Spojené státy vyprodukují (poprvé v dějinách) více vepřového než hovězího masa. Chovatelé prasat konsolidovali (takže 97 procent amerických prasat žije v podmínkách popsatelných lépe jako průmyslové než zemědělské) a více vyvážejí. Ani dražší hovězí zase poslední dobou nezapadá do zdravějšího jídelníčku Američanů.
PRASE NAD KRÁVU
Americká produkce vepřového masa dlouhodobě stoupá. Produkce hovězího má naopak v posledních letech tendenci klesat. Během loňského roku převzala prasata nezáviděníhodnou roli tržní jedničky (v mld. liber; 1 libra = cca 0,44 kg).
Zdroj: U. S. Department of Agriculture, Quartz
PŘÍLIŠ NÁROČNÉ HOVĚZÍ
Ve srovnání s jinými tradičními masy i s novými hity progresivní dietetiky je hovězí maso nejnáročnějším zdrojem bílkovin: ekologicky, energeticky i zemědělsky. Podle všech tří sledovaných kritérií si hovězí žádá nejvíce prostoru a energie a produkuje nejvíce CO2; červi zvlášť chovaní „na maso“ (dosud jen laboratorně) jsou na opačném konci spektra. (Kolik CO2/energie/plochy připadá na produkci jednoho kilogramu živočišných bílkovin)
Zdroj: Food and Agriculture Organization of the United Nations, Wageningen University, Quartz
PŘEDSUDEK PROTI BIFTEKU
Průměrný Američan sní hovězího stále méně – loni jen něco přes polovinu množství z poloviny 70. let. Na svědomí to mají obavy z nezdravosti masa, obvykle nepodložené. Vepřové je během posledního čtvrtstoletí zhruba pořád stejně oblíbenou krmí (v librách).
Zdroj: U. S. National Chicken Council, Quartz
VÝVOZNÍ ARTIKL
Jak se za posledních deset let mění objem vývozu vepřového i hovězího masa ze Spojených států (v mil. tun).
Zdroj: U. S. Meat Export Federation, Quartz