Vzájemné pošťuchování mezi slovenským ministrem vnitra Danielem Lipšicem a private equity skupinou Penta přerostlo do otevřeného konfliktu. Lipšic prosazuje důsledné vyšetření skandálu Gorila, jenž staví partnera Penty Jaroslava Haščáka do role mocného korupčního hybatele slovenské politiky.
Ministr minulý týden prohlásil, že kontrola v Privatbance, jež patří do uvedené investiční skupiny, odhalila téměř 250 případů možného porušení zákona o praní špinavých peněz. Penta se vzápětí ohradila, že Lipšic hrubě zasáhl do jejích práv, a avizovala žalobu na ochranu dobré pověsti. Samotná banka tvrdí, že finanční policie měla výhrady jen v pěti případech a pouze v jednom z nich prý vyhodnotila transakci jako neobvyklou.
Z pohledu kauzy Gorila má podezření u Privatbanky pikantní nádech. Současný šéf banky Ľuboš Ševčík je totiž v kontroverzních spisech jmenován jako jedna z klíčových postav, přes které Penta uplatňovala svůj vliv v energetice. V době, kdy vznikly údajné odposlechy konspiračního bytu, byl poradcem ministra hospodářství a předsedou dozorčí rady společnosti Slovenské elektrárne. V Gorile se mimo jiné uvádí, že měl dostat několikamilionovou odměnu. (Privatbanka má zastoupení také v Praze. V Česku působí na základě jednotné evropské licence získané na Slovensku, a nespadá tedy pod dohled České národní banky, nýbrž Národní banky Slovenska.)
Není bez zajímavosti, že současně s eskalací sporu mezi Lipšicem a Pentou se na internetu objevil další z řady anonymních materiálů, tentokrát o ministrově spolupráci s vojenskou tajnou službou během jeho dřívější služby v armádě. Lipšic tyto informace popřel.