Dokdy se musí zaměstnanec hlásit na úřadu práce po ukončení pracovního poměru? Jaká je hranice podpory, pokud během ní člověk onemocní? Nemocnost se poté odečítá a podpora se prodlužuje?Zdeňka PodlouckáHlásit se na úřadě práce po ukončení zaměstnání není povinnost.
Dokdy se musí zaměstnanec hlásit na úřadu práce po ukončení pracovního poměru? Jaká je hranice podpory, pokud během ní člověk onemocní? Nemocnost se poté odečítá a podpora se prodlužuje?
Zdeňka Podloucká
Hlásit se na úřadě práce po ukončení zaměstnání není povinnost. Udělá to pouze ten, kdo chce být veden v databázi uchazečů o zaměstnání a kdo bude žádat o sociální podporu v nezaměstnanosti. Měl by se však přihlásit do tří dnů od ukončení posledního pracovního poměru, aby nedošlo k přerušení registrace na nemocenské a sociální zabezpečení, které bude po dobu evidence platit úřad práce. Jinak by si musel občan hradit tyto udržovací poplatky pojištění sám. V ýše podpory je po dobu prvních tří měsíců ve výši 50 % průměru mzdy dosahované v předchozím zaměstnání, ale maximální částka je 2,5násobek životního minima, které momentálně činí 10 250 Kč. Další tři měsíce to bude jen 40 % částky. Po šesti měsících výplata podpory v nezaměstnanosti končí. Občan může žádat o sociální dávky. Jestliže člověk onemocní v tzv. ochranné lhůtě do šesti týdnů po ukončení posledního zaměstnání, přijme neschopenku a vyplatí mu nemocenskou předchozí zaměstnavatel. U těhotných žen je ochranná lhůta šestiměsíční. Pokud člověk onemocní po této ochranné lhůtě v době registrace u úřadu práce, kdy pobírá podporu v nezaměstnanosti, vyplácí se mu nemocenská u úřadu práce. Celkové půlroční vyplácení sociální podpory v nezaměstnanosti se prodlužuje o dobu nemoci (maximálně však lze prodloužit o 12 měsíců).