Vědci představili plán včasného varování, jež má předcházet konfliktům o vodní zdroje. Nedostatek vody se zvyšuje zejména v některých oblastech Afriky a Asie.
Odborníci ze šesti organizací vyvinuli systém včasného vyrovnání, jež má předpovědět potenciální konflikty o vodu a vodní zdroje. Projekt Water, Peace and Security (WPS) finančně podpořila nizozemská vláda a byl také představen Radě bezpečnosti OSN.
Kombinuje několik faktorů. Kromě množství srážek a neúrody se jedná také o politické, ekonomické a sociální faktory, jež mohou vést k násilnému konfliktu o vodní zdroje. Varování by mělo předjímat možnou válku rok dopředu.
Nástroj předpokládá, že ke konfliktům může pravděpodobně dojít v roce 2020 v Iráku, Íránu, Mali, Nigérii, Indii a Pákistánu. Tým, který tuto aplikaci vytvořil, tvrdí, že jejich úspěšnost predikce oblasti ozbrojené srážky s počtem 10 obětí je 86 procent.
Až 5 miliard lidí bez vody
Riziko konfliktu kvůli nedostatku vody stoupá, do roku 2050 by bez přístupu k dostatečným zásobám vody mohlo být 5 miliard lidí. „Pomocí strojového učení identifikujeme vzorce ozbrojených konfliktů v historii na základě rizik v oblasti politiky, ekonomiky, demografie a nedostatku vody,“ vysvětlil Charles Iceland z World Resources Institute, jež se na projektu WPS podílí.
Svět se musí vypořádat s nedostatkem vody. Do šesti let bude „na suchu“ 1,8 miliardy lidí
Software používá 80 různých indikátorů na základě analýzy dat za posledních dvacet let. Pak může předpovídat možnou ozbrojenu srážku v následujících 12 měsících.
Eufrat a Tigris hlásí o 80 procent menší průtok
Klimatická expertka v organizaci International Alert Jessica Hartogová, jež usiluje o zabránění ozbrojených konfliktů na světě, míní, že největší pravděpodobnost války o vodu panuje v Mali a Iráku. Také ona na projektu spolupracuje.
Je podle vás kohoutková voda kvalitní?
V Iráku a Mali se snižuje průtok v řekách a klimatickou změnou a růstem populace se celá situace v těchto regionech dále zhoršuje. V Iráku vyšli loni lidé do ulic poté, co bylo 120 tisíc obyvatel hospitalizováno kvůli tomu, že vypili znečištěnou vodu. 70 procent vody v Iráku pochází z okolních zemí, hlavně z Turecka a Íránu. Od roku 1975 se průtok v řekách Eufrat a Tigris snížil o 80 procent.
V Mali zase má problém milion zemědělců a rybářů s nedostatkem vody v povodí řeky Niger. Hrozí eskalace konfliktu, protože se mají stavět další vodní přehrady, které povedou k tomu, že v řece bude vody výrazně méně.
Dále čtěte:
Na krásném Modrém Nilu. Etiopie se snaží využít svůj hydroenergetický potenciál
Sucho i na sněhu. Voda schází obcím už i během zimy
Izraeli dochází voda. Vysychající Galilejské jezero se má napájet z moře
Čeští houbaři a rybáři místo tání ledovců. Německý profesor radí, jak informovat o změnách klimatu
Kvetoucí byznys v éře sucha: odsolenou mořskou vodu pije už 300 milionů lidí