Menu Zavřít

Včera bylo pozdě

29. 4. 2004
Autor: Euro.cz

Bez uhlí to nepůjde, říká generální ředitel Appian Group

Třiapadesátiletý Jan Vacík je výraznou postavou českého průmyslu. Na prestižní nejvyšší post dosáhl nejprve v elektroenergetice, elektrárenskou společnost ČEZ ovšem řídil jen dva roky: do příchodu nové politické reprezentace, kdy byl po poněkud zvláštním zdůvodnění z této polostátní firmy odvolán. Předsedou představenstva a generálním ředitelem ryze soukromé Appian Group je od 1. března tohoto roku. Ve funkci nahradil Antonína Koláčka, který při reorganizaci americké investiční skupiny postoupil do vrcholného orgánu, čtyřčlenné výkonné rady. Některá média po Vacíkově jmenování uvedla, že si vlastník Mostecké uhelné, společnost Appian, připravuje půdu k budoucímu spojení s výrobcem elektřiny, firmou ČEZ. Vacík takové spekulace odmítá a tvrdí, že by pro podobný záměr rozhodně nestačily nějaké osobní kontakty. Připouští však, že se obě firmy bez určité formy spolupráce neobejdou. „Postavit nový zdroj elektřiny bez zajištěné těžby je stejný nesmysl jako otevírat novou těžbu bez zajištěného odběru,“ vysvětluje. Připomíná, že se představitelé ČEZ a Appian Group už loni na podzim dohodli, že firmy spolu budou konzultovat své rozvojové plány.

Uzavřený řetězec.

Pro Appian jsou dobré vztahy s firmou ČEZ důležitou podmínkou dalšího rozvoje, protože hodlá podnikat v celém řetězci energetiky - od těžby uhlí až po dodávky elektřiny. V Česku ostatně už dávno nepodniká jen v těžbě, kromě plzeňské Škody Holding už před časem investoval i do nákupu tepláren a vstoupila do obchodování s elektřinou. „Trend diverzifikace v energetice chceme dále posílit,“ řekl Vacík v rozhovoru pro týdeník EURO.
Představitelé firmy Appian už dříve uvedli, že se firma chce podílet na výstavbě nových zdrojů elektřiny. Nový šéf má pro tento úkol dobrou kvalifikaci. Vystudoval Vysoké učení technické, obor silnoproudá elektrotechnika, a jako postgraduál také přenos a distribuci elektrické energie. Do poloviny devadesátých let pracoval v oboru jako projektant a vývojový pracovník. Do firmy ČEZ nastoupil po absolvování MBA programu na Prague International Business School v roce 1994 na základě konkursu na člena představenstva zodpovědného za investiční výstavbu. O tři roky později se tady stal generálním ředitelem.
Po odvolání na začátku roku 1999 nastoupil do nadnárodní firmy Schneider Electric do funkce obchodního ředitele české pobočky. V roce 2001 založil spolu se svým dřívějším spolupracovníkem, bývalým výrobním ředitelem ČEZ Janem Krenkem, poradenskou firmu QTA, která se věnovala obchodování s elektřinou na otevírajícím se trhu. Konzultační služby využila i Appian Group, která oběma společníkům o rok později nabídla místa ve své firmě. Jan Vacík nastoupil jako ředitel pro strategii, Krenk jako výrobní ředitel. Vacík připomíná, že ve firmě QTA radili především firmám - oprávněným zákazníkům - jak se pohybovat na otevřeném trhu. Podíleli se rovněž na tvorbě pravidel pro tento trh a spolupracovali na vytvoření technických podmínek pro jeho fungování, například systému pro Operátora trhu s elektřinou. „Od firmy Appian Group jsme dostali nabídku, abychom se podíleli na její diverzifikaci. Byla pro nás lákavá, protože v té době už byla pravidla obchodování jasná a fungování trhu zajištěné i po technické stránce,“ vzpomíná Vacík.

Firma v pohybu.

Skupina, která vznikla v roce 1996 jako americký investiční fond pro akviziční příležitosti ve střední a východní Evropě, loni koncem roku ohlásila, že mění organizační strukturu. Appian Group, který má i nadále na starosti správu majetkových účastí, řídí dvě rovnocenné holdingové společnosti Appian Energy a Appian Machinery. Finanční správu investičního fondu převzala švýcarská skupina Credit Suisse. „Transformace znamená, že všechny firmy, v nichž má Appian Group účast, jsou nyní na stejné vlastnické úrovni,“ vysvětluje Vacík.
Kromě dokončení této vlastnické transformace ho nyní v roli generálního ředitele a předsedy představenstva čeká již zmíněná diverzifikace holdingu Appian Energy podél řetězce. Klíčovým bodem tohoto scénáře je nová elektrárna, kterou chce firma postavit nebo se alespoň podílet na její výstavbě. Vacík je přesvědčený, že má dost argumentů pro to, aby to byla právě uhelná elektrárna. Česká republika potřebuje vyvážený mix zdrojů a hnědé uhlí v něm má své zastoupení. Dosluhující tepelné elektrárny s nízkou účinností potřebují modernizaci a zdroj s vyšší účinností by vyhověl i rostoucím požadavkům na snížení emisí oxidu uhličitého. Vacík připomíná, že se v minulých dvaceti letech téměř zastavil proces postupné obměny zdrojů. Nejprve kvůli rozhodnutí o jaderné energetice, později bylo prioritou odsíření. „Takže když se dnes podíváme, jak se bude energetika vyvíjet do budoucna, vidíme, že už včera bylo na rozhodnutí o výstavbě nových zdrojů pozdě,“ říká bývalý ředitel ČEZ. Vacík připomíná, že jde o politické rozhodnutí, které má dvě podmínky. Správné nastavení závazků ČR ohledně vypouštění oxidu uhličitého a prolomení těžebních limitů. „Pokud máme plánovat do budoucna, potřebujeme vědět, kolik stát rozdělí emisních povolenek a zda má zájem, aby se otevřela nová ložiska těžby uhlí.“ O počtu povolenek pro příští tři roky by měla vláda rozhodnout nejpozději tento měsíc (EURO 14/2004).

bitcoin_skoleni

Nejde o parfémy.

Dlouholetý šéf ČEZ Petr Karas považuje propojení uhelného a elektrárenského byznysu za přirozené. „Česká republika je příliš malá na to, aby si tady firmy mohly hrát jen na svém miniaturním písečku. Zejména koncepční rozhodnutí už musí posuzovat prostorem Evropské unie,“ řekl pro týdeník EURO.
Karas byl Vacíkovým nadřízeným v letech 1994 až 1997 a připouští, že ho od začátku považoval za svého nástupce. Charakterizuje ho jako vyzrálou osobnost s velkým smyslem pro systematiku, soustavnost a preciznost. Jmenování Vacíka do čela Appianu považuje za vynikající tah. „Rozhodně má na to, aby řídil tak velkou firmu a dovedl ji k cílům, které si stanovila,“ říká. Z firmy ČEZ odešli oba ve stejnou dobu - po nástupu sociální demokracie je na pokyn nového ministra průmyslu Miroslava Grégra odvolala jeho pravá ruka, náměstkyně Milada Vlasáková.
Vacík dodnes na toto odvolání nerad vzpomíná a říká, že ho odnesl zdravotními problémy. Vlasáková tehdy na valné hromadě zdůvodnila personální změny špatnými výsledky, což nebyla pravda. „Zkuste si představit, že několik let pracujete s maximálním vypětím, a pak ze dne na den přijde něco takového,“ přibližuje Vacík.
Jenže i praxe ve Schneider Electric měla něco do sebe. Vacík říká, že se u Francouzů naučil, jak funguje obchodování a marketing ve skutečně globální, průmyslové firmě. „Takovou věc se nikde jinde než v praxi nenaučíte. Můžete sice studovat MBA, ale tam budete spíš probírat, jak se prodávají parfémy,“ říká s úsměvem. Schneider Electric se investorskému Appianu podobá i v tom, že má rozptýlené vlastníky. Ovládá ji skupina, v níž nikdo nemá víc než třináct procent.

Milníky Jana Vacíka

  • 1975 - ukončení vysokoškolského studia, obor silnoproud
  • 1983-1984 - postgraduální studium, obor přenos a distribuce elektřiny. Tehdejší zaměstnání: projektant Energovod Praha
  • 1993-1994 - studium MBA absolvoval už jako ředitel projekční divize Energovodu
  • 1994-1997 - člen představenstva ČEZ zodpovědný za investice
  • 1997-1999 - výkonný, později generální ředitel ČEZ
  • 1999-2002 - obchodní ředitel Schneider Electric CZ, později jednatel a společník QTA
  • 2002-2004 - Appian Group - člen představenstva, ředitel pro strategii
  • od 1. března 2004 - předseda představenstva a generální ředitel
  • Našli jste v článku chybu?