Menu Zavřít

Věra Jourová: Všechny evropské peníze se nám zachránit nepodaří

22. 2. 2014
Autor: čtk

I přesto, že vláda uložila jednotlivým ministerským rezortům připravovat krizové plány pro záchranu miliard, kterým v příštím roce hrozí riziko nedočerpání, všechny se zachránit nepodaří. V rozhovoru pro server EurActiv.cz to uvedla nová ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová.

Na konci minulého týdne jste byla v Bruselu na setkání s eurokomisařem pro regionální politiku Johannesem Hahnem. Co bylo předmětem jednání? Šlo o zdvořilostní schůzku při příležitosti jmenování nové ministryně, nebo v tom bylo něco více?

Jednalo se o mou první cestu do zahraničí a zcela jasně nemohla vzhledem k mé agendě, kterou mám na starosti, směřovat nikam jinam než do Bruselu. Jejím poselstvím bylo sdělit komisaři Hahnovi, že nová vláda chce zlepšit vztahy s Evropskou komisí a chce akcentovat evropskou agendu. Pro novou vládu jsou evropské fondy prioritou a to jsem na schůzce také deklarovala.

Chtěla jsem pana komisaře osobně ujistit, že v této agendě představuji poučeného partnera. Jsem ministryně, která má eurofondy jako svůj hlavní obor, což může leccos zjednodušit. Když nastane nějaká kritická situace, není třeba se zdržovat příliš dlouhým vysvětlováním, o co jde.

Hovořili jste o něčem konkrétnějším? Narážím na to, že jste několik dní před cestou do Bruselu po jednání vlády oznámila, že čerpání evropských peněz představuje v České republice vážný problém. Uvedla jste totiž, že v příštím roce existuje riziko, že Česko nevyčerpá až 24 miliard.

Předmětem jednání byla tři témata, mezi něž samozřejmě patří i období 2007-2013. Pana komisaře jsem o problémech informovala a sdělila jsem mu i návrhy možného řešení, jak co nejvíce stáhnout tento předpokládaný balík nevyčerpaných financí.

Druhým tématem byla finalizace Dohody o partnerství, kterou bude Česká republika uzavírat s Evropskou komisí, a za třetí jsme hovořili o tzv. kondicionalitách, tedy podmínkách, které musíme splnit, abychom mohli evropské prostředky čerpat. Mezi ty nejzásadnější patří služební zákon a transpozice směrnice o posuzování vlivu na životní prostředí (EIA) do českého právního řádu.

Říkáte, že chcete riziko nevyčerpaných prostředků na konci příštího roku co nejvíce minimalizovat. Existuje šance, že se podaří zachránit všechno?

Nula to určitě nebude, ale nerada bych se pouštěla do nějakých odhadů. Všechna ministerstva nyní pracují na krizových plánech, které se budou v něčem shodovat, ale samozřejmě se v nich musí přihlédnout i ke specifikům jednotlivých operačních programů. Vše by mělo být připraveno do 28. února.

Jaká krizová opatření tedy máte v záloze?

U velkých projektů lze využít možnosti tzv. fázování, tedy rozdělit je na ucelené části a ty poslední převést do implementace nového období, tedy po roce 2015. Jde nám o jejich záchranu a také nechceme, aby v případě, že se v nich objeví nějaké problémy, zůstalo jejich financování na státním rozpočtu.

Celý rozhovor najdete na serveru Euractiv.cz


Čtěte také:

Česko asi nevyčerpá evropské dotace na modernizaci železnic

bitcoin_skoleni

Česko je v čerpání peněz z evropských fondů nejhorší v EU

Ministryně Jourová vyměnila většinu náměstků, zůstal jen Braun

  • Našli jste v článku chybu?