Středeční valné hromadě petrochemické společnosti Unipetrol vévodí spory vedení firmy s minoritními akcionáři. Několik desítek minut se mimo jiné řešil návrh na pořízení zvukového záznamu z hromady. Představenstvo s ním však nepočítá, s čímž zase nesouhlasila řada menších akcionářů v čele s firmami, které jsou spojené se skupinou J&T.
Po sedmi a půl hodinách bylo zasedání akcionářů u projednávání čtvrtého bodu z 15, se kterými program valné hromady počítá. Dosud nebyly schváleny účetní závěrky firmy ani výše dividendy, kterou mají akcionáři obdržet.
„Dosáhli jsme historicky nejlepších finančních výsledků a cena akcií naší společnosti od začátku roku výrazně posílila v řádu desítek procent. To přirozeně přináší vzrušenější diskusi na téma rozdělení zisku,“ řekl mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Cenné papíry Unipetrolu dnes na pražské burze oslabily o 0,74 procenta na 281 korun. Na začátku roku se obchodovaly za 183 korun.
Přečtěte si, jak představenstvo Unipetrolu obsadili Babišovi lidé:
Pomníček Milošových omylů. Mentor politické scény má za sebou horu přehmatů
Holding Unipetrol loni zvýšil čistý zisk téměř o miliardu na rekordních 7,98 miliardy korun. Meziročně jde o nárůst o 13 procent. Tržby naopak klesly o 21 miliard na 87,8 miliardy korun.
Spor mezi J&T a vedením Unipetrolu na valné hromadě analytici očekávali. Největší minoritní akcionář, společnost Pauliniho Limited, kritizuje Unipetrol dlouhodobě, a to nejen kvůli dividendové politice. V lednu její zástupce Pavel Muchna obvinil majitele Unipetrolu, polský PKN Orlen, že firmu dlouhodobě tuneluje. PKN drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších zhruba 20 procent akcií vlastní společnost právě Paulinino Limited, za kterým J&T stojí.
Valná hromada začala v 11:00. Jejím předsedou byl po více než dvou hodinách zvolen Karel Dřevínek, který je partnerem advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges. S tím akcionáři spojení s J&T nesouhlasili. Muchna uvedl, že právě tato advokátní kancelář zastupuje Unipetrol u sporů s minoritními akcionáři, a její zástupce tak může být podjatý.
„Střet zájmů u mé osoby neexistuje,“ oponoval Dřevínek. Podobně jako advokát se vyjádřil také předseda představenstva Unipetrolu Andrzej Modrzejewski. Modrzejewski poté přednesl zprávu představenstva o podnikatelské činnosti firmy. Od té doby přichází menšinoví akcionáři s nejrůznějšími postoji, připomínkami a dotazy.
Rozdělení zisku má přijít na pořad jako bod číslo devět. Představenstvo Unipetrolu už dříve oznámilo, že navrhuje výplatu dividendy za rok 2016 ve výši 8,30 Kč na akcii. Celkem tak plánuje vyplatit akcionářům zhruba 1,5 miliardy korun. Vedení chce rozdělit celý nekonsolidovaný zisk mateřské Unipetrol a.s. 47 milionů korun, zbytek půjde z účtu nerozděleného zisku minulých let.
„Naším cílem je dlouhodobý rozvoj Unipetrolu a zvyšování výplaty dividendy na akcii. A to se nám za rok 2016 podařilo,“ uvedl dnes Kaidl. Loni schválila valná hromada firmy dividendu 5,52 koruny na akcii.
Paulinino Limited chce dividendu vyšší. Požaduje, aby firma vyplatila za loňský rok 18,50 koruny na akcii. Akcionářům by tak bylo vyplaceno téměř 3,4 miliardy korun. Představenstvo Unipetrolu už před valnou hromadou přijalo k návrhu negativní stanovisko.
Kromě Paulinina podala protinávrh na výši vyplacené dividendy společnost Entris Equity Limited, kterou zastupuje ekonom a poradce skupiny J&T Michal Šnobr. Navrhuje dividendu 13,50 koruny na akcii, tj. výplatu 2,5 miliardy korun. Také tento návrh představenstvo už dříve odmítlo.
Přečtěte si o dalším dění v průmyslu: