Menu Zavřít

Veřejnoprávní ostuda

5. 10. 2008
Autor: Euro.cz

Česká televize

Podnikatel Roman Janoušek, nejmocnější a nejdražší český lobbista a zároveň přítel pražského primátora Pavla Béma, se stal téměř mýtickou postavou. O jeho schopnostech a činech v českých finančních kruzích kolují fantastické historky. Prý si i vysloužil přezdívku Voldemort, tedy muž, jehož jméno nesmíme vyslovit. S novináři absolutně nekomunikuje. Kdo ale na ČT 1 předminulou neděli na vlastní oči viděl, jak reportéři pořadu 168 hodin hovoří s osobou, u níž se na obrazovce objevil popisek „Roman Janoušek, pražský podnikatel“, musel smeknout před schopnostmi veřejnoprávních investigativců klobouk: Konečně ho dostali na kameru! Jenže práci novinářů České televize ocenili jen ti, kteří netušili, jak Janoušek vypadá. Ti, co ho znají nebo ho alespoň viděli, se museli při sledování reportáže válet smíchy. Muž před kamerou totiž nebyl mocný lobbista, ale šéf společnosti Taiko Libor Votruba, který Janouškovi není ani podobný! Novináři ČT 1 se úplně zesměšnili. Prostě televize Jerevan.

Sebevědomá redaktorka

Reportáž se týkala oslavy narozenin místopředsedy ODS a pražského primátora Pavla Béma. Večírek se konal v prostorách pražských Žlutých lázní, které provozuje společnost Taiko. Tu údajně spoluvlastní podnikatel Janoušek. Reportéři měli za cíl přinést důkazy o úzkém spojení pražského primátora a vlivného lobbisty. Tak se rozhodli ho najít a položit mu otázky na tělo.
Jelikož sebevědomím překypující redaktorka České televize (zřejmě Zuzana Tvarůžková) nevěděla, jak Janoušek vypadá, pravděpodobně se zeptala někoho z účastníků oslavy, kde ho najde. Někdo z hostů si musel z autorky reportáže vystřelit a pravděpodobně ukázal na Votrubu, k němuž pak redaktorka přistoupila a kameraman začal natáčet konfrontační rozhovor.

Tykačka, nebo vykačka?

Následuje doslovný přepis snad nejsměšnějšího dialogu, jaký redaktoři České televize v její dlouholeté historii vedli. Rozhovor by se měl prezentovat studentům žurnalistiky jako příklad neprofesionality.

Redaktorka ČT: Ono se o vás říká, že jste pravá ruka Pavla Béma. Je to tak? Roman Janoušek, pražský podnikatel: Naprosto ne. Redaktorka ČT: Ne? Roman Janoušek, pražský podnikatel: Ne. Redaktorka: A proč si myslíte, že se to o vás říká? Roman Janoušek, pražský podnikatel: Já nevím. Redaktorka: Že jste šedá eminence. Tykáte si? Roman Janoušek, pražský podnikatel: Já naprosto ne, naprosto ne. Já si s panem Bémem vykám, velmi si ho vážím a to je celý. A snažím se dělat dobré věci v Praze.

bitcoin_skoleni

Libor Votruba, o němž redaktorka byla přesvědčena, že je Roman Janoušek, na otázky odpovídal pravdivě. Jak je ale možné, že při přípravě reportáže nikdo z redaktorů či editorů zpravodajství či publicistiky České televize nezjistil, že se jedná o totální omyl? Že by nikdo z nich Janouška neznal? Vždyť jeho fotografie v poslední době běžně vycházejí na stránkách českých deníků i týdeníků! Týdeník EURO požádal Českou televizi o kopii příslušného pořadu, ale byl rázně odmítnut.

Pravda a lež

Bohužel lidé stále věří, že co Česká televize odvysílá, je pravda. Platí to ale i v případě ostatních televizí. Jistě se najdou lidé, kteří uvěřili, že před kamerou stál skutečný Janoušek, kterého – podle toho, co v rozhovoru zaznělo – reportéři pořadu 168 hodin dostali do úzkých natolik, že musel vše, co je „pravda“, popírat. Ve skutečnosti na otázky odpovídal podnikatel Libor Votruba a pokaždé pravdivě. Kdo pořad viděl, byl svědkem bizarní situace, kdy se pravda stává lží.
Doufáme, že až redaktoři pořadu 168 hodin pod vedením Nory Fridrichové, manželky ředitele zpravodajství ČT Milana Fridricha, opět natočí podobně třaskavou reportáž, snad se v redakci najde osoba, která si prověří, kdo před kamerou ve skutečnosti stojí. Otázka je, zda by reportéři, kteří jsou schopni připravit tak kvalitní pořad, měli dostat příležitost točit dál. Spíše by si měli hledat nové pozice na trhu práce. Okamžitě!

  • Našli jste v článku chybu?