Menu Zavřít

VELTLÍNSKÉ ZELENÉ

9. 10. 2001
Autor: Euro.cz

S vínem není dobré být sám

MM25_AI

NEPATRNĚ JSME pootevřeli dvířka do komnaty tajů o víně. Vy, kteří jste se s námi na tuto cestu vydali, jste možná bohatší o prožitky. O prožitek dobrého jídla umocněný dobrým vínem. Nebo o požitek z popití ušlechtilého nápoje v partě
dobrých přátel. A to je velmi důležité – není dobře pít sám. Samota a alkohol vyvolávají smutek. Ale dobré víno, u kterého posedíme s nejbližšími, dokáže navodit atmosféru vzájemné blízkosti, porozumění a vstřícnosti.
Poznali jsme již po jedné odrůdě bílého a červeného vína, obě v kategorii jakostní. Dnes se seznámíme s další sortou a při ní objevíme údaj, který nám víno blíže charakterizuje. Oba předchozí vzorky byly blíže určeny na etiketě slůvkem „suché . To slovíčko nám říká, kolik gramů zbytkového cukru se nachází v jednom litru daného vína. U suchých jsou to maximálně čtyři gramy, popřípadě devět gramů. To ovšem jen tehdy, jestliže množství cukru nad čtyři gramy je doprovázeno takovým množstvím kyselin (v přepočtu na kyselinu vinnou), které je nejvíce o dva gramy na litr nižší než uvedený obsah zbytkového cukru.
Dnešní odrůdou je Veltlínské zelené. Velmi populární a rozšířené víno. U milovníků je oblíbené pro svůj důraznější, pikantní dojem. Víno zlatožluté barvy lehkého odstínu, jiskrného, elegantního vzhledu. V buketu se prosazuje vůně lipového květu, provázená sotva patrnými stopami po hořkých mandlích. Chuť je pikantní až ostrá – ovšem srovnaná, bez převážení některých tónů. Jako dominantní znaky v ní lze nalézt dozvuky po pepři nebo zelených papričkách. To vše podpořeno pikantními kyselinkami dělá z Veltlínů příjemná, lehká vína pro samotné napití. Svým charakterem je velice vhodné pro konzumaci ve formě vinného střiku, kdy dobře zvoleným poměrem s vodou dává báječně osvěžující nápoj pro letní dny.
Pro ty, kteří dávají přednost vínům ne tolik „rohatým , s menším důrazem a sametovějším dozvukem, předkládáme Veltlínské v provedení „polosuché . Zde se může obsah zbytkového cukru pohybovat mezi 4 až 12 g na litr. Pokud je obsah kyselin a cukru ve stejném poměru jako u suchých vín, může jeho hodnota vyšplhat až na 18 g/l.
Pokud se vám zalíbilo v domácích úkolech, zkuste si dnes porovnat rozdíl mezi vínem suchým a polosuchým a samozřejmě také zapátrejte mezi Veltlíny z různých sklepů. Vydařené bývají na Znojemsku a Mikulovsku, ale uplatňují se ve všech moravských vinařských regionech. Nechám na vás, jaké jídlo byste si doprovodem Veltlínského vylepšili.

  • Našli jste v článku chybu?