Menu Zavřít

Vaše dotazy, naše odpovědi

24. 2. 2003
Autor: Euro.cz

Pokud je v takovémto případě poskytnuto pracovní volno bez náhrady příjmu, neplatí se z tohoto neplaceného volna pojistné na zdravotní pojištění.

V zaměstnání mi bylo poskytnuto po celý měsíc pracovní volno bez náhrady příjmu. Žádné další příjmy jsem v daném měsíci nevykázala. Platí v takovémto případě zdravotní pojištění pouze stát?

Eva Svobodová, Benešov

Jestliže v průběhu zaměstnání nemáte v určitém měsíci žádný příjem ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti, sdělí zaměstnavatel tuto skutečnost zdravotní pojišťovně. Za použití kódu „L“ oznámí vaše zařazení do kategorie osob, za které platí pojistné stát. Jakmile však budete mít jako zaměstnaná osoba opět příjmy započitatelné do vyměřovacího základu pro placení pojistného na zdravotní pojištění, oznámí zaměstnavatel příslušné zdravotní pojišťovně kódem „T“ ukončení nároku na zařazení vaší osoby do „státní“ kategorie.

* Důchodce je v jednom měsíci současně zaměstnán u dvou zaměstnavatelů, avšak jeho příjmy dosahují pouze částek 1800 Kč a 1400 Kč. Kdo v tomto případě platí pojistné na zdravotní pojištění?

bitcoin_skoleni

Milan Bartůněk, Přerov

Pro účely uplatnění zákonného nároku na odpočet lze dosažené příjmy sčítat. Jelikož však zaměstnanec nemůže za této situace vystavit zaměstnavateli Čestné prohlášení o tom, že nárok na odpočet u jiného zaměstnavatele neuplatňuje, musí být pro použití odpočtu v jednom zaměstnání předložen doklad o dosaženém příjmu v měsíci dubnu u druhého zaměstnavatele. Vzhledem k tomu, že úhrn zúčtovaných příjmů nedosahuje v daném měsíci částky odpočtu (3458 Kč), neplatí v tomto případě pojistné ani zaměstnaný důchodce, ani žádný z obou zaměstnavatelů.

  • Našli jste v článku chybu?