Jedno z nejvýznamnějších výběrových řízení bylo zkompromitováno
Přípravy na privatizaci státního většinového podílu v dominantním telekomunikačním operátorovi Českém Telecomu trvaly déle než rok. Nyní bylo toto jedno z nejvýznamnějších výběrových řízení v dějinách České republiky zkompromitováno. Je to následek kroků, které vedení Českého Telecomu učinilo koncem února.
V pátek 25. února večer, kdy se pět registrovaných účastníků výběrového řízení na privatizaci většinového podílu státu připravovalo na předinvestiční šetření společnosti Český Telecom, bylo jednomu z účastníků – konsorciu PPF/J&T/InWay/Tiscali – náhle oznámeno, že se telekomunikační partner konsorcia, společnost Tiscali, nebude smět zúčastnit předinvestiční prověrky. Ta měla začít v pondělí 28. února ráno.
Akce Českého Telecomu.
Oznámení zaslala konsorciu jménem Fondu národního majetku (FNM) finanční skupina Credit Suisse First Boston (CSFB), jež působí jako organizátor výběrového řízení. Dle oznámení to byl sám Český Telecom, který chtěl společnosti Tiscali zabránit v účasti na předinvestiční prověrce za konsorcium.
Po protestu ze dne 2. března, v němž se konsorcium dožadovalo rovnoprávného přístupu k předinvestiční prověrce pro všechny účastníky výběrového řízení, finanční skupina CSFB jednající jménem FNM své původní stanovisko mírně pozměnila. Společnosti Tiscali by mohl být poskytnut jen “omezený přístup k vybraným informacím”, zatímco o načasování a rozsahu přístupu by rozhodoval pouze Český Telecom. Pozměněný postoj tak nabídl Tiscali “možnost” účastnit se předinvestiční prověrky, i když by o načasování a rozsahu její účasti nadále rozhodoval Český Telecom. Navíc bylo konsorciu oznámeno, že se Tiscali nesmí zúčastnit prezentace vedení Českého Telecomu pro účastníky výběrového řízení, která se měla konat následující den.
Podezřelé načasování.
Za zmínku stojí i zjištění, že se Český Telecom uchýlil k těmto krokům proti konsorciu až dva týdny poté, co konsorcium poprvé oznámilo, že si za svého telekomunikačního partnera ve výběrovém řízení vybralo právě Tiscali. Během těchto dvou týdnů nezaregistrovalo konsorcium ani jeden signál ze strany CSFB či FNM, že by společnosti Tiscali, která by jako telekomunikační partner konsorcia nepochybně vedla předinvestiční prověrku aktiv, pasiv, operací a celkové výkonnosti Českého Telecomu, mohla být účast na prověrce zakázána.
Konsorcium se muselo vypořádat s několika náhlými a nečekanými změnami v podmínkách výběrového řízení. Nyní bylo třeba čelit ztrátě klíčového poradce – společnosti Tiscali –v předinvestičním šetření těsně před zahájením prověrky. Za těchto okolností stálo konsorcium před obtížným – ale jediným možným – rozhodnutím, a to z výběrového řízení odstoupit.
Kromě podezřelého načasování akce Českého Telecomu proti konsorciu, která byla spuštěna na poslední chvíli, existují i další podivné aspekty. Jedním z nich je vysvětlení Českého Telecomu, proč byl vlastně konsorciu odepřen úplný přístup k předinvestičnímu šetření. Spočívalo v tvrzení, že by Tiscali - tedy konkurentu Českého Telecomu - tak byl umožněn přístup k citlivými konkurenčním informacím o společnosti. V reálném světě obchodu by k mnoha akvizicím prostě a jednoduše nikdy nedošlo, kdyby si jednotliví konkurenti nesměli kupovanou společnost předem prověřit. Navíc, v podobných výběrových řízeních v České republice, jako byla například privatizace Sokolovské uhelné a Severočeských dolů, měli účastníci výběrového řízení úplný a rovnoprávný přístup k údajům o privatizovaných společnostech i přes to, že jimi byli jejich přímí konkurenti.
Kdo vlastně vede řízení?
Nejdůležitější na celé záležitosti však je, že je společnost Tiscali konkurentem Českého Telecomu prostě proto, že se před čtyřmi lety zavázala investovat v České republice jako telekomunikační operátor. Je-li jí nyní upírána možnost úplné a rovnoprávné účasti na předinvestiční prověrce, je zřejmé, že organizátoři výběrového řízení prakticky zvýhodňují telekomunikační společnosti, které nikdy dříve v České republice neinvestovaly. Na druhé straně znevýhodňují společnosti, jež zde investují. Právě tento nespravedlivý přístup by měl být pro všechny zahraniční investory v České republice velice zneklidňujícím zjištěním.
Vedení Českého Telecom se podařilo z výběrového řízení “vyšachovat” jedinou telekomunikační společnost, která se v minulosti nikdy netajila svými názory na nedostatky v jeho činnosti. Stala se tak největší hrozbou a zároveň i garantem případných změn ve vedení společnosti, pokud by nabídka konsorcia uspěla. Vedení Českého Telecomu mělo k nervozitě zjevně své důvody. Bylo to totiž právě konsorcium, v jehož řadách figurovala i společnost Tiscali, které předložilo nejvyšší původní nabídku na nákup státního podíl v Českém Telecomu: 71,3 miliardy korun.
Vzhledem k výše zmíněným krokům vedení Českého Telecomu byla zřejmě nenapravitelně podkopána legitimita i průhlednost výběrového řízení na privatizaci většinového podílu státu v Českém Telecomu. Vzhledem k tomu, že byl jeden z účastníků výběrového řízení vážně poškozen, vyvstává nepříjemná otázka, kdo skutečně vede výběrové řízení: zda Fond národního majetku, nebo vedení Českého Telecomu. A ještě znepokojivější otázka zní: v čí prospěch?