Menu Zavřít

Věřitelé žádají naši krev, varují řecká média po dalším kole jednání

4. 6. 2015
Autor: čtk

Řecký tisk se po jednání premiéra Alexise Tsiprase s vysokými představiteli Evropské unie obává, že řeckému národu nastanou ještě horší časy než dosud. Mezinárodní věřitelé výměnou za poskytnutí další finanční pomoci žádají "řeckou krev", tvrdí některé řecké listy.

Řecký premiér v noci na dnešek po jednání se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a šéfem euroskupiny Jeroenem Dijsselbloemem prohlásil, že odmítá některé návrhy věřitelů. Dodal však, že dohoda je blízko, a signalizoval, že Atény uhradí Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) splátku, která připadá na pátek.

Řecký ekonomický deník Imerisia napsal, že Juncker předložil Tsiprasovi šokující návrhy a že mezinárodní věřitelé pokračují v tvrdém přístupu vůči Řecku. „Za poskytnutí peněz žádají krev,“ napsal list To Pontiki. Řekům podle něj hrozí další snižování důchodů, zvyšování daně z přidané hodnoty, privatizace a nové propouštění. „Krev za dohodu“, tvrdí titulek listu Ta Nea.

Duch fair-play

Podle Junckera se nicméně jednání s Tsiprasem neslo ve sportovním duchu. Dijsselbloem charakterizoval schůzku jako „velmi dobrou“ a dodal, že jednání budou pokračovat. Evropský komisař pro ekonomiku Pierre Moscovici dnes vyjádřil přesvědčení, že Aténám se s věřiteli podaří dohodnout a že Řecko zůstane součástí eurozóny.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se přitom na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur (6,6 bilionu korun).


Přečtěte si: V Řecku zchudli všichni. Daně nejvíc vzrostly lidem s nízkými příjmy


Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, výrazně zvýšilo nezaměstnanost a znamenalo pro řadu Řeků sociální krizi. Nová řecká vláda záchranný program ostře kritizuje a premiér před volbami sliboval zmírnění jeho podmínek.

Eurozóna v březnu schválila čtyřměsíční prodloužení záchranného programu pro Řecko (tedy do konce června), výplatu zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard korun) ale pozastavila do zhodnocení reformních plánů nové řecké vlády. Řecku se zatím nepodařilo dohodnout se s věřiteli na podobě reforem, ačkoli peníze nutně potřebuje k odvrácení hrozby platební neschopnosti.

Zděšení u Syrizy
Nejnovější plán věřitelů zatím nebyl oficiálně představen. Podle médií však zahrnuje mimo jiné zvýšení daně z přidané hodnoty v turistickém sektoru, elektrárenském průmyslu, vodárenství a komunikacích. Počítá prý rovněž se snížením důchodů, s umožněním hromadného propouštění zaměstnanců v soukromém sektoru a privatizací elektrárenská společnost DEI, letišť a dalších podniků, píše DPA.
Poslanci řecké vládní strany Syriza podle agentury Reuters reagovali na nejnovější návrh věřitelů s rozhořčením a zděšením. „Juncker se ujal špinavé práce a přinesl ten nejsprostší, nejvražednější a nejtvrdší plán v době, kdy všichni doufali v blížící se dohodu,“ uvedl zástupce parlamentního mluvčího vládní strany Alexis Mitropulos.

Čtěte také:

Řecko se blíží příznivé dohodě, značí trh. Zlevňuje držba dluhu

Mezinárodní věřitelé se shodli na podmínkách dohody pro Řecko

bitcoin_skoleni

Atény poslaly návrh dohody, prý ale nic konkrétního nenabízí

Řecko dál jedná s věřiteli, termín pro dohodu se nepodaří splnit

  • Našli jste v článku chybu?