Menu Zavřít

Velké země EU chtějí zmrazit peníze v rozpočtu

17. 12. 2010
Autor: profit

Velké členské státy Evropské unie chtějí zmrazit prostředky v rozpočtech unie pro roky 2014 až 2020 na úrovni rozpočtu roku 2013.

Foto: Miloslav Hamřík

Česko by tak teoreticky mohlo v budoucnosti získat méně unijních dotací ve srovnání s předchozími lety, pro roky 2007 až 2013 přitom dostalo nejvíc peněz v přepočtu na obyvatele z celé evropské sedmadvacítky. Česku ale s těmito návrhy nesouhlasí, řekl premiér Petr Nečas.

S návrhem na zmrazení finančních prostředků přišli na dnešním summitu Britové, kteří v tomto znění připravili i dopis, který má údajně podporu velkých zemí včetně Francie či Německa. Londýn přitom již před nedávnem uvažoval, že by zastropování unijních výdajů postihlo především takzvanou kohezní politiku EU. Ta přitom přináší masivní dotace nejchudším evropským regionů a díky ní čerpají dotace i všechny kraje v České republice s výjimkou Prahy, kde je životní úroveň výrazně nadprůměrná i ve srovnání se zbytkem EU.

My s tímto postojem nesouhlasíme, řekl Nečas o britských návrzích. Dá se čekat, že debaty o rozpočtech po roce 2014 budou ještě hodně tvrdá. “Ta jednání jsou teprve na samém začátku,“ podotkl. “Nemyslím si, že to tak nutně musí dopadnout,“ řekl o možnosti, že by Češi mohli přijít o část peněz z kohezní politiky. Podobný postoj jako Češi zastávají totiž i některé další země EU. Konkrétně zmínil třeba Dánsko či Estonsko.

Případné škrty by se nejspíš nedotkly dotací pro zemědělce, které v současnosti tvoří až 40 procent unijního rozpočtu. O zachování plateb pro farmáře na současné úrovni i v budoucnosti stojí především Francouzi a Britové jim svými návrhy údajně vyšli vstříc. Třeba Češi dostávají na zemědělských dotacích mnohem méně než z kohezních fondů, což zdůraznil i Nečas. Britové by si zase zřejmě chtěli zachovat takzvaný rabat, kdy dostávají zpět dvě třetiny svého příspěvku do unijní pokladny.

bitcoin_skoleni

Současný dlouhodobý rozpočet pro roky 2007 až 2013, jímž se unie v současnosti řídí, počítal s výdaji ve výši 975 miliard eur, což je zhruba 1,13 procenta výkonu ekonomiky EU. Podle informací ČTK by se výdaje podle britských návrhů po roce 2014 zvyšovaly jen o inflaci ve srovnání s rokem 2013, případně o něco méně než o inflaci . “Evropské veřejné výdaje nemohou stát stranou značného úsilí, které přijímají členské státy, aby dostaly své veřejné výdaje pod kontrolu,“ uvádí dopis.

Z našeho pohledu je nejdůležitější, aby rozpočet výrazně neklesl, protože věříme, že nám a dalším zemím pomáhá bojovat s krizí,“ řekl ještě před začátkem summitu polský premiér Donald Tusk. Nečas se dnes na okraj summitu sešel k bilaterální schůzce přímo s britským premiérem Davidem Cameronem. O zmiňovaných návrzích pro rozpočty po roce 2014 se ale nebavily, protože český premiér mu prý už před tím řekl, že „v tomto nejedeme“.

  • Našli jste v článku chybu?