Menu Zavřít

Velký boj o malé sousto

31. 1. 2003
Autor: Euro.cz

Státu chtějí radit menší firmy, velké kupujícím

Ač na poradenství státu při prodeji Unipetrolu nebude možné příliš vydělat, do soutěže o zakázku se přihlásil rekordní počet poradenských firem. Týdeník EURO má informace, že příslušnou dokumentaci na Fondu národního majetku (FNM) vyzvedlo více než třicet společností, z nichž však závaznou nabídku podalo jen sedmnáct. Některé z nich se budou spojovat do konsorcií. Jde vesměs o menší poradenské firmy. Velcí hráči chybějí, pravděpodobně budou radit potenciálním kupcům.

Škvrnová prý už ne.

Termín odevzdání závazných nabídek vypršel minulý pátek. Jejich zhodnocení provede meziresortní komise, jejíž složení však vláda ještě neschválila. V návrhu (EURO 4/2003) však už podle našich informací nefiguruje zástupce Úřadu vlády České republiky, vedoucí poradců premiéra Vladimíra Špidly, Jarmila Škvrnová. Má být nahrazena úředníkem z ministerstva zemědělství. Kdo tedy nabízí své poradenské služby státu? Německá firma Roland Berger Strategy Consultants, která však v petrochemii v České republice zatím nemá velké zkušenosti. To samé by se dalo říci o francouzské BNP Paribas Corporate Finance CZ, o níž se neví, zda bude mít v Česku dost vhodných lidí. Jisté olejářské zkušenosti však má britská PA Consulting Group. Lidé z firmy Pravda Capital, když ještě pracovali pro CS First Boston či Merrill Lynch, sice mají zkušenosti z podobných transakcí (Agip, Petrobras, Getty Petroleum), ale společnost se nejspíše bude angažovat na „buy side“. Šéf firmy Jan Pravda totiž ještě nedávno vedl tým poradců v Patria Finance, která před rokem a půl zastupovala v tendru na Unipetrol maďarský MOL.

Po plynu i ropa?

Pražská odnož holandské ABN Amro Bank sice má za sebou jednu z největších energetických transakcí v Evropě – privatizaci Transgasu, ale není pravděpodobné, že by svoje síly nyní soustředila na mnohem menší byznys s Unipetrolem.
Patria Finance se údajně bude spojovat s CA IB Corporate Finance. To je už konsorcium, které má šanci zvítězit. Patria, která po odchodu Pravdy prý nemá odborníka na petrochemii, je monopolním dodavatelem poradenských služeb pro svoji matku (ČSOB), jejíž matka, belgická KBC, je jednou z financujících bank společnosti Conoco. Tato americká firma vlastní třetinový podíl v konsorciu IOC, které patří 49 procent akcií České rafinérské. Není nezajímavé, že místopředseda výkonného výboru FNM Pavel Kuta - který nejspíše bude členem výběrové komise - pracoval dva roky (1997 až 1999) na ředitelském postu v Patrii. Tandem Patria/CA IB má navíc snad nejsilnější politické (vládní) zázemí ze všech uchazečů.
O roli poradce se zajímá i firma Warren Partners, podnik dvou bývalých manažerů Patrie Petra Motlocha a Pedra Picka, zakladatele politicko-byznysového sdružení Lípa. Další silné spojení se rýsuje mezi firmami CS First Boston a Ernst & Young, která díky fúzi se společností Andersen získal slušné lokální odborníky. CSFB ale už jednou radila státu při privatizaci Unipetrolu v polovině devadesátých let, kdy se vytvářela současná velice nešťastná struktura vztahů mezi Unipetrolem a Českou rafinérskou. Otázka, zda stát opět vsadí pro stejnou firmu, aby konečně vytvořila fungující strukturu. Českou rafinérskou navíc auditoval Arthur Andersen (nyní Ernst & Young).
I Citibank a Schroder Samolon Smith Barney (SSSB) se pravděpodobně spojí. Citibank se hodně angažuje při financování české petrochemie, firma SSSB radila při loni zrušené privatizaci Unipetrolu na straně vítězného Agrofertu. Již zmíněný Pavel Kuta z FNM v roce 2000 krátký čas pracoval pro SSSB, avšak vztahy s touto firmou prý nemá nejlepší.

MM25_AI

Slováci za bukem.

Bez šance není ani slovenská Slávia Capital, která stála při prodeji plzeňské Škody a radí pro firmu Vítkovice. Má dobré vztahy s JP Morgan. Slávia Capital právě pro prodej Škody najala odborníky z této americké společnosti. Nejsou bez zkušenosti ani z petrochemie: loni úspěšně radili ruskému ropnému gigantu Jukos při koupi slovenského podniku Transpetrol.
Kvůli privatizaci Unipetrolu se zřejmě spojí Wood & Company Financial Services s firmou Acorn Park International (bývalý Arthur D. Litte). Jelikož mají k dispozicidost odborníků, nelze vyloučit jejich úspěch.
Mandát by opět rád získala i společnost HSBC, která však radila státu při nedávné nevydařené privatizaci a není pravděpodobné, že znovu uspěje. Přihlásila se také firma Deloitte & Touche (EURO 4/2003), auditor Unipetrolu. Z bank má zájem Česká spořitelna, Commerzbank, ale i Komerční banka, která by po poradenském fiasku při prodeji Českého Telecomu ráda získala od státu další mandát.
Stejné úsilí vyvíjejí i konkurující se firmy dvou bývalých šéfů FNM, Value Added Romana Češky a Cautor Consulting Michala Hrubého. Překvapením je zájem společnosti Benson Oak, za kterým stojí jedna z největších československých manažerských hvězd, Gabriel Eichler. O tendr se zajímaly i firmy A. T. Kearney, PricewaterhouseCoopers a společnost McKinsey & Company, která však - jak je informován týdeník EURO - přihlášku nepodala.

Malí a velcí.

Dokumentaci si vyzvedly i firmy, které v olejářské branži mají minimální zkušenosti: MJK – Holding, jíž vede bývalý šéf fondu A-Invest Milan Jurčeka, Newton, DC Vision, Central Europe Trust Prague, Central European Advisory Group, Waldeck Capital, který řídí finančník Milan Gánik, a BDO CS. Je však velká otázka, kdo z nich nakonec závaznou nabídku podal.
Proč do tendru nešli velcí hráči, jako Merrill Lynch, Morgan Stanley a další? Týdeník EURO má informace, že ti budou radit zájemcům o Unipetrol, protože olejářské firmy zřejmě považují za lepší klienty než stát. JP Morgan nejspíše bude radit maďarské firmě MOL, Goldman Sachs byl poradcem pro Conoco a zřejmě u něj zůstane, služeb společnosti Dresnder Kleinwort Wasserstein patrně využije rakouské OMV.

  • Našli jste v článku chybu?