Menu Zavřít

Ve Strakovce už to neberou

30. 5. 2012
Autor: Euro.cz

palubní deník

Lesy bez Škváry

Dlouholetý státní úředník Pavel Škvára skončil překvapivě ve vedení Lesů ČR. Po vynuceném odchodu Tomáše Jindry z Budvaru je to druhá ztráta pozice člověka blízkého Ivu Rittigovi. Zdá se, že zatím nejmocnější lobbista v Praze ztratil svou pracně vybudovanou pozici muže blízkého premiéru Nečasovi a jeho pravé ruce Janě Nagyové. Ještě před pár týdny by šéf Lesů Sýkora nepřežil odstranění Škváry déle než o několik hodin.

Důchodce za závojem

Bývalý šéf Omnipolu a blízký přítel současného ministra financí Richard Háva o sobě rád tvrdí, že je spokojeným důchodcem žijícím ve Švýcarsku, že zbrojařskou firmu i společnost Zenit převedl na své syny a o byznys a politiku v Česku se vůbec nezajímá. V tomto kontextu by možná bylo zajímavé vědět, co si Háva povídal minulé úterý odpoledne ve vinné restauraci U Závoje na Starém Městě se šéfem energetického gigantu ČEZ Danielem Benešem. Pokud je pravda, že Háva zainvestoval do dřevařských závodů bývalého šéfa Chemapolu Václava Junka, nemusela být řeč jen o rodině, ale třeba i o tom, zda by ČEZ nemohl investovat po solárech i do energie z biomasy a postarat se tak o odběr štěpky.

MM25_AI

Kam s ním

Alexandr Vondra se „dočkal“. Po dlouhých měsících čekání padly v uplynulém týdnu obvinění jeho bývalých podřízených v kauze ProMoPro. Vondrovi se z vlády nechce, podle lidí z jeho okolí stále čeká, zda se ve světle událostí u VeVerek na jeho kauzu tak nějak nezapomene do té míry, že by mohl na ministerstvu zůstat. Faktem ale je, že se místopředseda ODS musí hodně zamýšlet nad svou další kariérou. Jak psal Palubní deník minulý týden, nemá totiž Vondra zdaleka jisté, že ho některá z organizací ODS ještě vůbec nechá obhajovat senátorský mandát, který mu na podzim vyprší. V prostředí ODS i ministerstva zahraničí se tak Vondrovo jméno aktuálně skloňuje coby možného adepta na post velvyslance v Kanadě. Je přitom spravedlivé uvést, že i některé dobře informované zdroje Palubního deníku konstatují, že „na zamini rádi hrají nejrůznější hry a sám Vondra o tom ani nemusí vědět, natož aby o post v Kanadě usiloval. Navíc by to byl velký kariérní sešup“. Sám Vondra podle své mluvčí reagoval jediným slovem: Nesmysl. Tak uvidíme…

Příliš úspěšný architekt eGovernmentu

Ministerstvo vnitra nedávno spustilo pilotní provoz základních registrů veřejné správy, počítačových databází, které se stanou základem českého eGovernmentu. Po téměř desetiletém snažení se snad blíží moment, kdy občan či firma nebudou muset běhat po úřadech s dokumenty, ale klíčová data budou uložena v centrálních registrech. Před časem vyhlásilo vnitro tendr malého rozsahu pro dohled nad rozjezdem registrů, do kterého se přihlásil jediný uchazeč – Ondřej Felix. Manažer, který prošel ředitelskými posty několika ICT firem jako Oracle či Český Telecom (dnešní Telefónica), v posledních letech zastával post hlavního architekta českého eGovernmentu. Nebylo nic zvláštního na tom, že Felix tuto zakázku získal. Nikdo jiný v Česku nemá tolik zkušeností s danou oblastí jako on, když registry jsou de facto jeho „potomkem“. Přesto se však našel dosud neznámý závistivec, který tendr v hodnotě necelých dvou milionů korun napadl, takže záležitost skončila u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Úspěch se v této zemi zkrátka neodpouští.

  • Našli jste v článku chybu?