Levice, nebo pravice, labouristé, nebo toryové – v Anglii je to vždy také otázka stylu. Není tedy ku podivu, že popularita labouristů premiéra Gordona Browna slábne, když Velká Británie znovu objevuje kouzlo zapovězeného způsobu života tamní upperclass.
Sílící hlas kritiků současného ministerského předsedy není jediným indikátorem, podle kterého by po letošních volbách mohlo dojít ke střídání moci ve Westminsterském paláci. Odhadům, že letos před královnou Alžbětou II. poklekne spíše David Cameron, napovídá i rostoucí obliba gumových holinek, psích závodů a párků s kaší.
Ještě nedávno bylo v Londýně totálně „out“ pocházet z vyšší třídy a upozorňovat na to třeba „trapným“ slangem, který člověk pochytil, jen když prošel správnou školou a volný čas trávil u vesel čtyřky s kormidelníkem. Například režisér Guy Ritchie, původně z velmi bohaté rodiny, svůj ušlechtilý „posh“ akcent před lety raději zaměnil za dělnickou hantýrku. Hra na schovávanou ale definitivně skončila. Aristokratický životní styl je opět v módě, a to nejen u britské upperclass. V Anglii se opět chodí na dlouhé procházky po venkově – podle některých popových hvězd je špacír dokonce nový rock’n’roll – a to nejlépe v holinkách společnosti Hunter. Jejich cena málokdy klesne pod 100 eur. Do londýnských ulic se vracejí lovecké bundy Barbour z voskované egyptské bavlny, hedvábné šátky Hermès a perlové náhrdelníky.
Oděvní průmysl zdaleka není jediným odvětvím, které prochází změnou. Návrat k tradicím by mohl například znamenat ústup ze slávy pro televizní kuchaře typu Jamieho Olivera a Gordona Ramsaye. Ti s oblibou vaří italsky a francouzsky, zatímco opravdový Brit dnes ocení spíše masový nákyp „shepherd’s pie“, rybí rizoto „kedgeree“ anebo zmíněné párky s kaší „bangers and mash“. A ještě pro někoho by návrat konzervativců mohl znamenat konec. Pro lišku obecnou. Převezme-li totiž David Cameron na jaře žezlo, rozhodně hodlá znovu povolit tradiční lov.