V pozadí politického střetu je vyústění čtyři roky trvajícího Babišova boje o ČEZ
Premiér a předseda ČSSD rozehrál minulý týden hru, po níž na české politické scéně zůstane buď on, nebo Andrej Babiš. Pro oba tam už místo není. V době, kdy jde toto vydání týdeníku Euro do výroby, sice ještě nebylo jisté, zda po neděli odvolá premiér ministra financí, ale možnost, že by se přes víkend odehrálo něco, co by mohlo zvrátit již fakticky přijaté rozhodnutí, byla opravdu minimální. Samotný vyhazov z vlády je ale jen začátkem mače na život a na smrt.
Drama kolem elektrárny
Jak informujeme v tomto čísle (str. 32), v pozadí politického střetu je vyústění čtyři roky trvajícího Babišova boje o ČEZ. Tam právě vrcholí dramatická situace kolem prodeje elektrárny Počerady, který měl Babišovi posloužit ke kriminalizaci vedení ČEZ, jež je nesporně právem považováno za blízké ČSSD. Zda je prodej elektrárny pro firmu ekonomicky přínosný, či ne, nehrálo v tomto plánu roli. Spřátelené složky policie a státního zastupitelství byly zřejmě připraveny sehrát Babišem připravenou úlohu.
Na červnové valné hromadě by pak ministr financí bleskově vyměnil dozorčí radu ovládanou fakticky socialisty za své lidi a ti by poté Beneše a jeho spolupracovníky během pár minut odvolali. Pak by jako volební trumf ANO následoval masivní útok na ČSSD za to, že léta brání podezřelé zločince v ČEZ.
Sobotkovi tak nezbývalo než se pustit do boje i s vědomím, že z Babiše udělá protikorupčního mučedníka. V téhle roli se ministr financí cítí jako ryba ve vodě a také ji od minulého čtvrtka s chutí hraje. Je vidět, že na svůj plán B byl připraven. Zřejmě ani nepočítá s tím, že by odvolával své ministry z vlády, neboť ti mu ve funkcích odvedou kus dobré mediální práce.
Sobotka má ještě čas
Aby Sobotka udržel šanci na vítězství, musí velmi rychle ovládnout ministerstvo financí. Dokud ho nebude mít v rukou, Finanční správa nebude řešit korunové dluhopisy svého šéfa. Berňák je přitom jedinou institucí, která do případu může vnést světlo a pohnat Andreje Babiše k odpovědnosti. Je sice pravda, že k počátku července bude možnost dluhopisy dodanit promlčena, ale pokud to finanční úřad kvalifikuje jako podvod, tak příslušný trestný čin promlčen bezpochyby nebude. Takže určitý čas Sobotka na vytažení esa z rukávu ještě má.
Navíc pokud se mu podaří ovládnout ministerstvo do začátku června, kdy se budou konat valné hromady dalších státních firem, které Babiš obsadil hned po nástupu do vlády svými nejvěrnějšími, bude možné tam provést čistku a dosadit lidi, kteří se podívají na obchody těchto společností s Agrofertem. To může být pro jeho beneficienta velmi nepříjemné.
Jenže aby Sobotka stihl obsadit ministerstvo financí, potřebuje, aby mu do toho neházel vidle prezident Zeman. Ten Sobotku nesnáší a Babiš je pro něj nesmírně důležitým spojencem v prezidentské volbě. Na druhé straně má s Danem Benešem přátelský vztah trvající čtvrt století. A pokud se Sobotkovi podaří přesvědčit ho, že Babišovi reálně hrozí trestní stíhání, bude s jeho podporou hodně opatrný. Tomu nasvědčuje i to, že ačkoli se Babiš objednal na audienci už minulý čtvrtek, dostal termín na středu v tomto týdnu. A to už bude po Sobotkově rozhodnutí.
Babišovi jeho kauzy podle průzkumů veřejného mínění zatím moc neuškodily.
Jenže průzkumy jsou u nás dost často cinknuté, a tak úplně nevypovídají o realitě. V té bude Babišův náskok podstatně menší a Sobotka ho má šanci dotáhnout, nebo alespoň snížit natolik, že to bude on, kdo bude mít po volbách největší šanci sestavit vládu. Nakonec kdyby se mu to nepovedlo, skončí na partajním popravišti stejně jako jeho předchůdci. Takže má o co hrát. •
O autorovi| Pavel Páral, paralp@mf.cz