Menu Zavřít

Věda a technika

11. 4. 2008
Autor: Euro.cz

Novinky z vědy, techniky a vzdělávání

Čeští vědci
Poptávaní z Pentagonu Spolupráce americké strany s českými vědci, která má být vázána na umístění radarové základny v ČR, nedošla zatím konkrétní podoby. Seznam „patnácti vědců“, jak jej prezentovaly Hospodářské noviny, byl pouze prvotním výběrem, který bude dle informací týdeníku EURO rozšířen na několik desítek pracovišť. Američané se zajímají o chytré materiály, IT zabezpečení, robotiku, radarové technologie i strojové překlady. Ucelenější seznam týmů, které by mohly být financovány USA, má být hotov v červnu; definitiva padne letos v listopadu.
„Jednání o spolupráci v rámci projektu radarové základny lze chápat jako spouštěcí mechanismus, jenž by mohl vést k podpoře českého výzkumu a vývoje ze strany USA,“ sdělil prorektor Michal Kotoul z brněnské VUT, na níž byli osloveni odborníci ze čtyř fakult. Předseda Akademie věd Václav Pačes říká: „Zatím se o konkrétní spolupráci jen diskutuje. Zájem je zejména o informatiku. Možnosti má Ústav informatiky AV v oblasti lineární algebry, dále vědci z Masarykovy univerzity, z VUT Brno a pražského ČVUT. Už delší dobu funguje spolupráce s Fyzikálním ústavem AV na studiu chemického laseru využívajícího singletový kyslík ke generování potřebné energie.“

Popisek: Radar by mohl přinést spolupráci USA až s desítkami českých ústavů.

Pobídky výzkumu
Zaradují se firmy? České firmy, jež zatím i přes daňové pobídky investují do výzkumu a vývoje méně než firmy v zahraničí, brzy ocení význam těchto investic, tvrdí sekretář vládní Rady pro výzkum a vývoj Marek Blažka. Komparativní výhody, zejména levná pracovní síla, totiž slábnou, takže se společnosti musejí inovacím více věnovat. V roce 2006 uplatnily firmy při daňových odpisech za výzkum a vývoj necelé čtyři miliardy korun. Daňové zvýhodnění firem zavedl vicepremiér Martin Jahn; změny chystá ministr financí Miroslav Kalousek. Zatím mohou firmy za každou investovanou korunu od daňového základu odepsat koruny dvě. Kalousek navrhuje, aby si mohly firmy, jež investují více než v předchozím roce, odepsat 2,1 koruny a v případě, že se spojí s vědeckými ústavy, dokonce 2,2 koruny.

Mobilní komunikace
Voňavé esemesky Když vás telefonicky kontaktuje někdo, koho máte rádi, zlepší vám náladu. A nyní si představte, že kromě textu, zvuku či videa ucítíte i její/jeho typickou vůni… Novinku z říše sci-fi nachystala společnost NTT, když představila systém, jenž umožňuje dálkově rozptylovat vůně mobilem a internetem. Děje se tak pomocí „rozptylovače“ opatřeného šestnácti parfémy, z nichž lze mísením vytvořit stovky vůní. Na dotyčné místo pak stačí odeslat signál. Blbinka má stát 125 eur.

Nálepka:
www.ntt.com

bitcoin_skoleni

Popisek:
Chrobák pro Měsíc. Má to šest nohou, vypadá to jako chromý pavouk a jezdí to po Měsíci? Tak by mohla znít hádanka, na niž se dá odpovědět jedním slovem: ATHLETE. Přesněji All-Terrain Hex-Legged Extra-Terrestrial Explorer čili robot, který by se mohl stát novým druhem lunární základny. Na šestinohý základ, který vyvíjí NASA, by šlo nasadit obytnou buňku.

Vědecký park
Středočeská otázka Střední Čechy by se mohly stát vědeckou líhní. Počítají s tím plány Akademie věd a pražských univerzit, které chtějí ve Vestci u Prahy a na Kladensku vybudovat dva vědeckovýzkumné parky. Záleží ovšem na tom, kdy se na projekty podaří získat peníze z EU, zejména z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (VAVPI). Ve Vestci chce AV ČR spolu s Univerzitou Karlovou vybudovat za 2,3 miliardy korun Biotechnologické a biomedicínské centrum, další park má vyrůst v Kladně, hodlají jej vytvořit ČVUT, ČZU a VŠCHT.
Váznoucí operační program, jenž má v nejbližších pěti letech do ČR přivést zhruba 52 miliard korun, schválila vláda předminulý týden. „Nyní se čeká na jeho schválení v Bruselu,“ sdělilo ČTK ministerstvo školství. Minulý týden zveřejnily AV a ČVUT též záměr na vybudování elitního Institutu aplikovaných věd (IAV) na Praze 8, který by se měl zabývat výzkumem nových zdrojů energie, nanotechnologií či chemie vysokých energií.

  • Našli jste v článku chybu?