Telefony jsou něco, co už známe a nebudeme příliš inovovat, tvrdí miliardář a jediný z Trumpových příznivců v Silicon Valley Peter Thiel. Apple by na svou přílišnou závislost na prodeji populárních iPhonů mohl doplatit. Vlajkové lodi společnosti se navíc v uplynulém roce příliš nedařilo.
„Víme, co klasický chytrý telefon dělá a jak vypadá. Tim Cook (pozn. současný CEO Applu) za to nemůže, ale chytré telefony již nepředstavují oblast, která se bude dále inovovat,“ sdělil Thiel v rozhovoru s novinářkou Maureen Dowdowou pro list NY Times. Na otázku, zda je tedy éra Applu definitivně u konce, Thiel odpověděl lakonicky „Souhlasím“.
Miliardářský investor ze Silicon Valley, který je zároveň členem Trumpova tranzitního týmu, pravděpodobně naráží na vlajkovou loď Applu, chytrý telefon iPhone, jemuž se v prodejích v minulém roce příliš nedařilo. Podle webu iMore přitom Apple vydělává z iPhonů měsíčně více peněž než z počítačů typu Mac za celý rok.
Loni v říjnu oznámil Apple první pokles ročních zisků v posledních 15 letech. V loňském roce klesly zisky společnosti na 216 miliard dolarů. To je oproti 234 miliardám v roce 2015 meziročně devítiprocentní pokles.
Peter Thiel (49) |
---|
Miliardář Peter Thiel je jedním ze zakladatelů online platební služby PayPal. Zároveň byl Thiel i prvním investorem zvnějšku, který vstoupil do Facebooku, když si v něm v roce 2004 za půl milionu dolarů zajistil více než desetiprocentní podíl. Thiel je jedinou z osobností technologické mekky Silicon Valley, která během předvolební kampaně v USA veřejně podpořila budoucího vítěze prezidentských voleb Donalda Trumpa. Kromě toho proslul i sporem s bulvárním médiem Gawker, který finančně zlikvidoval tak, že byl nucen ukončit činnost. |
Hlavním důvodem jsou patrně nižší prodeje populárních iPhonů, jejichž růst se loni zadrhl (první iPhony byly na trh uvedeny v roce 2007). Ve třetím čtvrtletí minulého roku Apple podle webu Cnet prodal 45,5 milionů iPhonů. Globální prodeje za dané období meziročně klesly o pět procent: z 48 milionů prodaných ve stejném období v roce 2015.
Podívejte se na pohyby akcií Applu v posledních osmi letech:
Zdroj: Ieconomics
V Číně, která mu dříve sloužila jako rychlý stimulátor růstu, se Apple potýká s tvrdou konkurencí. Telefony podobných kvalit jako iPhone totiž na místním trhu nabízí asijští výrobci Xiaomi a Huawei, ale za přijatelnější ceny.
Huawei navíc loni zaznamenala nejúspěšnější rok v historii s celkem 139 miliony prodaných smartphonů a nárůstem tržeb o dvaačtyřicet procent. Ty se globálně dostaly na 25,7 miliardy dolarů.
O aktuálních aktivitách Applu čtěte více:
Cenzura? Apple v Číně zablokoval aplikaci listu The New York Times
App Store od Applu loni vydělal vývojářům 513 miliard
Neúspěšný rok 2016 patrně reflektuje i sám Apple, který svým vrcholovým manažerům za loňské výsledky podstatně snížil odměny.
O možném vrcholu v globálních prodejích iPhonu mluví analytici zhruba od začátku minulého roku. Téměř každý, kdo iPhone, který je v některých zemích „statusovou“ záležitostí, chce a zároveň si jej může dovolit, jej totiž podle odhadů již má. Vrcholu by měl podle očekávání agentury CCS dosáhnout i samotný trh chytrých telefonů a to letos. Spekuluje se ale, že se trh s chytrými telefony již nasytil s poukazem na to, že v minulém roce poprvé klesl.
Apple investuje miliardu dolarů do technologického megafondu. Čtěte více: