Po Francouzovi Michelu Fenotovi převzal řízení distribuce Komerční banky Čech
První den v bance strávil Jan Pokorný (38) přehazováním pytlů s penězi. „Manželka mi po příchodu domů nechtěla věřit, že jsem nastoupil do banky, jak jsem byl špinavý,“ vzpomíná.
Do kladenské pobočky Komerční banky přišel vystudovaný strojař Pokorný v roce 1991 poté, co zjistil, že profesionálním hraním volejbalu se neuživí. „Jsem matematicky zaměřen, znal jsem lidi v KB, tak jsem zkusil bankovnictví,“ vysvětluje svou volbu. Na kladenské pobočce seděl na přepážce, zakládal účty, vyplňoval platební příkazy. Se vznikem kapitálového trhu se přesunul do Prahy a začal se více věnovat akciím, dluhopisům a obchodování, zakrátko jako šéf tradingu. Kapitálové trhy v té době prudce stoupaly, zájem o nákup cenných papírů z módních „emerging markets“ měly mnohé zahraniční instituce a Komerční banka začala pomýšlet na mezinárodní expanzi.
Vytrval.
Většina vrstevníků Jana Pokorného ve vedoucích funkcích po privatizaci v roce 2001 banku opustila s pocitem, že vedení vzali do ruky noví vlastníci a české manažery mezi sebe nepustí. „Mrzí mne, že odešli kvůli krátkodobému pohledu na život. Bylo pro mne kulturním šokem pozorovat, jak mladí talentovaní lidé touží po okamžitém uznání, vysokém platu a podobně,“ postěžoval si na podzim 2002 v rozhovoru pro The Prague Tribune šéf Komerční banky Alexis Juan. Pokorný v bance vytrval a smířil se s tím, že vrcholová místa obsadili dlouholetí zaměstnanci Société Générale (SG). Zřejmě se mu to vyplatilo. Od dubna letošního roku převzal po Michelu Fenotovi funkci ředitele pro distribuční kanály. „Mému rozhodování co dál po privatizaci hodně pomohlo, že jsem již v minulosti pracoval v multikulturním prostředí v Londýně. Muselo být jasné, že sem akcionář pošle své manažery, a období, než si budou původní zaměstnanci s novými vlastníky vzájemně plně důvěřovat, nějakou dobu potrvá,“ vzpomíná na podzim roku 2001.
Nepotřebovali prostředníky.
Pokorný dostal za úkol prozkoumat ve Velké Británii možnosti založení dceřiné společnosti KB orientované na investiční bankovnictví. V Londýně, kde již tou dobou měla banka reprezentační kancelář, připravil projekt, který se ale nikdy neuskutečnil. „Nemělo pro mne význam sedět v Londýně a číst si noviny. S rozvojem IT začali obchodníci komunikovat přímo s Prahou, Varšavou, nepotřebovali již prostředníky,“ říká. Vrátit se do Prahy se však rodině nechtělo. Nastoupil jako obchodník s cennými papíry do West Merchant Bank, investiční dcery největší německé zemské banky WestLB. Na podzim 1998 ale naplno propukla finanční krize v Rusku a nervozita se z rozvíjejících trhů přelila také na ty vyspělé. Mnoho obchodníků v evropské Mekce financí ztratilo práci. Do restrukturalizace se pustil i Pokorného zaměstnavatel.
Konec euforie.
V odvětví cenných papírů více než v jiných podléhá trh pravidelným cyklům. Když jdou akcie nahoru, obchodníci hodně vydělávají, když padají, sedí doma. „Asi bych nějakou práci našel, bylo by to ale jen na přežití,“ potvrzuje Pokorný. Nakonec se proto rozhodl vrátit do Prahy. „První rok v zahraničí je plný euforie, v tom druhém člověku začne vadit pendlování za příbuznými a kamarády o Vánocích, Velikonocích, během prázdnin. A nastává okamžik, kdy se člověk musí rozhodnout, zda chce v nové zemi žít natrvalo, nebo se vrátit,“ vysvětluje. Rozhodování mu usnadnila nabídka kamaráda z volejbalu a bývalého podřízeného z tradingu KB Romana Pospíšila. Ten nastupoval jako šéf do Investiční kapitálové společnosti KB (IKS KB) a Pokornému nabídl místo náměstka generálního ředitele a člena představenstva IKS KB. „Chtěl jsem se vrátit, v tuzemsku jsem viděl více příležitostí. V Londýně by bylo nepředstavitelné, že bych z pozice tradera mohl odejít do vedení investiční firmy,“ tvrdí Pokorný.
Cesta opačným směrem.
Zatímco kariéra většiny bankéřů začíná v retailu a na jejím konci jsou pozice v bankovnictví investičním, Pokorný na přelomu století zamířil proti proudu na pozici ředitele distribuce regionu Praha-východ. Místo šéfování několika jednotlivcům převzal odpovědnost za 800 lidí v jemu podřízených pobočkách. Po odchodu Radomíra Lašáka do eBanky na jaře 2002 povýšil a dostal na starost celou pobočkovou síť banky. Nyní mu jako novému výkonnému řediteli pro distribuční kanály přibude starost o přímé kanály, především o internet a telefon. „Máme za sebou úspěšnou implementaci, nyní stojíme před obchodními úkoly, musíme především vylepšit vzájemný vztah klient – banka,“ představuje Pokorný své plány. A co bude dělat za pár let, pokud ve funkci obstojí? „SG má propracovaný systém rotace, nenechají nikoho sedět deset let na jednom místě. Teď ale to, co bude za několik let, neřeším, dostal jsem na starost část banky, která jí přináší sedmdesát procent výnosů. To je velká výzva,“ dodává sportovec, který v posledních letech vyměnil volejbalový míč za golfovou hůl.