Menu Zavřít

Ve jménu květináče

28. 8. 2017
Autor: Euro.cz

Diskuse okolo možné zástavby plácku na konci Pařížské ulice dává tušit, že to nebude mít Praha s Metropolitním plánem jednoduché

V médiích jsme se v posledních dvou týdnech dočetli, že se město potají zaprodává developerům, kteří chtějí ve jménu miliardového zisku ochudit veřejnost o piazzettu, náměstí či parčík u hotelu InterContinental nějakou ošklivou budovou. Zase dům! A senzace byla na světě. Navíc když noviny podlehly kreativitě do té míry, že vyrobily vizualizaci skleněné obludy a prezentovaly ji veřejnosti s popiskem: Tak takhle by to mohlo dopadnout. Ano, mohlo, ale také nemuselo.

Žádný návrh, ani projekt totiž neexistuje…

Je celkem pochopitelné, že jakákoli zástavba v Pražské památkové rezervaci vyvolá zájem, neměly by ale létat jen argumenty pro, nebo jenom proti. A nezkreslovat je. Skupina J&T – ti zlí miliardáři, kteří mají vydělat – koupila před čtyřmi lety hotel InterContinental, ke kterému patří i plácek směrem do Pařížské. Ten je totiž střechou jeho podzemních garáží. A je jí mnohem víc než něčím, co je nazýváno náměstím nebo vznešeně piazzettou. Z části jej tvoří dlažba, zčásti vjezd do garáží a zčásti betonové květináče s keříky. Prostor je prázdný od 60. let, kdy se při stavbě InterContinentalu dokonala demolice bloku domů z přelomu století. A jako náměstí v pravém slova smyslu nikdy nefungoval. V současném plánu je nicméně prostor veden jako veřejný prostor, proto nezastavitelný.

Institut plánování a rozvoje Prahy při přípravě nového územního plánu ale dospěl k názoru, že by na tomto místě v budoucnosti mohla vyrůst nová budova.

Mimochodem tento návrh – je to autorský návrh, do kterého teprve začnou mluvit politici, a může se změnit – visí na internetu už rok, těžko lze tedy tvůrce plánu podezírat, že by se zaprodali a něco tajili.

Prostor vedle hotelu vidí tvůrci plánu jako volný stavební blok, chybu v pravidelné struktuře zdejší jednotně utvářené čtvrti a je správné jej doplnit. Mají na to stejné právo jako ti, kteří si myslí, že by měl zůstat prázdný. Navzdory postojům architektů s tímto smýšlením, prezentovaným poněkud jednostranně v části tisku, existují i jiní architekti zvučných jmen, kteří si myslí, že Pařížská je prostě ulice a ta bývá lemována domy. Za užitečnější by považovali diskusi o tom, jak by měla ta dostavba vypadat. Možná by to mohla být šance, jak dostat do Prahy významné architekty a výjimečnou stavbou trochu nahlodat zakonzervovanost, do které se ponořila v posledních deseti letech.

MM25_AI

Možná to opravdu nemusí dopadnout na jedničku, pokud se to ale nezkusí, budeme dál žít ve skanzenu a žehrat i další roky na to, že poslední stavba, která nenudí, je Tančící dům. Hřát nás bude snad jen to, že jsme ve jménu pár květináčů nenechali někoho vydělat… A o to přece jde. Hysterické volání politiků po tom, aby se hned zveřejnily všechny podobné plácky a parcely, kde by se mohlo v budoucnu stavět, by tomu odpovídalo.

O autorovi| Hana Boříková, borikova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?