Menu Zavřít

Věda: Snění a elixír života

13. 11. 2010
Autor: profit

Dlouhá léta propagované antioxidanty, které dokáží likvidovat volné radikály, jsou možná jen přifouknutá bublina. Bude jí i nahrávání vašich snů?

Foto: archív Profit

Bude možné nahrávat sny?

Tým amerických vědců přišel se zprávou, že vyvinul způsob, jak nahrávat vyšší mozkovou činnost a zaznamenávat lidské sny. „Stále nevíme přesně, proč lidé vlastně sní. A jednou z otázek, na které se chceme pokusit odpovědět, je i to, zda bychom uměli sen stvořit,“ prozradil serveru BBC doktor Moran Cerf. Podle něj první výzkumy nasvědčují tomu, že aktivita jednotlivých mozkových buněk je vázána na specifické objekty. Když pokusný subjekt myslí třeba na Marilyn Monroe, aktivuje vždy ten stejný neuron. Jeho tým ukazoval skupině dobrovolníků obrázky. Díky tomu bylo pak možné identifikovat neurony spojené s určitými objekty. Cerf ve svém výzkumu vidí možnost, jak ulehčit práci lidem například tím, že by člověk mohl psát e-maily jen pomocí svých myšlenek. Zároveň by ale jeho objev pomohl lidem s různými poruchami, které jim znemožňují komunikaci.

bitcoin_skoleni

Antioxidanty nejsou elixírem života

Účinky antioxidantů nemusejí být tak zázračné, jak se původně zdálo. Teorii z roku 1956 o tom, že stárnutí organismu způsobují volné radikály, tak díky novým výzkumům zvoní hrana. Vědci z londýnského Institutu zdravého stárnutí zkoumali účinky antioxidantů na háďátku obecném, červu z kmene hlístic. Pokusní červíci zásobovaní antioxidanty ale rozhodně nežili déle než jejich příbuzní, kterým vědci žádné pomocné látky nedopřáli. „Červ je zvíře jako my. Má buňky, neurony, žaludek, svaly, jen je velmi malý. Když zkoumáte stárnutí, potřebujete na něčem snadno měřit délku života.“ uvedl evoluční biolog David Gems.

  • Našli jste v článku chybu?