Menu Zavřít

Ve Vídni by chtěl žít každý. Rakouská metropole je podle The Economist nejlepším městem pro život, ty novozélandské se propadají

24. 6. 2022
Autor: Pablo Fernández. CC0 via Flickr
  • Economist Intelligence Unit (EIU) každoročně vyhlašuje Global Liveability Index, kde srovnává životní úroveň více než 170 světových měst

  • Letos vede Vídeň, nejvíc míst v první desítce však obsadily kanadské metropole

  • Statistika při hodnocení sleduje například kulturní využití, infrastrukturu nebo čistotu vzduchu


Nejlepší místo pro život? Podle Economist Intelligence Unit (EIU), sesterské organizace magazínu Economist, je to Vídeň. Právě dvoumilionová metropole sousedního Rakouska letos obsadila první příčku každoročně vyhlašovaného žebříčku Global Liveability Index.

Odborníci v něm hodnotili životní úroveň celkem 173 světově významných měst, z nichž třetina se na seznamu objevila vůbec poprvé. Při tom sledovali například kvalitu zdravotní péče, zločinnost, infrastrukturu, politickou stabilitu nebo množství zeleně. Roli nicméně hrála třeba i čistota vzduchu nebo hustota obyvatel.

Nešťastní kvůli národnímu štěstí. Tlak na pozitivní životní styl Dánů může mít negativní dopad na jejich duševní zdraví
Přečtěte si také:

Nešťastní kvůli národnímu štěstí. Tlak na pozitivní životní styl Dánů může mít negativní dopad na jejich duševní zdraví

Ve všech těchto ohledech vede zmíněná Vídeň, druhá Kodaň či třetí švýcarský Curych si s ní však příliš nezadají. A zatímco stupně vítězů patří Evropě, bramborová medaile už putovala za oceán, konkrétně do Kanady. Na čtvrté a páté pozici se totiž umístily Calgary a Vancouver. Za nimi následuje další švýcarské město, a sice Ženeva, kterou stíhá Frankfurt nad Mohanem v sousedícím Německu. Ten je zároveň skokanem roku, protože si polepšil o 32 míst. Osmé je opět kanadské Toronto, devátý Amsterdam a první desítku, respektive jedenáctku, uzavírají shodně Ósaka a Melbourne jakožto jediní zástupci asijského a australského kontinentu.

Austrálii uškodil covid

Žádné velké překvapení se při vyhlašování nekonalo – žebříček dopadl podobně jako v předchozích ročnících. „Města, která byla na vrcholu našeho srovnání před pandemií, stále těží ze své stability, dobré infrastruktury a služeb nebo možností příjemných volnočasových aktivit,“ uvedli ve svém prohlášení autoři statistiky. Obecně píší, že kultura po celém světě s koncem pandemie ožila, na dřívější úroveň se však zatím nevrátila nikde.

Nicméně novozélandský Auckland, loňský vítěz, se tentokrát propadl až na 34. místo. Wellington, tedy metropole státu známého především jako místo natáčení Pána prstenů, se před rokem umístila čtvrtá. Ani ta se však letos do nejlepší desítky nevešla.

Žebříček 11 nejlepších měst pro život

Pořadí Město Země
1. Vídeň Rakousko
2. Kodaň Dánsko
3. Curych Švýcarsko
4. Calgary Kanada
5. Vancouver Kanada
6. Ženeva Švýcarsko
7. Frankfurt Německo
8. Toronto Kanada
9. Amsterdam Nizozemí
10.–11. Osaka, Melbourne Japonsko, Austrálie (remíza)

Austrálie ležící blízko zeleného souostroví na tom není o moc lépe. Loni indexu kralovala, jelikož do ní vtěsnala hned čtyři své zástupce, jimiž byly Brisbane, Adelaide, Perth a Melbourne. Hlavní město státu Victoria tentokrát vedle japonské Ósaky hitparádu uzavírá, ostatní města však sklouzla až na 27., 30. a 32. příčku, neboť v důsledku striktních vládních opatření bojovala s covidem ještě dlouho po tom, co zbytek světa restrikce uvolnil.

Z evropských měst zase na předních místech chybí dvě turisticky významné lokality – elegantní Londýn a romantická Paříž. Na vině sestupu měst na obou stranách Lamanšského průlivu jsou rostoucí životní náklady způsobené především brexitem.

Švýcarsko stojí za to

Na spodním konci seznamu se ocitly hlavně města v zemích, kde zuří válečné konflikty. Nejedná se přitom o Kyjev, ten odborníci z EIU z hodnocení vyřadili. Zato špatné hodnocení mají kvůli západním sankcím, cenzuře a oslabení rublu Petrohrad a Moskva. Nejistota a strach z války zase ovlivnily skóre střední a východní Evropy. Za nejméně přátelská města pro život nakonec statistici označili Tripolis v Libyi, syrský Damašek a bývalé hlavní město Nigérie Lagos.

Elektrokoloběžky měly spasit Řím. Teď ale vytváří nové problémy, stěžují si na ně nevidomí i taxikáři
Přečtěte si také:

Elektrokoloběžky měly spasit Řím. Teď ale vytváří nové problémy, stěžují si na ně nevidomí i taxikáři

Zároveň neuběhl ani měsíc od zveřejnění seznamu nejdražších měst pro život, v němž se společnost ECA International zaměřila především na náklady pro expaty. Zatímco EIU sleduje hlavně občanskou vybavenost jednotlivých míst, kulturní vyžití nebo MHD, ECA se soustředí na srovnání cen nájmů, energií a základního zboží vůči průměrnému platu v jednotlivých oblastech.

bitcoin_skoleni

Druhému žebříčku vévodil Hongkong, tou dobou zmítaný nejistotou ohledně protipandemických nařízení. Za ním se umístily New York, Ženeva, Londýn a Tokio. Jediné město, kde pravděpodobně kvalita života stojí za náklady na něj vynaložené, je tedy dle statistik právě švýcarská Ženeva.

  • Našli jste v článku chybu?