Menu Zavřít

VELCÍ SE UMĚJÍ POSTARAT

16. 12. 2019
Autor: Euro.cz

Velké a známé podniky platí svým zaměstnancům o deset tisíc korun více, nez je průměr za celou českou ekonomiku. Mezi 216 sledovanými společnostmi měla jen jedna průměrnou mzdu menší než 25 tisíc měsíčně Štědré odměny ve státem vlastněných společnostech, svižné nárůsty mezd v dříve mizerně platících firmách z oboru maloobchodu, potravinářství a gumárenství, oživení ve stavebnictví, ale také první signály o přibývajících problémech v klíčovém oboru české ekonomiky - v automobilovém průmyslu. To vše lze vyčíst z velkého srovnání mezd ve velkých českých společnostech, které již potřetí vypracoval týdeník Euro.

Tentokrát je v přehledu zařazeno 216 velkých společností, jež v součtu zaměstnávají přes 507 tisíc lidí. Sledované podniky loni platily svým zaměstnancům v průměru 41 270 korun hrubého měsíčně, zatímco průměrná měsíční mzda v Česku loni byla o deset tisíc korun nižší.

Vysvětlit to lze vysokým zastoupením dobře platících společností - velkých bank, energetických a telekomunikačních podniků či nadnárodních technologických koncernů.

Průměr naopak táhnou dolů malé a střední podniky, které v žebříčku nejsou zastoupeny. Právě ty se stávají hlavní obětí přetahované o nedostatkové dělníky a techniky. „Na malé a střední podniky doléhá rekordní zvyšování mezd velmi negativně. U těchto firem totiž výdaje na mzdy tvoří největší část nákladů. Tyto firmy se rychlým nárůstem výplat v posledních letech finančně vyčerpaly a často si již nemohou další zvyšování mezd dovolit,“ uvedla hlavní analytička Hospodářské komory ČR Karina Kubelková.

Státní firmy platí dobře

Pokud se zaměříme na velké a známé společnosti, tak jen jedna z nich loni platila svým zaměstnancům na plný úvazek méně než 25 tisíc korun měsíčně. Jedná se o obchodní řetězec Billa. Naopak ty nejštědřejší mají mzdový průměr nad 100 tisíci korunami za měsíc. Do této kategorie patří hlavně firmy z oboru poradenství a IT, ale také státem vlastněné Řízení letového provozu ČR.

Příklad Řízení letového provozu ukazuje, že státem kontrolované podniky umějí nabídnout atraktivní podmínky k práci.

Dalším příkladem může být Letiště Praha. Také v oboru energetiky vedou žebříček dvě společnosti pod státní kontrolou - ČEZ a ČEPS. Ty platí své lidi lépe než energetické společnosti se západními vlastníky.

Současně se ukazuje, že po hubených letech způsobených pádem cen elektřiny se začalo v energetických firmách znovu přidávat. Ale neplatí to tak docela v oboru těžby uhlí. Jak vyplývá z propočtu týdeníku Euro, mzdy ve firmách Severní energetická a Vršanská uhelná ze skupiny miliardáře Pavla Tykače od roku 2015 stagnují. Konkurenční Severočeské doly a Sokolovská uhelná mzdy postupně navyšují.

Stagnace mezd za uplynulé tři roky je typická spíše pro společnosti s vysokými mzdovými průměry. Tedy pro IT firmy a poradenské firmy. Naopak rekordní nárůst se odehrál ve výrobci klimatizací Daikin Industries Czech, kde podle dat z účetních závěrek během tří let narostla mzda o 49 procent. Mimořádně vysoký nárůst mezd vychází také ve společnostech UPC Česká republika (plus 47 procent) a Lidl Česká republika (plus 44 procent).

Byl to právě Lidl, který v minulých letech odstartoval vlnu navyšování mezd v maloobchodě. Výrazný nárůst se odehrál také v dalších firmách, které si ještě před pěti lety mohly dovolit vyplácet mzdy okolo 20 tisíc korun hrubého.

Typicky se jedná o potravinářské podniky, gumárny či montovny zaměřené na elektroniku a jednoduché díly. Mzdy napříč českou ekonomikou se tak pomalu, ale jistě sbližují.

První příznaky recese

Loňský růst mezd - podle Českého statistického úřadu v průměru o osm procent -byl tažen ekonomickým vzestupem, ale také nedostatkem pracovních sil na českém trhu. Přesto lze z dat za jednotlivé podniky vyčíst, že na fasádě českého ekonomického úspěchu se objevují první trhliny. Varování přicházejí z klíčového oboru - z automobilového průmyslu. Růst mezd zde loni zpomalil a první firmy začaly propouštět.

Konkrétně pět velkých výrobců autodílů loni meziročně snížilo počet kmenových zaměstnanců o 100 až 200 lidí. Patří mezi ně třeba Automotive Lighting, AGC Automotive Czech či Dura Automotive CZ. Jiní producenti automobilových dílů sice nabírali, někteří až 500 lidí jako třeba Varroc Lighting Systems a Denso Manufacturing Czech, přesto lze vytušit, že část dodavatelů již zaznamenala útlum zájmu o auta některých evropských značek.

Pokles zájmu se prozatím netýká největší české automobilky - mladoboleslavské Škody Auto. Ta loni přijala více než dva tisíce nových zaměstnanců a celkem jich má už přes 35 tisíc. Průměrná mzda tarifního zaměstnance za loňský rok dosáhla podle mluvčí Kamily Biddle 51 275 korun.

Škodovka dlouhodobě patří - spolu s Mondi Štětí, Unipetrolem, Zentivou a Doosan Škodou Power - mezi průmyslové podniky s nejštědřejším přístupem k zaměstnancům.

Čeští miliardáři pod tlakem

Podle dat nashromážděných týdeníkem Euro se loni výrazně přidávalo v oboru elektronického a elektrotechnického průmyslu, v některých strojírenských firmách, v chemickém průmyslu či v sektoru dopravy. Poměrně často zde meziroční navýšení překonalo deset procent, například v českolipském závodě Bombardier Transportation se jednalo o 18 procent.

Sbližování mezd vyvolává tlak na podniky s českými vlastníky, které obecně platí své zaměstnance hůře než konkurenci se zahraničním majitelem.

Například v automobilovém průmyslu patří mezi nejhůře platící podniky výrobce autobusů SOR ovládaný zčásti miliardářem Danielem Křetínským a Brano vlastněné Pavlem Juříčkem. S platy musely v posledních letech jit nahoru i chemické a potravinářské závody náležící pod holding Agrofert.

Zatímco před pěti lety bylo možné narazit na řadu podniků s průměrnou mzdou okolo 20 tisíc korun hrubého, dnes je těžké narazit na velký podnik s průměrem do 25 tisíc. Tuto hranici loni překročily i dlouhodobě nejhůře platící velké průmyslové podniky, jakými jsou Meopta - optika, výrobce elektronických součástek AVX Czech Republic, gumárna Trelleborg Bohemia (dříve Rubena) či zpracovatel masa MP Krásno.

Svižný růst mezd se týká většiny profesí a zdaleka se neomezuje jen na průmyslové obory. „V prvním pololetí letošního roku rostly nejrychleji mzdy ve službách, konkrétně pak v těch pozicích, kde je akutní nedostatek zaměstnanců -ve zdravotnictví, zemědělství a lesnictví.

Dále rostly mzdy také tam, kde jsou navázány na současné vyšší útraty domácností, tedy v oblasti obchodu a prodeje,“ uvedla Karina Kubelková z Hospodářské komory.

Růst mezd ještě vydrží

Svižný růst mezd, který lze v Česku pozorovat od přelomu let 2016 a 2017, bude nejspíš ještě pokračovat. Podle ankety Hospodářské komory se v příštím roce průměrná mzda navýší o zhruba šest procent a překoná 36 300 korun měsíčně. Tempo zpomaluje, ale jen mírně.

Pro srovnání: loni mzdy zaměstnanců vzrostly v průměru o 8,1 procenta, letos podle předběžných odhadů stoupnou o 7,4 procenta.

Podobně jako loni a letos bude platit, že nejrychleji porostou mzdy zaměstnanců s nižší kvalifikací, hlavně v oblasti ubytování, stravování a ostrahy. Rychle porostou také mzdy nedostatkových profesí - řemeslníků, techniků, montérů a řidičů. Jak dodává Michal Novák z personální firmy Profesia.cz, letos nejvíce poskočily mzdy barmanů, vedoucích recepce, potravinářských technologů a sportovních trenérů.

Ani zpomalení ekonomického růstu nevyrovná nabídku a poptávku na trhu práce ze dne na den. „Počet nabídek začíná stagnovat, ale zatím nejde o trend natolik výrazný, aby svědčil o útlumu ekonomiky. Nedostatek lidí na trhu práce je tak výrazný, že bude ještě nějakou dobu trvat, než se trh saturuje,“ dodává Michal Novák. '

Jak jsme k číslům dospěli

Základním zdrojem jsou zveřejněné výroční zprávy a účetní závěrky. Velké české podniky svou povinnost většinou splnily, odhadem 90 procent z nich již své loňské výsledky zveřejnilo v obchodním rejstříku, některé i na svém webu. Ze zákona mají tuto povinnost splnit do konce roku.

Méně nadšené do zveřejňování dat o svém hospodaření jsou tradičně potravinářské firmy a maloobchodní řetězce.

Firmy, které loňské výsledky zatím neoznámily, se v přehledu až na výjimky nevyskytují. Ze žebříčku tudíž oproti loňsku vypadl například největší výrobce autodílů v Česku Continental Automotive nebo maloobchodní řetězec Albert. Výjimku jsme učinili v případě obchodních řetězců, kde by jinak téměř nikdo nezůstal. Proto jsou zařazeny i podniky, které zveřejnily aspoň výsledky za finanční rok 2017/2018.

Všude, kde to bylo možné, používáme data za zaměstnance bez nejvyšších manažerů. Jejich vysoké příjmy totiž mohou průměr značně zkreslit. Není to však možné ve všech případech.

Některé firmy totiž s pojmem „vedoucí pracovník“ zacházejí velmi kreativně.

Třeba poradenské firmy uvádějí, že nemají žádné top manažery, jiné podniky naopak do této kategorie řadí stovky zaměstnanců.

srovnaní mezd v českých podnicích

Jedná se o průměrnou hrubou mzdu včetně odměn, měsíční průměr za rok 2018 s výjimkou firem označených * nejsou zahrnuty mzdy top manažerů (kons.) - jedná se o konsolidovaný údaj za celou firemní skupinu

Energetika Průměrná mzda za měsíc (Počet zaměstnanců)

CEZ 69 199 (5200)

ČEPS (kons.)* 68 600 (724)

innogy Česká republika 60 890 (477)

E.ON Česká republika 53 229 (1146)

Pražská energetika (kons.)* 50 395 (1485)

ČEZ Distribuce 48 629 (4485)

ČEZ Prodej * 46 477 (1184)

Pražská teplárenská 46 133 (445)

Net4Gas * 44 994 (526)

Bohemia Energy entity 38 873 (461)

GridServices (innogy) 38 094 (2045)

Těžební průmysl

MND * 59 477 (393)

MND Drilling & Services 45 753 (430)

OKD 42 578 (6884)

Sokolovská uhelná 36 398 (3032)

Severočeské doly 34 050 (2649)

Coal Services 32 403 (969)

Severní energetická 30 896 (817)

LB Minerals (kons.) 30 804 (790)

Vršanská uhelná 30 445 (676)

Hutnictví

Sandvik Chomutov Precision Tubes * 49 917 (617)

Constellium Extrusions Děčín 42 842 (740)

Liberty Ostrava 39 661 (3997)

Bonatrans Group 37 721 (1350)

Třinecké železárny 36 909 (7091)

Liberty Tubular Products Ostrava 34 279 (861)

Pilsen Steel 31 650 (678)

Tawesco 30 798(731)

AL Invest Břidličná 30 505 (967)

ŽDB Drátovna 29 976 (1028)

Vítkovice Steel 29 641 (905)

Strojírenství

Doosan Škoda Power 49 128 (1135)

Bombardier Transportation CR 43 838 (779)

Latecoere Czech Republic * 39 677 (790)

Siemens Electric Machines 39 003 (806)

Honeywell Aerospace Olomouc 38 519 (992)

Škoda Transportation 38 078 (1300)

První brněnská strojírna V. Bíteš * 35 668 (705)

Česká zbrojovka 34 092 (1728)

OTIS 33 716 (774)

Tajmac-ZPS 33 300 (702)

Slovácké strojírny * 29 971 (944)

Sellier & Bellot 29 553 (1591)

Elektro, technologie

ABB * 45 756 (3683)

Škoda JS 45 243 (1016)

AŽD Praha 47 024 (1661)

Siemens 42 149 (8427)

Tyco Electronics Czech 37 879 (2315)

Daikin Industries Czech 36 857 (1046)

ON Semiconductor CR 35 472 (1656)

Panasonic AVC Networks Czech 32 897 (910)

OEZ Letohrad 32 109 (1993)

Tyco Electronics EC Trutnov 31 296 (1241)

Miele technika 29 583 (1555)

Foxconn Europe Manufacturing 27 726 (1519)

Meopta - optika 25 387 (2382)

AVX Czech Republic 25 207 (2791)

Automobilový průmysl

Valeo Autoklimatizace 51 859 (1593)

Škoda Auto 51 275 (35 300)

Robert Bosch 46 881 (3711)

Bosch Diesel 43 245 (3992)

ZF Automotive Czech * 42 896 (1298)

Benteler ČR 42 882 (1586)

Magna Exteriors Bohemia 42 758 (1901)

Hyundai Motor Manufacturing Czech 42 631 (2534)

TPCA Czech 41 345 (2176)

Varroc Lighting Systems 38 399 (3194)

Hella Autotechnik Nova (2017/8) 38 241 (2991)

Automotive Lighting 37 940 (1968)

AGC Automotive Czech 37 495 (2361)

Iveco Czech Republic 36 877 (2594)

Sungwoo Hitech * 35 392 (1594)

Witte Nejdek * 34 817 (1855)

Grammer CZ * 34 743 (1256)

Brose CZ 34 195 (2937)

Denso Manufacturing Czech * 34 004 (2806)

ITW Pronovia 33 340 (1553)

HP-Pelzer 33 271 (1416)

Fehrer Bohemia 33 007 (1818)

Borgers CS * 32 748 (2217)

Hanon Systems Autopal 31 036 (1887)

Dura Automotive CZ 30 734 (1521)

Ideal Automotive Bor 30 441 (1796)

Adient Czech Republic * 30 345 (4236)

Tatra Trucks 30 156 (1113)

Kiekert-CS 29 648 (2048)

SOR Libchavy 28 860 (680)

Brano * 26 724 (1889)

Chemický a ostatní průmysl

Mondi Štětí 55 726 (766)

Zentiva 54 867(799)

Unipetrol RPA 52 429 (2799)

Philip Morris ČR * 51 860 (1353)

Continental Barum 44 778 (4198)

Lego Production 39 512 (2491)

Synthos Kralupy * 38 541 (725)

Teva Czech Industries 37 369 (1527)

Trelleborg Wheel Systems CR * 37 100 (2195)

Lovochemie * 36 841 (702)

Saint-Gobain Adfors CZ 36 759 (2072)

Devro 36 673 (1049)

Precheza 35 604 (611)

Linet (2017/8) 35 394 (820)

Deza 33 547 (996)

Viscofan CZ 33 507 (633)

Spolana 32 559 (687)

Lasselsberger 31 772 (1474)

Synthesia 31 066 (1584)

Juta 29 855 (2242)

GZ Media * 29 854 (1168)

Gumotex 28 676 (1273)

Fatra 28 291 (1257)

Trelleborg Bohemia 25 862 (1901)

Potravinářský průmysl, nápoje

Coca-Cola HBC Česko 47 919 (961)

Plzeňský Prazdroj 47 162 (1926)

Tereos TTD 43 742 (503)

Vitana 39 632 (573)

Nestlé Česko 39 618 (1894)

Kofola 35 686 (506)

Budějovický Budvar 32 224 (688)

Kostelecké uzeniny 29 779 (1287)

Mondelez CR Biscuit Production 29 440 (1277)

Penam 27 921 (1828)

Madeta 27 781 (1377)

Vodňanská drůbež 27 532 (1667)

United Bakeries 26 946 (982)

Olma 26 331 (439)

Alimpex Food (kons.) * 26 119 (1100)

MP Krásno 25 715 (861)

Stavebnictví

Subterra 56 745 (574)

Metrostav 53 275 (2951)

Imos Brno * 49 074 (574)

Eurovia CS * 48 775 (1691)

Colas CZ 46 181 (845)

Porr 45 831 (704)

Skanska 43 181 (2275)

Strabag 42 969 (2120)

OHL ŽS 41 555 (1161)

Hochtief CZ 39 284 (1126)

M-Silnice * 38 156 (579)

Maloobchod

Alza.cz * 44 204 (1048)

Stavebniny DEK 42 140 (1566)

IKEA Česká republika (2017/8) 39 243 (1478)

Hornbach Baumarkt CS 37 024 (1478)

dm drogerie markt * 35 293 (1640)

Lidl Česká republika (2017/8) 31 529 (5826)

Makro Cash and Carry ČR (2017/8)* 31 207 (3230)

Sportisimo * 31 138 (1847)

Penny Market 30 051 (5382)

Tesco Stores ČR * 29 543 (10 152)

Geco * 29 167 (1784)

Rossmann 27 359 (733)

Kaufland Česká republika (2017/8)* 26 476 (11 097)

Globus ČR (2017/8) 25 791 (5294)

Electro World 25 101 (656)

Billa 23 063 (5949)

Telekomunikace a IT

IBM Česká republika 159 602 (560)

Hewlett-Packard 102 565 (533)

Oracle Czech (2017/8)* 86 861 (1396)

Avast Software 80 288 (1045)

Vodafone Czech Rep.* 67 280 (1630)

AutoCont * 66 103 (738)

Red Hat Czech (2017/8) 64 298 (877)

T-Mobile Czech Republic * 63 324 (3515)

Seznam.cz 58 069 (1348)

Moravia IT 51 375 (986)

O2 Czech Republic * 49 132 (4320)

Tieto Czech 47 419 (2282)

UPC Česká republika 46 576 (747)

Centra sdílených služeb

DHL Information Services 89 531 (1632)

CGI IT Czech Republic 56 943 (720)

Accenture Services 53 184 (1402)

ExxonMobil Business Support Center 52 695 (1237)

IBM Global Services Delivery Center 47 902 (3709)

ADP Employer Services ČR (2017/8) 46 828 (889)

Ademco CZ 44 991 (908)

CSC Computer Sciences (2017/8) 43 461 (787)

BlueLink International CZ 36 434 (578)

innogy Zákaznické služby 29 873 (843)

Finanční služby

J&T Banka 130 069 (485)

UniCredit Bank 63 306 (2921)

Raiffeisenbank 61 954 (2934)

ČSOB (kons.) 61 810 (8309)

Sberbank CZ 59 623 (840)

Allianz pojišťovna 56 822 (821)

Česká spořitelna (kons.) 56 368 (10 115)

Komerční banka (kons.) 56 015 (8413)

Air Bank 51 282 (767)

Česká pojišťovna 49 940 (3032)

Kooperativa pojišťovna 43 913 (3758)

Moneta Money Bank 40 657 (2970)

VE VŠECH PŘÍPADECH SE JEDNÁ O MZDY VČETNĚ TOP MANAŽERŮ

Poradenství, audit *

McKinsey & Company 131 981 (347)

Ernst & Young Audit 100 820 (242)

Ernst & Young 99 734 (606)

KPMG ČR Audit 87 476 (258)

Deloitte Advisory 77 978 (498)

KPMG ČR 76 346 (530)

PricewaterhouseCoopers ČR 75 335 (410)

PricewaterhouseCoopers Audit 69 929 (388)

Deloitte Audit 59 590 (200)

Mazars 43 152 (151)

VE VŠECH PŘÍPADECH SE JEDNÁ O MZDY VČETNĚ TOP MANAŽERŮ; VĚTŠINOU DATA ZA ÚČETNÍ ROK 2017/8

Doprava a logistika

Řízení letového provozu ČR

Letiště Praha (kons.) 46 963 (3920)

Kiwi.com 43 940 (876)

Metrans * 40 831 (570)

Dopravní podnik hl.m. Prahy 39 941 (10 971)

PKP Cargo International 37 539 (1431)

České dráhy (kons.) 36 076 (23 328)

SŽDC 36 064 (17 301)

Čepro 35 825 (756)

Dopravní podnik m. Brna * 34 481 (2606)

Schenker 34 259 (1219)

Amazon Logistic Prague * 33 241 (3493)

DHL Express Czech Rep. 32 891 (1495)

Dopravní podnik Ostrava * 29 382 (2001)

Česká pošta 26 649 (28 972)

RegioJet 26 125 (534)

ZDROJ: VÝROČNÍ ZPRÁVY A ÚČETNÍ ZÁVĚRKY FIREM, PROPOČET TÝDENÍKU EURO

FIN25

O autorovi| David Tramba, tramba@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?