, horní maximum bude 51 procent. Ke stejnému datu bude zaveden jednotný výměr podnikatelské daně ve výši 25 procent. Dětský přídavek vzroste o dvacet marek na prvního a na 270 marek na druhého potomka. Celková roční úspora má činit třicet miliard marek, o tři roky později už padesát miliard. „Není jiná cesta, tvrdí médiím, politikům a veřejnosti ministr Eichel s odkazem na státní dluh. A odmítá obvinění, že některé kroky nejsou sociálně spravedlivé. „Na konci balíčku, který má natrvalo sanovat státní finance, nebudou už žádné škrty, ujišťuje v agentuře Reuters Eichel, jehož cílem je do osmi let vyrovnaný rozpočet.

Důchodový řez. Na největší odpor narazily zásahy do penzijní kasy. Odvody na důchodové pojištění mají spadnout o jedno procento. Penzistům, nezaměstnaným a těm, co pobírají sociální podporu, míní Eichel přilepšovat pouze inflačním vyrovnáním, a nikoli řádným růstem dávek. Stejné pravidlo by mělo platit i pro úředníky a politiky; o tom, zda bude zavedeno i pro dělníky a zaměstnance, rozhodne jednání s odbory. „Při balíčku úspor nesmíme vrávorat, postavil se za ministra financí v televizi ZDF kancléř Schröder. Před rokem mluvil jinak. Zdanit vdovskou rentu, případně podnikovou rentu, jak to navrhovaly všechny velké strany s výjimkou SPD? „To by bylo přímo neslušné, hlásal před volbami. (Myslí na svou matku, pětaosmdesátiletou vdovu, rozjímali důchodci.) „Toto nesociální opatření by naše vláda stáhla okamžitě ze stolu, připomíná jeho další výrok týdeník Stern. Skutečně: sotva se rudozelená koalice dostala k moci, dohodla se na tom, že takzvaný demografický faktor (redukci objemu důchodů) vyloučí. „Slíbeno, dodrženo! lobboval tehdy Schröder. Za šest měsíců bylo všechno jinak. Záměr zvyšovat důchody o inflaci označují sice ekonomové za nulté kolo, voliči se však cítí podvedeni. Důchodkyně, jež pobírá 1300 marek, bude po Novém roce dostávat o pouhých 10 marek více. Přičemž jí dosud platná pravidla přála navíc 50 marek. V roce 2001 bude postrádat 25 marek. Rána je o to citelnější, že většina Němců, podporovaná sliby sociálních demokratů, věřila, že blahobyt zůstane zachován. Ať se to týká vyplácení stabilních rent či záloh na mzdy, úhrady lékařských receptů nebo stoprocentní nemocenská. Zejména u šedesátiletých žen, jež byly po dlouhá léta stabilními voličkami CDU/CSU, stouply preference SPD o 6,4 procenta. Ještě když chtěl ministr práce Riester před Velikonocemi vše vsadit na prubířský kámen úspor, kancléř udeřil: „Důchody budou v budoucnu stoupat stejně jako dosud.

Budoucnost v číslech. Ministr práce, bývalý odborový předák a vyučený obkladač Walter Riester, se brání: „Já své voliče neobelhávám! A vysvětluje svoje teze:
- Srážka ze mzdy na důchodové pojištění klesne pod devatenáct procent a zůstane pod dvaceti procenty. To ulehčí zaměstnavatelům a zaměstnancům. Ekonomové propočítali, že bez reformy by se v roce 2030 vyšplhal odvod na 26 procent. - Podíl důchodu k čisté mzdě spadne ze 70 procent na 66,3 procenta. Jestliže nyní platí na jednoho důchodce necelých tři a půl pojištěnce, v roce 2030 musí stačit jeden a půl. - Všichni zaměstnanci musí na stáří povinně spořit: příspěvek bude činit 0,5 procenta (v roce 2003) až 2,5 procenta (v roce 2007). Ve stáří by tato přídavná renta vydala až na osmnáct procent čistého příjmu. - Minimální penze ve výši sociální pomoci ušetří seniorům cestu na sociální úřad. „A nebudou odkázáni na peníze svých dětí, tvrdí ministr. Nadstranický konsenzus, který důchodovou reformu uvedl do života, je ale zatím v nedohlednu. Proti reálnému snižování důchodů, ke kterému nepotřebuje Schröderův tým souhlas horní parlamentní komory, protestovala poslední srpnovou sobotu (s podporou pouhých dvou set lidí) v Berlíně opoziční CDU: „Za férovou dohodu mezi generacemi, proti porušování slova a zvůli! Redukci dávek na inflační vyrovnání označují křesťanští demokraté za vyvržení penzistů ze středu společnosti a ztrátu sociálních jistot. „Schröder slíbil, že se důchody budou zvyšovat stejným tempem jako čisté příjmy. Teď ale chce vláda vyplácet pouze inflační vyrovnání. Sami členové SPD upozorňují, že je tento důchodový podvod skandální, hřímal na stranickém dni 30. srpna v Berlíně podle agentury DPA šéf CDU Wolfgang Schäuble. Tuto kritiku sdílí i předseda CSU a bavorský ministerský předseda Edmund Stoiber. „Důchodová reforma by se měla orientovat v dalších třiceti letech na demografické faktory, uvedl pro týdeník FOCUS.

MM25_AI

Z federace na východ. Méně jasno má spolkový ministr financí o balíčku úspor ve výdajích ministerstev. Ty mají své náklady snížit o 7,5 procenta a Eichel musí podle agentury Reuters ještě ubrat šest miliard marek z resortů obrany, dopravy a práce. Vládní kruhy, na něž se agentura odvolává, se netají tím, že především šéf obrany Rudolf Scharping se snaží škrtání zabránit - jde mu o přibližně 2,3 miliardy marek. „Resort práce musí ušetřit 2,4 miliardy marek, sdělil Der Spiegelu šéf ministerstva Walter Riester. Upřesnil, že kráceny budou peníze na podporu zaměstnanosti (o 700 milionů), o dalších 300 milionů se ztenčí výplaty na důchodové a nehodové pojištění. Nad zbývající skoro půldruhou miliardou visí otazník. Z úspor by měly naopak profitovat východoněmecké státy. Tímto směrem poputuje 6,5 miliardy marek na podporu trhu práce a rekvalifikace. Ovšem něco za něco - souhlasem s úsporným balíčkem podmínil spolkový ministr financí Hans Eichel prodloužení solidárního paktu do roku 2004. „Pro federalismus je fundamentální solidarita mezi spolkem a zeměmi, zdůraznil Eichel v listu Leipziger Volkszeitung. Ministr doufá, že východ - byť pod politickým nátlakem - pochopí, že konsolidace spolkového rozpočtu je předpokladem pro to, aby federace mohla i v budoucnu dostát své povinnosti napomáhat výstavbě bývalé NDR. „Se zadluženým rozpočtem by nebyla žádná dotace východu možná, řekl Eichel.

Raději milionářskou daň. Boj o záchranu zadlužené ekonomiky bude nicméně Schrödera a spol. stát hodně sil. Do cesty přijetí úsporného plánu ve Spolkovém sněmu se kromě opozice postavila i levicová frakce jeho SPD. Většinu jedenadvaceti křesel, kterou sociální demokracie ve sněmu má, může vymazat odpor čtyřiatřiceti poslanců, kteří dali kancléři ultimátum: buď se úsporný plán (a tím i rozpočet) změní, nebo hlasujeme proti (ve Spolkové radě ztratila rudozelená koalice většinu už začátkem roku po volbách v Hesensku). Rebelům jsou trnem v oku především důchodové škrty a absence milionářských dávek, kterou kancléř na federální úrovni vyloučil. „Chceme udělat jasno v tom, že nebudeme hlasovat pro reformu v parlamentu, bude-li balík škrtů dopadat na bedra všech, nechal se slyšet v periodiku Bild am Sonntag poslanec SPD Detlev von Larcher. „Mezi našimi lidmi v parlamentu je široká většina, která je nakloněna milionářské dani. Vypracujeme seznam změn, v němž bude jasné, jaké kapitoly spolkového rozpočtu musí být změněny. Bez nich si nárokuji právo ve Spolkovém sněmu nehlasovat, připojil se jeho stranický kolega v dolní komoře Uwe Hiksch. Kancléř reagoval apelem: „Je mi skutečně líto, že musím poslouchat obviňovaní z vlastních řad. A proto - klid na frontě! Pravověrní leví, kteří se vyčlenili od Schröderových centristů po kancléřově nástupu do úřadu, nastražili svou past v nejnevhodnější dobu. Průzkumy před sedmitýdenními zemskými a obecními volbami, které začaly tuto neděli (5.9.), daly totiž jasně najevo, že Schröderova SPD skončí v poli poražených. Pokořující ztráta čeká stranu především v její dosavadní baště, v nejlidnatějším Severním Porýn -Vestfálsku. Politologové, jež citovala agentura Reuters, navíc předpovídají, že by SPD mohla prohrát i v Durynsku, Sasku a Berlíně. „SPD teď nemá příliš lichotivou image na veřejnosti, a my všichni jsme za to odpovědni, připustil šéf poslanců Schröderovy strany Peter Struck, kterého kancléř před časem pokáral za špatný management rozpočtové reformy, v rozhovoru pro německý rozhlas. Katastrofu pro SPD ovšem předpovídá Dimap Institut v pěti východoněmeckých státech. Podle jeho prognóz mají sociální demokraté šanci získat pouze třiadvacet procent hlasů, a dívali by se tak na záda nejen CDU (44 procent), ale i postkomunistické PDS (24 procent). SPD přitom vyhrála loňské parlamentní volby především díky masivní podpoře z východu - právě v Braniborsku a Sársku (přes Struckovo očekávání) ji zřejmě čeká největší zatěžkávací zkouška její vládní existence. Jeden rekord na politické scéně už ostatně Schröderův kabinet má. Jeho popularita klesla nejrychleji v poválečné historii. Svůj hlas by nyní SPD dalo pouze 32 procent voličů, což je o patnáct procent méně, než kolik by získala opoziční CDU. „Ještě žádná vláda neztratila v prvních devíti měsících na oblibě tak rapidně jako Schröderův tým, potvrdil analytik Joachim Güllner.

  • Našli jste v článku chybu?