Snad by měl někdo nejen ministryni vysvětlit, že i sebehorší obstrukce opozice bývají tím, co odlišuje demokracie od autokracií, diktatur a Košických vládních programů. ČSSD si chce valorizaci důchodů bez navázání na inflaci i růst mezd uzurpovat z prostého důvodu: právě tahle starobní dávka bývá téměř jedinou věcí, podle níž mnozí důchodci volí. Většina daní, stejně jako jiných sociálních úplatků, se jich totiž už netýká.
I proto kdysi vyrazil do boje za třinácté důchody titán voličské korupce Jiří Paroubek – než padl. Teď ČSSD jeho boj oprášila, jen jinak: chce ve vládě o výši důchodů rozhodovat exekutivně. Svým způsobem nejde o nic jiného než třináctou valorizaci.
ČSSD samozřejmě není jediná partaj, jež penězi uplácí své voliče. Dělají to všechny strany, ostatně stal se z toho hlavní princip moderních demokratických voleb: zjistíte si celkem přesně, kdo vás volil, a případné následné čtyři roky ve vládě strávíte tím, že mu začnete ze státního rozpočtu posílat co nejvíc peněz voličů jiných stran. Říká se tomu sociální, daňová či jiná politika a v podstatě to není nic moc jiného než státní loupež.
Lepší je být levicí
I proto je vždy lepší být ve vládě levicí. Voliči pravicových stran totiž zpravidla víc vydělávají a i při započtení všech obvyklých podvodů platí vyšší daně, takže jejich peníze prostě jen dáte svým voličům. Odkloníte je z jedné strany na druhou, řekl by exministr Kocourek. Pravice to ve vládě mívá horší: v podstatě jí nezbývá než vracet peníze svých voličů zase svým voličům, což není žádný rafinovaný trik ani na politiky. Navíc vzhledem k matematické logice přerozdělování peněz z toho voliči pravice vždy vycházejí dost deficitně.
Věčný volební slogan pravice by tak mohl znít zhruba následovně: Volte pravou rukou: sebereme vám milion a vrátíme 100 000 korun! Žádné překvapení, že ODS s TOP 09 momentálně dají dohromady 15 procent volebních preferencí. Je tu však jeden podstatný rozdíl: většina i těch největších vládních loupeží se děje demokraticky: tedy se zahrnutím parlamentu, jemuž je vláda zodpovědná. S vyjmutím valorizace penzí do vládní (vlastní) kompetence teď ovšem ČSSD míří o patro výš – nebo spíš níž; chce dál posílit moc vlády na úkor parlamentu.
Nejde samozřejmě ani tak o výši penzí: s ČSSD i bez ní zůstane víceméně stejně bídná, jako je bídná životní úroveň v Česku. Jde o princip: nápad ČSSD centralizuje vládní moc na úkor parlamentu a to nikdy nekončí moc dobře. Tedy nehledáte-li inspiraci třeba v Rusku, což poslední dobou postihuje stále více Čechů.
Čtěte také:
Tempo růstu důchodů se od příštího roku zvýší
Rozpočtový výbor doporučil zrušení druhého pilíře. Není prý výhodný
Druhý penzijní pilíř byl mrtvý dřív, než se narodil, tvrdí ČSSD