Americký prezident Donald Trump oznámil záměr jmenovat bývalého guvernéra státu Utah Jona Huntsmana velvyslancem Spojených států v Rusku. Ostřílený diplomat se má ujmout moskevské mise v době, kdy americko-ruské vztahy kalí vyšetřování vztahů mezi ruskými představiteli a Trumpovým štábem během kampaně před loňskými prezidentskými volbami.
Pokud Huntsmanovo jmenování schválí Senát, ujme se vedení velvyslanectví v Moskvě na podzim, kdy v ruské metropoli skončí dosavadní velvyslanec John Tefft, poznamenala agentura Interfax.
Republikán Huntsman v minulosti již dvakrát jako velvyslanec působil nejprve za prezidenta George Bushe mladšího v Singapuru, později za Baracka Obamy v Číně. V roce 2012 kandidoval na prezidenta, krátce se o něm uvažovalo jako o Trumpovu ministru zahraničních věcí.
Bílý dům oznámil Huntsmanovu nominaci krátce poté, co potvrdil, že se Trump na okraji červencového summitu skupiny velkých ekonomik G20 v Hamburku setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem dvakrát. Nešlo však prý o nějakou separátní schůzku, ale oba prezidenti si popovídali během večeře, uspořádané pro světové vůdce a jejich manželky. Ale „konverzaci nad moučníkem“ prý nelze považovat za setkání.
Přečtěte si o dlouho očekávaném setkání Trumpa s Putinem
Až dosud se vědělo o jediném setkání obou prezidentů, které se z původně plánované půlhodinky protáhlo na více než dvě hodiny. Šlo o vůbec první osobní setkání Trumpa a Putina.
Rusko-americké vztahy se za Trumpova předchůdce v Bílém domě zhoršily kvůli ruské anexi Krymu a skutečnosti, že obě země v syrské občanské válce podporují znepřátelené strany. Napětí vyvrcholilo v prosinci minulého roku, kdy Spojené státy v odvetě za hackerské útoky vypověděly 35 ruských diplomatů. Americká tajná služba tehdy došla k závěru, že Rusko získalo a zveřejnilo e-maily Demokratické strany ve snaze zdiskreditovat její kandidátku Hillary Clintonovou. Kreml toto obvinění popřel.
Dále čtěte: