Plán ministra průmyslu a obchodu na zvýšení růstu ekonomiky je podle mínění respondentů Manažerského barometru nereálný. Bezmála sedmdesát procent manažerů si myslí, že snaha Miroslava Grégra o nastartování ekonomiky nemůže skončit dobře. Projekt velký třesk (více viz str. 24) považuje většina účastníků barometru za plýtvání penězi, které nepřinese žádný významný užitek. Pro ekonomiku by podle jejich mínění bylo daleko přínosnější snížit daně a část peněz investovat do infrastruktury či bydlení.
Manažeři byli minulý týden požádáni o názor, zda–li je podle nich projekt velký třesk reálný. Své odpovědi vybírali ze škály: 1. Ano – 2. Ne – 3. Nevím. Kladně na otázku odpovědělo šest a půl procenta ředitelů. Naproti tomu necelých sedmdesát procent manažerů si nedělá o Grégrově plánu žádné iluze a pokládá ho za nesmyslný. Velká část dotázaných nechtěla, spíše nedokázala na otázku odpovědět.
Řada manažerů se o velkém třesku vyjadřovala jako o zbytečném mrháním penězi a zbytečně vynaloženém úsilí. „Je to jen další nesmysl „socialistické vlády. Rozdávat něco, co nemám, adresátům, které nejsem schopen přesně systémově určit, je šílený základ další korupce a zadlužování s velmi nejistým výsledkem, uvedl jeden z dotazovaných. Další byl ještě nekompromisnější: „Autora projektu velký třesk, případně pracovní skupinu, bych neváhal nazvat likvidátorem začínající tržní ekonomiky v Česku. Kde lze sehnat prostředky bez dalšího zadlužování ekonomiky? Jak se bude centrálně rozhodovat o umístění investic? Jak lze zabezpečit minimalizaci korupce při rozdělování částek?
Několik manažerů také spojuje ministerskou aktivitu s blížícími se parlamentními volbami a projekt berou jakou předvolební agitaci. „Je to pokus vztyčit grégrovský pomník s věčným ohněm na vrcholu. Velký třesk nepřežije první povolební vládu natož svého autora. Jen by mne zajímalo, kolik ministerstvo utratilo za poradenské služby pro tento projekt, poznamenal jeden z účastníků Manažerského barometru. „Co dodat? Volby se blíží a je třeba začít rozdávat, podotkl jiný ředitel. „Všechny ambiciózní projekty zavání sociálním inženýrstvím, v tomto případě ekonomickým, uvedl další.
Debatu uzavírá poměrně rázný úsudek: „Jediným konkrétním výsledkem může být další extrémní růst korupce. Ono ale možná před koncem volebního období o nic jiného nejde. Stará garda cítí, že končí její éra, a velký třesk je pravděpodobně posledním pokusem, jak sebe a své přisluhovače ochránit před ‚chudinským hrobem´.“