Menu Zavřít

Vážení čtenáři,

2. 12. 2019
Autor: Euro.cz

týdeník Euro pro Vás sestavil v pořadí šestý přehled stovky nejbohatších Čechů a Slováků. Letos navíc připadá na výročí třiceti let od pádu komunistického režimu s jeho centrálním plánováním a státním vlastnictvím. Menší „ochutnávku“ jsme nabídli již na konci září, když žebříček top 50 miliardářů vyšel přímo v týdeníku Euro.

Jak by asi vypadal přehled nejbohatších Čechoslováků v roce 1989? Zřejmě by se tam objevil Karel Gott, pár slavných sportovců, veksláci a možná i nějaký zkorumpovaný představitel minulého režimu. Měli by desítky, maximálně stovky milionů korun. Dnes o třicet let později již ti nejbohatší disponují majetkem v řádu desítek miliard korun, v případě Petra Kellnera jde o 270 miliard.

Levicová média by teď jistě spustila lavinu kritiky na rostoucí sociální nerovnost a bohatnutí úzké skupiny lidí. Týdeník Euro mezi ně nepatří. Naopak si přiznejme, že je dobře, že u nás máme podnikavé byznysmeny, kteří tvrdě pracují na budování svých firem, aby zajistili práci a výplaty pro stovky či tisíce zaměstnanců.

Náš obdiv si zaslouží všichni podnikatelé, kteří začínali před třiceti lety od nuly a dnes stojí v čele úspěšných podniků s hodnotou v řádu jednotek, někdy až desítek miliard korun. Příkladem mohou být Pavel Baudiš s Eduardem Kučerou, Ivo Lukačovič, Lubomír Stoklásek, Pavel Bouška, Zbyněk Frolík a mnozí další. Ale i těm, kteří firmy „jen“ kupují, můžeme být vděční za to, že všechno u nás nevlastní jen zahraniční společnosti a že naopak stále více sledujeme expanzi českého kapitálu do zahraničí.

Často slýcháme spekulace o tom, kdo a za jakých okolností zbohatl. Můžeme si myslet své o původu majetku Andreje Babiše či Zdeňka Bakaly, avšak stále platí, že podnikatelské příběhy nejbohatších Čechů a Slováků mají častěji západní než divoké východní znění. Stačí srovnat českou situaci s Maďarskem, kde v žebříčku nejbohatších nápadně přibývají příbuzní a bývalí spolužáci premiéra Viktora Orbána.

Letošní žebříček týdeníku Euro opět přináší nová jména a nové podnikatelské příběhy.

Prvně se v žebříčku objevuje například zbrojař Richard Háva, majitel cihelen Vladimír Heluz, hlavní akcionář skupiny IN Group Pavol Kollár či vlastník rychle rostoucí biotechnologické společnosti Contipro Vladimír Velebný. Z první stovky naopak vypadli René Matera, Ján Sabol či Tomáš Plachý.

bitcoin_skoleni

Na závěr Vám všem přeji příjemné čtení a také další desítky let ve svobodné, demokratické společnosti.

  • Našli jste v článku chybu?