Vědci pracující s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC), který je nejvýkonnějším na světě, ohlásili nález nové subatomární částice, od níž si slibují lepší pochopení soudržnosti hmoty.
Nově zjištěnou částicí, která se sice teoreticky předpokládala, nikdy však nebyla spatřena, je typ baryonu. Baryon, který se skládá ze tří kvarků, což jsou elementární částice, je například proton či neutron. Kvarky se dělí na šest typů, odborně nazývaných vůně, dva typy jsou lehké a čtyři těžší, poznamenala AP. Běžně tvoří baryony nejvíce jeden těžký kvark, nově zjištěná částice však má dva těžké kvarky, oba takzvané půvabné vůně.
Oxfordský fyzik Guy Wilkinson, který se na pokusu podílel, uvedl, že v LHC se zmíněný baryon podařilo vytvořit na zlomek vteřiny. Ačkoli se životnost baryonu zdá nepatrná, v částicové fyzice jde podle Wilkinsona o značně dlouhou dobu.
Velký hadronový urychlovač |
---|
LHC, který je největší urychlovač částic na světě, tvoří kruhový tunel o obvodu 27 kilometrů umístěný v hloubce 50 až 150 metrů pod zemí. Nachází se na území mezi pohořím Jura ve Francii a Ženevským jezerem ve Švýcarsku. Fungovat začal v roce 2008. |
Prohlásil také, že objev fyzikům otevírá poznání k úplně nové rodině baryonů, kterou mohou studovat. „Poskytuje nám to velmi jedinečnou a zajímavou laboratoř, která otevře nový a zajímavý úhel pohledu na silné působení (mezi částicemi),“ vysvětlil.
Přečtěte si také: