Obec Ratměřice leží zhruba osm kilometrů východně od Votic.
Její dominantou je původně barokní zámek, v jehož parku se nacházejí dva sekvojovce obrovské – jedny z nejvyšších stromů v Česku. Objekt i s parkem jsou nyní na prodej.
Zámek Ratměřice stojí v západní části stejnojmenné obce. Je to dvoupodlažní, částečně podsklepený objekt. V přízemí se nacházejí kuchyně, kotelna a několik pokojů, v patře pak velký sál, salonky a další místnosti. Interiéry zámku značně utrpěly za minulého režimu, kdy v objektu sídlil ústav pro děti se speciální péčí. Stavba však není v havarijním stavu a necitlivé stavební zásahy lze snadno odstranit.
V několika pokojích jsou historická kachlová kamna i štukové prvky a na omšelé fasádě je ještě patrná původní honosná výzdoba. Budova nevykazuje žádné známky podmáčení a také krov a krytina jsou v pořádku. Zámek je z velké části oplocen zdí ohraničující hodnotný osmihektarový park s již zmíněnými dvěma stopadesátiletými sekvojovci, liliovníky tulipánokvětými, magnoliemi a dalšími vzácnými dřevinami.
Majitelem objektu je Vladimír Kabeš, který získal zámek v restituci. Do rekonstrukce se ale již pouštět nehodlá a nabízí nemovitost k prodeji. Cena je 24 milionů korun.
POPIS OBJEKTU
- *název - zámek Ratměřice kraj - Jihočeský adresa - č. p. 1 kult. památka - ano vlastník - Vladimír Kabeš cena - 24 milionů Kč klady - 60 km od Prahy, klidné místo, unikátní park zápory - velikost objektu, zchátralý stav, vyšší cena Obec bez sídla První zmínka o Ratměřicích pochází z roku 1220. Obec byla pravděpodobně již ve 14. století součástí majetku louňovického kláštera a po roce 1420 připadla městu Tábor. Pod jeho správou zůstala až do roku 1548, kdy ji koupil Oldřich Skuhrovský ze Skuhrova. Roku 1645 celá ves vyhořela a její obnova trvala několik desetiletí. Až do roku 1665 patřily Ratměřice k Vlašimi. Teprve po smrti Františka Viléma z Talmberka si jeho synové majetek rozdělili a obec se znovu osamostatnila. Rudolf František Ferdinand z Talmberka založil kolem roku 1668 v Ratměřicích poplužní dvůr, který zde byl vůbec prvním panským sídlem. Roku 1702 koupil Jankov a Ratměřice Jan Antonín Kořenský z Terešova, který byl roku 1705 povýšen do hraběcího stavu. V Ratměřicích si hned v následujícím roce nechal postavit zámek a usadil se zde natrvalo. Ústav z rezidence**
Objekt prošel několika úpravami a definitivně dokončen byl teprve roku 1750. Roku 1808 však kompletně vyhořel a jeho obnova trvala dalších devět let. U hlavní budovy přitom vznikl zahradní vyhlídkový letohrádek.
Roku 1822 získal zdejší panství rod Chotků, z něhož se do historie obce nejvíc zapsal hrabě Otto. Kolem roku 1850 nechal zámek klasicistně přestavět, výrazně rozšířil a zvelebil zámecký park a stal se velkým dobrodincem místního kostela i chudiny. Za první republiky vlastnil Ratměřice známý pražský podnikatel Vladimír Kabeš, zakladatel továrny na letadla a automobily Aero (více v Profitu 20/2007). V jeho majetku zůstal zámek až do roku 1948, kdy připadl státu.
Po znárodnění byl do objektu umístěn dětský domov, později rozšířený o ústav pro děti se speciální péčí. Teprve po roce 1989 byl zámek vrácen rodině původních majitelů.