Vánoční svátky se kvapem blíží, a to znamená, že nastal čas začít přemýšlet, čím obdarovat své blízké. Udržitelné knihkupectví Reknihy, které od čtenářů vykupuje již nepotřebné knižní tituly a následně je přeprodává jiným uživatelům, si letos dalo za cíl pokusit se změnit uvažování lidí nad pořizováním nových dárků a snaží se poukázat na to, že i použitá věc může novému majiteli dobře posloužit.
„O Vánocích jsou lidé stále ještě ve většině případů přesvědčení, že dárky musí být nové,“ říká zakladatel a CEO zmíněné společnosti Tadeáš Kula. „Již dlouho jsou tak Vánoce spíše svátky spotřeby a konzumu. To chceme v Reknihách změnit.“
Zboží takzvaně z druhé ruky samozřejmě mnohdy není v nejlepším stavu a pár vad na kráse se na něm vždycky najde. V dnešní době už však není secondhandový obchod ničím neobvyklým. Použité věci se v rámci snah o udržitelnější život prodávají stále častěji, ať už jde o nábytek, oblečení nebo právě knihy.
Zda mají knížky zaslané čtenáři na sběrné místo dostatečnou kvalitu na to, aby mohly posloužit někomu dalšímu, posuzuje v Reknihách tým vyškolených spolupracovníků. Pakliže dají dané publikaci zelenou, objeví se dílo na firemním e-shopu. Kompenzací za případné ohnuté rohy stránek, vybledlé barvy a pomačkaný přebal jsou až o 80 procent nižší ceny oproti té původní. Předchozím majitelům pak Kulova firma připíše k jejich profilu kredit, s nímž mohou naložit různě. Buď si jej nechají ve formě peněz zaslat na bankovní účet, nebo ho použijí k nákupu dalších knížek. Od začátku své existence takto český startup vyplatil uživatelům na provizích již přes pět milionů korun.
Aktuálně mají Reknihy ve svých skladech zhruba 40 tisíc titulů. Tadeáš Kula navíc potenciální zákazníky ujišťuje, že všechny jsou ve velmi dobrém stavu. „Za každou publikaci se můžu osobně zaručit. Zkuste si představit, že přečtená kniha má vždy svůj vlastní příběh. Někdy i víc než jen jeden. A teď nemyslím ten v textu. Myslím si, že právě takové příběhy mohou mnohdy udělat o Vánocích tu největší radost,“ doplňuje.
Sto knih ušetří 30 tisíc litrů vody
Kdo zvažuje nákup literatury z druhé ruky, měl by znát také ekologickou rovinu celé věci. S každou stovkou knih, která se dostane znovu do oběhu, je totiž ušetřen jeden strom a až 30 tisíc litrů vody.
„V současnosti navíc řada nakladatelů říká, že jim schází papír, a tak se využití Reknih nabízí samo. Už jen proto, že díky zakoupení již přečtené knihy lze právě papír ušetřit,“ říká Kula a doplňuje: „Už přes 30 tisíc čtenářů si k nám našlo cestu a jejich počet se každý měsíc zvyšuje. Věřím, že velká část z nich bude u nás pokukovat po knihách i pod stromeček. Byl bych ale moc rád, kdyby se nad nákupem dárku z druhé ruky, ať už to bude cokoli, zamysleli všichni.“
Aby Reknihy udělaly vánoční nákup co nejjednodušší, připravily si také speciální kategorie na svém webu. Nebude problém nalézt knihy pro dědečka, pro mámu, pro tátu nebo pro bráchu. To ovšem není všechno. Jednotlivé kategorie budou totiž skrývat ještě podrobnější dělení, a tak se najde literatura jak pro dobrodružné babičky, tak pro babičky, které mají radši klid a pohodu v křesle.