* Jaké povinnosti má zaměstnavatel, jehož pracovník byl nepřítomen v zaměstnání a dodatečně absenci omluvil potvrzením obecního úřadu, že jako občan plnil povinnosti v souvislosti se záchrannými pracemi? Josef Ž.
* Jaké povinnosti má zaměstnavatel, jehož pracovník byl nepřítomen v zaměstnání a dodatečně absenci omluvil potvrzením obecního úřadu, že jako občan plnil povinnosti v souvislosti se záchrannými pracemi?
Josef Ž., Středočeský kraj
V případě, že zaměstnanec pomáhá při živelních pohromách právnické nebo fyzické osobě, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu s náhradou mzdy ve výši jeho průměrného výdělku. Jde o překážku v práci z důvodu výkonu občanské povinnosti (§ 124 odst. 1 zákoníku práce). Při překážkách v práci na straně zaměstnance platí, že překážku v práci a její trvání musí zaměstnanec hodnověrně prokázat. Například zmíněným potvrzením od obecního úřadu, štábu krizového řízení, Policie ČR, Hasičského záchranného sboru apod. Zaměstnavateli přísluší refundace vyplacené náhrady mzdy od toho, pro něhož zaměstnanec vykonával záchranné či jiné práce. O výši refundace, resp. o jejím odpuštění se mohou oba subjekty dohodnout.
* Z důvodů zaplavení jedné z provozoven nemohli zaměstnanci v ní pracující vykonávat práci do doby, než byli přeřazeni na práci jinou. Jaký nárok na zaměstnavateli mají?
Marie K., Karlovarský kraj
Zákoník práce upravuje uvedenou situaci v § 129 odst. 2. Nemůže-li zaměstnanec konat práci v důsledku přerušení práce způsobeného nepříznivými povětrnostními vlivy a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy ve výši 60 % jeho průměrného výdělku. Vyšší náhradu mzdy, než stanoví zákon, může zaměstnavatel poskytnout na základě kolektivní smlouvy. Náhrada v takovém případě ale nesmí převýšit průměrný výdělek. Uvedené ustanovení zákoníku práce platí jak pro zaměstnavatele, kteří provozují podnikatelskou činnost, tak i pro ty, kteří ji neprovozují. V případě, že zaměstnanec nemohl vykonávat stanovenou práci pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce suroviny nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými podobnými provozními příčinami [§ 129 odst. 1 a § 37 odst. 4 písm. a) zákoníku práce], přísluší mu jako náhrada mzdy 80 % průměrného výdělku. Omezení pro odlišnou úpravu v kolektivní smlouvě a závaznost pro podnikatelské a nepodnikatelské subjekty je shodná jako v případě nepříznivých povětrnostních vlivů.