Menu Zavřít

Vážený příteli, milý Jirko

15. 12. 2006
Autor: Euro.cz

Jiří Paroubek dostal dopis od Miroslava Šloufa

Před Vánocemi si lidé obvykle píší, ale mezi sociálními demokraty letos vypukla přímo korespondenční mánie. Předminulý týden odeslal předseda ČSSD Jiří Paroubek dopis Miloši Zemanovi s pozvánkou do Prahy na jednání ústředního výboru strany, kde měl vysvětlit zvěsti o údajně chystaném partajním puči (z poslaneckého klubu ČSSD tehdy vystoupil „zemanovec“ Miloš Melčák). O pár dní později putovala z Vysočiny do Lidového domu odpověď, v níž expředseda nabídku odmítl a varoval, že strana přijde o program i „koryta“, pokud vstoupí s ODS do vlády. „Prosím vás, abyste mě prostřednictvím novinářských fám nevtahovali do svých vnitrostranických válek,“ napsal Zeman. Jenže Paroubek a jeho spolupracovníci zahrnuli prostřednictvím vyjádření v médiích do party „pučistů“ a „politických vyžírandů“ i někdejšího Zemanova šéfporadce Miroslava Šloufa, a ani on si to nenechal líbit. Poslal Paroubkovi dopis, v němž se distancuje od jakýchkoli kontaktů s Markem Dalíkem, spolupracovníkem premiéra Mirka Topolánka, a kde mimo jiné vyslovuje uznání některým osobnostem ODS. Text má týdeník EURO k dispozici.

I ty, Jirko?

Snad v obavě před zkreslováním obsahu zaslal Šlouf dokument nejen Paroubkovi, ale i na adresy členů ústředního výkonného výboru a poslanců a senátorů za ČSSD. „Vážený příteli, milý Jirko, dlouho jsem se držel toho, že nebudu reagovat na různá obvinění, která jsou na mou hlavu bez důkazů snášena, protože se jedná o nesmysly a novinářské kachny, se kterými máš jistě také své zkušenosti,“ píše bývalý Zemanův poradce. „Ke změně názoru a k sepsání tohoto dopisu mne přivedly dva důvody. Za prvé se domnívám, že současná situace vyžaduje jasná vyjádření a stanoviska, hlavně pak mezi přáteli ve vlastní straně. Za druhé mne k tomu vedlo zjištění, že bohužel i Ty ses připojil k těm, kteří mne obviňují prakticky ze všeho možného i nemožného.“ Šlouf tvrdí, že ho to překvapilo i proto, že je již pátým rokem mimo aktivní politiku, která je prý pro něj „naprosto okrajovou záležitostí“.

Co říká Jarda Tvrdíků.

Cílem dopisu bylo podle Šloufa reagovat „na pomluvy a ´zaručené a podložené zprávy´, které podle informací z okruhu funkcionářů a poslanců ČSSD šíří Jarda Tvrdíků a jeho okolí“. O co v případě Tvrdíka šlo, popisuje Šlouf dost podrobně. „Když jsem se v neděli 27. listopadu dozvěděl od svých slovenských přátel, co tam o mně říká, napsal jsem Ti 28. listopadu SMS s textem: ´Jirko, větší pitomost, než že já dělám pro (nebo s) ODS, jsem ještě neslyšel. Přestaň konečně poslouchat ty neumětely. Čemu to všechno má vlastně sloužit? Tobě a ČSSD? Nechceš si o všem promluvit? M. Š.´ A tys ještě téhož dne ve 12.42 odpověděl: ´Já si to nemyslím. Brzo se sejdeme.´ Moje odpověď zněla: ´Dobře. Budu čekat na termín.´ No, nedočkal jsem se. A za týden byl ze mne ´pučista´, pak spojován s Markem Dalíkem jako ´technolog moci´ a ´politická vyžíranda´, jak se píše v Tebou podepsaném článku v Právu 11. prosince. Mimochodem nezdá se mi, že jsou to Tvé věty, a lidé se domnívají, že to spíše odpovídá stylu dalšího poradcovského génia Oty Novotného. Proto se jako řadový člen strany bráním, jak umím a mohu,“ píše Šlouf.

Tvrdík: šlo o šéfa ČEZ.

Paroubkův šéfporadce Jaroslav Tvrdík s obsahem Šloufova dopisu nesouhlasí. „Pan Šlouf spolupracuje s ODS a ve svém dopise prokazatelně lže,“ reagoval Tvrdík pro týdeník EURO. „Dosud nespecifikované osoby jednající jménem vedení ČSSD žádaly za hlasy části poslanců ČSSD funkce jako například generálního ředitele ČEZ. Některé indikace ukazují, že se může jednat o pana Šloufa či jeho kolegu pana Nejedlého. Vyvrátit nebo potvrdit tyto skutečnosti může jen vedení ODS, když zveřejní, kdo, proč a za co například výše zmíněnou pozici žádal,“ říká Paroubkův poradce (podrobnější informace o mediálním šumu kolem výměny generálního ředitele ČEZ viz s. XX).

Dalíka osobně neznám.

O zmíněné spolupráci s ODS sice Šlouf v dopise předsedovi ČSSD nepíše, zato však vylučuje blízký kontakt s Markem Dalíkem, který mu byl Paroubkem vytýkán. „Ve svém textu mne dále spojuješ s panem Dalíkem, spolupracovníkem současného předsedy vlády Mirka Topolánka. Informuji Tě, že jsem si s ním doposud ani nepodal ruku, natož abych ho osobně znal. V době opoziční smlouvy byl pan Dalík prokazatelně v ´politické přípravce´. Stejně tak bych chtěl Tobě a všem svým spolustraníkům připomenout, že i přes všechny mediální ataky jsem nikdy nebyl za dvanáct let spolupráce s Milošem Zemanem z ničeho obviněn, natož souzen. Možná je to zajímavé přirovnání k současné situaci našich některých bývalých přátel,“ dodává Šlouf.

MM25_AI

Koho uznávám.

V dopise se také obšírně zmiňuje o osobnostech ČSSD i ODS, kterých si váží. „V té době, o které hovoříš, jsem měl tu čest pomáhat Milošovi Zemanovi spolupracovat ve vládě s Jaroslavem Baštou, Karlem Březinou, Jaroslavem Burešem, Jaromírem Císařem, Ivanem Davidem, Pavlem Dostálem, Janem Fenclem, Bohumilem Fišerem, Miroslavem Grégrem, Václavem Grulichem, Janem Kavanem, Milošem Kužvartem, Petrem Lachnitem, Egonem Lánským, Pavlem Mertlíkem, Otakarem Motejlem, Antonínem Peltrámem, Jiřím Rusnokem, Pavlem Rychetským, Jaromírem Schlingem, Vladimírem Špidlou, Vladimírem Vetchým či Eduardem Zemanem. Možná jsem na někoho zapomněl (Šlouf vynechal Stanislava Grosse či Petru Buzkovou - pozn. red.), ale takový je život. I když neříkám, že jsem měl na všechno stejný názor, vážil jsem si jich a považuji toto období svého života za velmi významné. Proto se mě opravdu dotklo, že bych se s těmito lidmi vznášel mezi ,KORUPCÍ A PODRAZY NAD TEMNÝMI TŮNĚMI PLNÝMI BAHNA‘. Také jsem přesvědčen, že takoví lidé jako Václav Klaus, Miroslav Beneš, Libuše Benešová, Eva Dundáčková, Ivan Langer, Petr Nečas, Miroslava Němcová, Martin Říman, Vlastimil Tlustý, Jan Zahradil či Jaroslav Zvěřina jsou osobnosti, které si objektivně zaslouží uznání,“ končí Šlouf výčet osobností.

Nebořme vybudované.

Exporadce Miloše Zemana si dal záležet, aby svůj dopis Paroubkovi ukončil v konstruktivním duchu. „V mé politické kariéře jsem vždy upřednostňoval zájmy státu a vlády, ostatně ve vládě Miloše Zemana to ani jinak nešlo. Jsem hrdý na to, co jsme dokázali - že jsme stáli u zrodu silné a moderní České strany sociálně demokratické. Postavili jsme základy, na nichž mohli nástupci Miloše Zemana stavět - někteří méně a někteří více úspěšně,“ píše, aniž by kohokoli jmenoval. „Tímto dopisem Tě chci vyzvat k tomu, abychom vzájemnými bezvýznamnými spory nezničili to, co bylo vybudováno. Velmi bych si přál…, aby se nenaplnila slova velkého panovníka a politika Julia Caesara: ´V pohromách se většinou z přátel stávají nepřátelé´,“ končí svůj text Šlouf.
Jaroslav Tvrdík nechtěl obsah Šloufova dopisu více komentovat. „Zasvěcení lidé vědí, veřejnost si udělá obrázek podle průběhu hlasování o důvěře příští vládě,“ řekl týdeníku EURO.

  • Našli jste v článku chybu?