Menu Zavřít

Ve druhém kole volby předsedy KDU-ČSL se utkají Výborný a Jurečka

29. 3. 2019
Autor: čtk

Do druhého kola volby předsedy KDU-ČSL dnes na sjezdu v Brně postoupili Marek Výborný a Marian Jurečka. Z celkového počtu 381 platných hlasů jich poslanec Výborný získal 176, bývalý ministr zemědělství Jurečka 118.

O post se dále ucházeli předseda poslaneckého lidoveckého klubu Jan Bartošek, který získal 78 hlasů, a člen středočeské KDU-ČSL Jaroslav Vlach, pro nějž hlasovalo deset delegátů. Dosavadní předseda Pavel Bělobrádek po osmi letech končí, znovu už nekandidoval.

Výborný v kandidátském projevu uvedl, že nechce, aby se strana spojovala s dalšími politickými subjekty, přestože dopoledne vystoupili zástupci ODS, TOP 09 a STAN, kteří právě o stranické kooperaci hovořili. Poslanec si přeje z KDU-ČSL vytvořit novou integrující sílu.

Mrzí vás odchod Pavla Bělobrádka?

Podle dosavadního prvního místopředsedy Jurečky musí KDU-ČSL být stranou, která bude pro lidi srozumitelná. Stranu chce otevřít osobnostem z různých oblastí života, ne však za cenu rozmělňování stranického programu. Lidovci podle něj musí také lépe propagovat svoji práci a být kompetentní v sociální a ekonomické politice.

Bartošek po ohlášení výsledků prvního kola poděkoval delegátům a uvedl, že chce nadále pracovat stranu. Ani on ani Vlach nepodpořili jmenovitě žádného ze dvou postupujících kandidátů.

Bělobrádek funkci zastával nepřetržitě od listopadu 2010, stal se tak nejdéle sloužícím polistopadovým předsedou KDU-ČSL. Loni na podzim se rozhodl, že nebude znovu kandidovat, protože strana potřebuje novou dynamiku a on se cítí unavený a chce se věnovat rodině.

Lidovecké chyby podle Bělobrádka: spolupráce s Babišem a nevydařená koalice se STAN

Pavel Bělobrádek

bitcoin školení listopad 24

Dále čtěte:

ANO získá v europarlamentu osm křesel, jednoho zástupce bude mít i SPD, vyplývá z projekce voleb

Z představitelů státu věří lidé nejvíc Zemanovi, nejméně Kalouskovi a Babišovi

Komentář: Kde vzít na předvolební guláš

 Páral

  • Našli jste v článku chybu?